125 obserwujących
3746 notek
1730k odsłon
133 odsłony

Polskie tradycje i duma z bycia Polakiem

Wykop Skomentuj4

Polecam lekturę ankiety Katolickiej Agencji Informacyjnej (KAI). Została ona przeprowadzona wśród polskich europosłów. Oto pytania KAI i moje odpowiedzi.


1. Jak Pan zamierza spędzić Święta? 

Święta Bożego Narodzenia - te chyba najbardziej polskie ze wszystkich świat katolickich - zamierzam spędzić jak zwykle z najbliższymi. Oczywiście w Polsce - nie mogłoby być inaczej, skoro pracuje poza granicami kraju. Prowadzę bardzo intensywne życie zawodowe, dużo podróżuje, ale czas narodzin Pana Naszego Jezusa Chrystusa to moment zatrzymania w biegu, wyciszenia, pomyślenia o tym co nigdy nie przemija, refleksji. Ale to też czas myślenia o wspólnocie : dzieciach , rodzinie, ale też o tej szerszej wspólnocie - wspólnocie narodowej . 

2. Jakie są zwyczaje świąteczne w Pani domu: np. miejsce i czas wigilii, potrawy wigilijne i zwyczaje świąteczne? 

Święta spędzam bardzo tradycyjnie, tak jak olbrzymia większość polskich rodzin : wigilia po zapadnięciu zmierzchu, tradycyjne potrawy w części związane z tradycją Kresów Wschodnich RP, ale też kolędy, kolędy... Oczywiście jest sianko pod obrusem, oczywiście jest puste nakrycie na stole i miejsce dla niespodziewanego gościa i wreszcie jest opłatek i cała „magia”-w dobrym słowa tego znaczeniu - z nim związana.  

3. Jak Pana obecny – międzynarodowy - rytm życia wpłynął na postrzeganie Świąt i polskich tradycji? 

Jako młody człowiek dwukrotnie spędzałem święta Bożego Narodzenia na obczyźnie - w „polskim Londynie”. Najlepiej więc wiem, jak się poza Polską tęskni za świetami w rodzinnym kraju, polskim obyczajem, tą wyjątkową, swojską atmosferą. Pracując od ponad 15 lat w Brukseli i Strasburgu , widząc wiele przykładów laicyzacji i odchodzenia od tradycji. Tym bardziej doceniam wyjątkową atmosferę świąt w Polsce, ich zakorzeniony w polskim kontekście wymiar religijny, ale też ten jakże wyjątków wymiar wspólnotowy: rodzinny , narodowy, patriotyczny. W czasie świąt Bożego narodzenia odczuwam, jak wielu z nas, towarzysząca mi co prawda na codzień, ale wtedy wyjątkową dumę z faktu, że jestem Polakiem i chrześcijaninem . 

Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura