108 obserwujących
332 notki
1073k odsłony
  9619   0

ZEN wzywa do obywatelskiego działania

 

Zespół Ekspertów Niezależnych wzywa do obywatelskiego działania.

Sprawy w Polsce idą w złym kierunku. Kraj stoi w obliczu kilku kryzysów, a rząd i parlament nie podejmują żadnych działań, które pozwoliłyby ich uniknąć. Wymieńmy niektóre z nich:

 

1.         Kryzys finansów publicznych. W 2010 roku po raz pierwszy w historii deficyt sektora finansów publicznych przekroczy znacznie 100 mld złotych i 8 procent PKB, pomimo przyspieszenia wzrostu gospodarczego, które powinno przynieść wzrost dochodów i spadek deficytu. Zamiast oszczędności, mamy orgię wydatkową, podwyżki podatków i zasypywanie dziury w ZUS-ie kosztem pokoleń przyszłych emerytów.

 

2.         Kryzys demograficzny. Polska ma przed sobą poważny kryzys ludności związany z niską liczbą urodzeń. Według prognoz GUS w 2050 roku będzie nas tylko 33 miliony, będziemy małym krajem starych ludzi. W najbliższej dekadzie mamy ostatnią szansę żeby to zmienić, bo pokolenie wyżu demograficznego jest w wielu około 25 lat. Jeżeli do 2020 roku obecne pokolenie nie będzie miało wielu dzieci, to osiągnie wiek 35 lat i potem na długie dekady Polska stanie się demograficzną pustynią. Tymczasem Polska prowadzi politykę antyrodzinną i nie ma żadnej polityki imigracyjnej.

 

3.         Kryzys energetyczno-klimatyczny. Wielu poważnych analityków ostrzega nas przed nadchodzącym okresem black-outów począwszy od 2012 roku. Jeżeli ten scenariusz się zrealizuje, możemy stracić wiele miejsc pracy, bo inwestorzy wybiorą kraje gdzie są stabilne dostawy prądu. Duża część majątku wytwórczego i sieci przesyłowych ma 30-40 lat i w najbliższych latach będzie wyłączana ze względów bezpieczeństwa, piszą o tym uznani naukowcy i znawcy problemu: Jerzy Buzek, Michał Kleiber, Janusz Steinhoff i Krzysztof Żmijewski. Ponadto w 2013 roku po raz pierwszy na polskie przedsiębiorstwa zostanie nałożony podatek za emisję CO2, równoważny podwyżce stawki CIT  z19 do 27 procent. Dlaczego rząd nie informuje o tym społeczeństwa?

 

4.         Kryzys zdolności do mądrego rządzenia. W Polsce w ciągu pięciu lat przybyło sto tysięcy etatów urzędników. W minionych dwóch latach przybyło w szkolnictwie publicznym 28 tysięcy nauczycieli, mimo niżu demograficznego. Mamy dysfunkcjonalne prawo, które szkodzi przedsiębiorcom. Jednocześnie w krótkim czasie dopuściliśmy do dwóch katastrof, samolotu CASA i katastrofy Smoleńskiej, w których zginęły osoby zajmujące najwyższe stanowiska w strukturach państwa. Państwo stało się dysfunkcjonalne, nie radzi sobie z zagrożeniami, takimi jak powracające powodzie, ale jednocześnie wspiera budowę dwóch olbrzymich stadionów na raz w Warszawie.

 

5.         Kryzys w Siłach Zbrojnych R.P. Największy w ciągu ostatnich 20 lat! Jesteśmy jedynym w historii wojskowości krajem, który w czasie pokoju w dwóch prawie identycznych katastrofach samolotów wojskowych stracił najpierw prawie cale dowództwo lotnictwa, a następnie nie wyciągając z tego wniosków, całe dowództwo wojska ze zwierzchnikiem Sił Zbrojnych Prezydentem R.P na czele. Bez odpowiedniego przygotowania i wyszkolenia kadr zrezygnowano z poboru doprowadzając do niespotykanego w ciągu ostatnich 20 lat osłabienia zdolności obronnych państwa polskiego. Lotnictwo nie jest gotowe do obrony kraju. Obrona przeciwlotnicza nie istnieje. Marynarka Wojenna jest przestarzała i pozbawiona nawet możliwości przetransportowania komandosów w rejon Somali dla ratowania obywateli polskich porwanych przez piratów. Z wojska odchodzą najlepsi dowódcy bo popiera się biernych i posłusznych. Kompromitujemy się biorąc odpowiedzialność za strefę w Afganistanie, a następnie błagamy o pomoc Amerykanów, bo nie dajemy sobie rady nie mając odpowiedniego sprzętu. Jednocześnie nie słuchamy rad Amerykanów i kupujemy samoloty bezzałogowe, które nie potrafią latać na wysokości gdzie przebywają nasi żołnierze. Następnie dziwimy się, że Amerykanie nie chcą nam dać uzbrojonych rakiet Patriot.

 

6.         Kryzys elit i przywództwa. To jest najgłębszy kryzys ze wszystkich sześciu, bo z niego biorą się pozostałe. Jeżeli elity kraju ignorują ryzyka, jeżeli jedyną odpowiedzią na te ryzyka jest PR i marketing polityczny, jeżeli zamiast o grożących wyzwaniach elity polityczne wolą rozmawiać o krzyżu, o dopalaczach, o hazardzie sondaży, to oznacza, że mamy poważny kryzys elit, kryzys przywództwa i kryzys państwa.

 

W związku z narastającymi zagrożeniami dla przyszłości Polski postanowiliśmy powołać Zespół Niezależnych Ekspertów, którzy są ludźmi sukcesu, co udowodnili swoim życiem, ale których jednocześnie łączy głęboka troska o przyszłość Polski. ZEN będzie podejmował różne działania, których celem jest mobilizacja obywatelskiej energii dla neutralizacji zagrożeń które czekają Polskę we właśnie rozpoczętej dekadzie. Będziemy zwracali się z apelami o podjęcie inicjatywy ustawodawczej do Prezydenta Rzeczpospolitej, będziemy inicjowali działania społeczne adekwatne do skali zagrożeń.

 

ZEN będzie działał w ramach comiesięcznego konwersatorium przy Wyższej Szkole Ekonomiczno-Informatycznej w Warszawie. Na otwarte konwersatoria będziemy zapraszali media, ośrodki badawcze i organizacje obywatelskie, które podobnie jak my widzą, że w Polsce źle się dzieje.

 

 

/podpisy/

 

 • Agnieszka Chłoń-Domińczak była wiceminister pracy, współautorka reformy emerytalnej w 1999 roku,
 • Marcin Gomoła, prawnik, były wiceprzewodniczący KNF, przewodniczący ruchu Pokolenie'89 (wiceprzewodniczący zespołu),
 • Maciej Grubski, 6 dan, 7-miokrotny mistrz świata w karate, 
 • Przemysław Guła, były szef Rządowego Centrum Antykryzysowego
 • Tomasz Hypki, inżynier, sekretarz Polskiej Rady Lotnictwa, wydawca Skrzydlatej Polski
 • Rafał Juszczak, były prezes PKO BP
 • Paweł Kukiz, artysta, piosenkarz, autor tekstów muzycznych 
 • Ewa Lewicka Prezes IGTE, współautorka reformy emerytalnej w 1999 roku,
 • Sławomir Petelicki, generał, twórca i dwukrotny dowódca GROM-u, 
 • Krzysztof Rybiński, ekonomista, profesor i rektor Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Informatycznej (przewodniczący zespołu),
 • Waldemar Skrzypczak, generał dywizji, były dowódca wojsk lądowych wojska polskiego

 

 

 

Lubię to! Skomentuj180 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale