Blog
Z dziejów ruchu ludowego
Z dziejów ruchu ludowego
Z dziejów ruchu ludowego historia ruchu ludowego
1 obserwujący 35 notek 4036 odsłon
Z dziejów ruchu ludowego, 13 lutego 2017 r.

Sylwester Śmiech, Przyszłość Ruchu Ludowego

222 1 0 A A A

Sylwester Śmiech

Przyszłość Ruchu Ludowego

image
Autor tekstu, Sylwester Śmiech w poczcie sztandarowym na XII Kongresie Polskiego Stronnictwa Ludowego, 19 listopada 2016 r.

Obserwując obecny dyskurs polityczny wielu ekspertów zajmujących się zagadnieniami kultury politycznej, apeluję o zachowanie odpowiedzialności i rozsądku w kreowaniu dyskusji publicznej. Niestety apel ten większości środowisk politycznych, które organizują swój przekaz na agresji oraz próbie podziału społeczeństwa polskiego, traktuję bardzo relatywnie, zakładając, iż tylko przez agresję można budować poparcie polityczne. Efektem tego jest łatwo zauważalny, a zarazem bardzo szkodliwy podział społeczeństwa polskiego, agresja w przestrzeni publicznej, upadek autorytetu władzy i ograniczone zaufanie do struktur i instytucji państwa, a także tworzenie fałszywego przekonania, iż tylko wulgarność, agresja, kłamstwo oraz konflikty mogą budować poparcie społeczne. Jednocześnie znamy również z historii polskiego parlamentu liczne ugrupowania polityczne bazujące na happeningach, skandalu czy agresji w stosunku do innych i pamiętamy, w jaki sposób ugrupowania te kończyły swą aktywność polityczną, kiedy okazywało się, iż poza politycznym szumem, partie te nie posiadały wiedzy, doświadczenia, kompetencji ani zdolności do pracy nad obszarami ważnym dla Polek i Polaków.

Dostrzegając te procesy, ich konsekwencje i złożoność tej problematyki należy zadać sobie pytanie jak zatem kształtować skuteczny a zarazem godny polityczny przekaz Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jako środowisko polityczne rozumiejące współczesną politykę a jednocześnie posiadające wiedzę i aspiracje oraz ogromny dorobek historyczny i tożsamość, musimy w myśl dewizy wielkich twórców ruchu ludowego realizować naszą politykę w oparciu o szacunek, godność, kulturę, pragmatyzm, merytoryczne przygotowanie i profesjonalizm w poczuciu idei wspólnoty, dialogu i konsensusu. Musimy pamiętać, iż popularność i moda na partie bezideowe i populistyczne mija bardzo szybko, kiedy tylko okazuje się, że poza retoryką i propagandą środowiska te nie są w stanie aktywnie i efektywnie pracować na rzecz swojego społeczeństwa w takich obszarach jak: gospodarka, polityka zagraniczna, służba zdrowia, polityka prorodzinna, rolnictwo, polityka senioralna.

Ruch Ludowy jest wspaniałym przykładem, iż gwarancją stabilności i aktywności na scenie politycznej są: wiedza, kompetencje i umiejętność budowania porozumienia, a nie budowanie atmosfery politycznej wrogości i agresji. Jako przedstawiciele tak ważnego środowiska politycznego dla historii Polski i Europy winniśmy swą politykę kształtować odpowiedzialnie, pamiętając o słowach Wincentego Witosa, iż potęgi państwa i jego przyszłości nie zabezpieczy żaden choćby największy geniusz – uczynić to może cały, świadomy swych praw i obowiązków naród.


image

Sylwester Śmiech jest Asystentem Społecznym Posła na Sejm RP Jana Łopaty, społecznym współpracownikiem Lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego ds. Młodzieży, Redaktorem portalu Lublin.com.pl, Doktorantem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Przewodniczącym Forum Młodych Dyplomatów w Województwie Lubelskim, członkiem Związku Młodzieży Wiejskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Tematy w dziale Polityka