W służbie Ojczyźnie!
"Jestem Polakiem - więc mam głównie polskie obowiązki"
5 obserwujących
38 notek
29k odsłon
758 odsłon

W pułapce klimatycznego biznesu- czyli komu najbardziej przeszkadza węgiel?

Wykop Skomentuj12


image

Parę dni temu Polsce udało się osiągnąć najkorzystniejsze z punktu widzenia ochrony przemysłu, końcowe wyniki szczytu UE dotyczącego osiągnięcia neutralności klimatycznej. I chociaż szczegóły dochodzenia do tej neutralności mają być tematem czerwcowego szczytu UE to jednak jedynie Polsce, udało się zawrzeć klauzulę w której, nasz kraj nie jest obligatoryjnie zobowiązany do osiągnięcia celu neutralności klimatycznej do 2050 roku tak jak inne kraje.

https://www.dorzeczy.pl/kraj/123312/ue-zgodzila-sie-na-wyjatek-wzgledem-polski-morawiecki-polska-bedzie-w-swoim-tempie-dochodzic-do-neutralnosci-klimatycznej.html


Pomimo ogromnej presji unijnych przywódców na polskiego premiera, aby podpisać ten dokument bez żadnych wyjątków, polskiemu premierowi udało się przekonać Komisję Europejską, że przyjęcie tych rozwiązań byłoby zabójcze dla polskiego przemysłu. Wydaje się, że kluczowe dla polskiego weta okazało się stanowisko Solidarności w tej sprawie wyrażone w stanowisku Komisji Krajowej.

http://www.solidarnosckatowice.pl/pl-PL/zgoda_na_propozycje_ke_oznaczac_bedzie_koniec_przemyslu_w_polsce.html


Ze względu na to, że wcześniejsze ambitne propozycje osiągnięciu celu dotyczącego neutralności klimatycznej już do 2030 roku spotkałyby się już na starcie ze sprzeciwem takich krajów jak; Polska, Węgry, Czechy czy Estonia, Komisja Europejska zrezygnowała z forsowania tego pomysłu.

Czy jednak czasem sam pomysł na osiągnięcie tej neutralności klimatycznej w UE do 2030 roku nie wziął się znowu z tego kraju?

https://www.energetyka24.com/izraelskie-energiewende-czyli-po-co-oze-izraelowi

Dlaczego więc KE z taką determinacją dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej ?

W interesie przemysłu energii odnawialnej co stanowi najpotężniejsze w UE źródło nacisku, leży całkowita likwidacja energii konwencjonalnej jako konkurencji do rozwijania się rynku odnawialnych źródeł energii. Na czele głównych producentów tej właśnie energii stoją takie kraje jak; Niemcy- producent farm wiatrowych, Francja jako największy europejski producent energii atomowej, czy wreszcie kraj, o którym się w ogóle tutaj nie wspomina, a jest to liczący się na świecie producent paneli słonecznych. Tym krajem jest właśnie państwo Izrael. W mojej ocenie to właśnie ten kraj poprzez finansowe oddziaływanie ma największy wpływ na promowanie przemysłu energii odnawialnej również w UE. I dlatego właśnie banki w całej praktycznie UE całkowicie wycofały się z kredytowania projektów węglowych, co dotyczy również i Polski.

Plan całkowitej likwidacji węgla nie jest czymś nowym. Wcześniej Bank Goldman Sachs stworzył można by powiedzieć genialną dźwignię finansową w postaci wprowadzenia handlu emisjami CO2, których ceny rosły wprost proporcjonalnie do spadku ceny węgla. Dzięki temu opłacalność wydobycia węgla zaczęła gwałtownie spadać. Obecnie to właśnie ten narzucony podatek węglowy najbardziej wpływa na ceny węgla również i na globalnym rynku. Dosyć szczegółowo opisałem to w tym artykule

https://www.salon24.pl/u/rozumny/912879,kto-stworzyl-pakiet-klimatycznego-biznesu

Co ciekawe ten sam bank obecnie stoi za finansowaniem energii odnawialnej, oferując kwotę 750 mld dolarów wsparcia na inicjatywy związane z czystym klimatem. Nie muszę chyba nikogo przekonywać, że inne banki inwestycyjne pójdą śladem'' Goldmana'', bo ten bank jest wyznacznikiem kierunku rozwoju bankowości inwestycyjnej dla innych banków na świecie, a kwota wyłożona przez ten bank na rozwój przemysłu odnawialnego może doprowadzić do tego, że przemysł ciężki z krajów UE całkowicie przeniesie się do Azji.

https://www.pb.pl/goldman-sachs-oferuje-750-mld-usd-na-inicjatywy-proekologiczne-978065

Politycznym skrzydłem biznesu klimatycznego, opartego na dominacji energii odnawialnej jest partia Zielonych i ich silna pozycja w Parlamencie Europejskim była zwiastunem próby wprowadzenia ''zielonego ładu'', który stara się teraz wprowadzić Komisja Europejska za pomocą wprowadzenia restrykcyjnej polityki wobec energetyki konwencjonalnej, której ofiarami stało się zarówno górnictwo jak też i hutnictwo. Nie można tym samym wykluczyć, że takie działania UE mogły przyczynić się do globalnego spowolnienia gospodarczego, z którym obecnie boryka się świat, gdyż ten narzucony podatek klimatyczny bardzo mocno uderza w europejskich producentów stali, co również widoczne jest też i w Polsce.  

https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/wspolnota-bez-wegla-i-stali/

https://forsal.pl/artykuly/1441199,arcelormittal-poland-wygasza-wielki-piec-w-krakowskiej-hucie-zwiazkowcy-protestuja.html

Mam nieodparte wrażenie, że politycy sponsorowani przez przemysł energii odnawialnej ciągle liczą na to, że Polska swoją neutralność klimatyczną będzie osiągała nie za pomocą produkowania własnych surowców ekologicznych a właśnie wdrażania technologii odnawialnej wymienionych wcześniej krajów-producentów. Mam jednak nadzieję, że w tym zakresie Polska będzie jednak korzystała ze swojej własnej bazy surowcowej i naukowej.

Wykop Skomentuj12
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości