Zbigniew Ryndak Zbigniew Ryndak
2038
BLOG

Czy Żydzi wierzą w reinkarnację?

Zbigniew Ryndak Zbigniew Ryndak Kultura Obserwuj notkę 1

Wielkanoc była  okazją do głoszenia najróżniejszych bredni w mediach. W TVN24 w Faktach po faktach zasiadły trzy autorytety. Padło pytanie ze strony stacji: „Czy bardziej myśleć o życiu, czy o śmierci?”

Ciekawie mówił prof. Paweł Śpiewak, syn Jana Śpiewaka znanego polskiego poety, eseisty i tłumacza żydowskiego  pochodzenia. Opowiedział sporo szczegółów dotyczących historii Żydów od Egiptu począwszy.  Mówił o Torze. Dla Żydów liczy się życie pełne na ziemi. Ani słowa nie ma o życiu po śmierci. Żydzi od XVII wieku wierzą w reinkarnację, wierzą że dusze żydowskie wracają na ziemię i żyją w nowych wcieleniach. Ważne jest dla nich życie na ziemi. Przyjdzie taki dzień, kiedy dusze wszystkich Żydów spotkają się pod Górą Synaj. Podoba mi się taka perspektywa. 
 
Publicysta katolicki powiedział: „Kiedy myślę o śmierci Jezusa, myślę o Holokauście”. Głęboki bezsens tych słów każdego powali na kolana.
 
Pragmatyczny do bólu okazał się mało znany profesor arabistyki. Powiedział, że w islamie kwestia boskości Chrystusa nie istnieje. Jezus uznawany jest jako prorok. Tak więc wielkanocne zmartwychwstanie w krajach arabskich nie ma żadnego znaczenia.    
 
Ampułka z krwią Jana Pawła II będzie wystawiona podczas beatyfikacji. Taka informacja pojawiła się w sieci po świętach.  W sieci jak to w sieci – zawsze coś pojawia się i znika. W każdym razie trzymajcie ampułkę z dala od Kubicy. Wybitny sportowiec Formuły 1 już dostał swoją porcję krwi uzdrawiającej od Ojca Świętego, z zasobów kardynała Dziwisza. Piękny katolicki gest. Ale czy nie jest to praktykowanie medycyny niekonwencjonalnej, niezgodne z Narodowym Funduszem Zdrowia i wytycznymi pani minister Ewy Kopacz?  
 
Czy bardziej myśleć o życiu, czy o śmierci? Oto jest pytanie. Zależy w jakim kraju mieszka „myślący” i jakiej jest narodowości. Gdybyśmy w połowie chociaż byli tak zorganizowani jak Żydzi - żylibyśmy w dobrobycie i można by o nas mówić, że jesteśmy drugim narodem wybranym.  

Moje książki wydane w Belgii. "Drugi brzeg miłości" powieść 2010. "Smak wiatru w Auschwitz-Birkenau" powieść 2015 . „Inna barwa księżyca”reportaże 2012. "Dziewczyna w okularach" opowiadania 2015. "Moje zmory i marzenia" felietony 2013. "Czarne anioły" powieść 2015. "Zdobycie rzeki" opowiadania 2016. "Morderstwo w klubie dziennikarza" powieść 2017.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Kultura