127 obserwujących
3834 notki
1755k odsłon
181 odsłon

Europarlament: wreszcie świąteczne kartki z chrześcijańskimi symbolami

Wykop Skomentuj1

Oto zapis mojego wywiadu dla „Poranka” Radia WNET. Rozmowę przeprowadził prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (SDP) i redaktor naczelny tegoż radia Krzysztof Skowroński. Polecam Państwu jej lekturę.  

  

Przegląd prasy rozpoczynamy od rozmowy z Ryszardem Czarneckim, europosłem, politykiem Prawa i Sprawiedliwości, który opowie o tym co dzieje się w Strasburgu, co dzieje się w sercu Europy. Jeszcze raz dzień dobry Panu. 

 - Witam serdecznie Panie Redaktorze, witam Państwa. Dzieje się wiele, dzieją się rzeczy interesujące, ważne i ciekawe. Wczoraj np. przegłosowano przystąpienie Wysp Salomona do umowy przejściowej o partnerstwie między Unią Europejską a państwami Pacyfiku. Jak widać rzecz ciekawa, a także umowę między Unią Europejską a Liechtensteinem ws. intensyfikacji współpracy transgranicznej, A więc jak widać, rzeczy, które może nie są najważniejsze, ale ciekawe. Z takich spraw politycznych - trzygodzinna debata, wczoraj, na temat praworządności na Malcie, po ujawnienie informacji w sprawie morderstwa dziennikarki Caruany Galizi. Na Malcie rządzą socjaliści, dziennikarka niewygodna, dziennikarka śledcza, ujawniała przekręty, została zamordowana . Ta sprawa ciągnie się od wielu miesięcy, po raz kolejny trafiła do Parlamentu Europejskiego. Ale także wczoraj tematem stały były Czechy tzn. chodziło o kwestie konfliktu interesów i korupcji, która uderza w interes finansowy Unii Europejskiej, państw członkowskich. Chodziło o to, że premier Czech, który negocjuje z Unią Europejską pomoc, granty, ma firmy ,która taka pomoc otrzymywały. Dla niektorych europosłów był to konflikt interesów. ( połączenie telefoniczne zostało zerwane) 

 Czy o praworządności w Polsce też była mowa wczoraj w Parlamencie Europejskim? 

 - Witam ponownie, do trzech razy sztuka -„Boh Trojcu Liubit”, jak mówi rosyjskie przysłowie. 

Nie, wczoraj w Parlamencie Europejskim była debata na temat cytuje "inicjatywa Unii Europejskiej na rzecz owadów zapylających". Ale także mówiono o "dobrostanie zwierząt, a warunki transportu do państw trzecich" -koniec cytatu. Nie było na temat praworządności, muszę Pana zmartwić Panie Redaktorze, to nie jest tak, że kwestia sądów w Polsce to jest pępek świata i zainteresowań europosłów. Nie było debaty na temat Polski w Parlamencie Europejskim, była debata ws. Czech jak już mówiłem. Zresztą przedwczoraj była zwołana na późny wieczór Komisja Kontroli Budżetu, gdzie jestem koordynatorem i też była mowa o Czechach. Nie było w ogóle o Polsce. Rozumiem że Pan nawiązuje do wypowiedzi na konferencji prasowej Christiana Wiganda - rzecznika Komisji Europejskiej. To miało miejsce przedwczoraj. Powiedział on, że Komisja przyjrzy się tym propozycjom złożonym przez posłów w sejmie, które mają zapobiegać chaosowi w wymiarze sprawiedliwości w Polsce. Komisja się przyjrzy to się przyjrzy. Z jednego zdania na konferencji prasowej myślę, że nie ma co czynić tematu. 

 Czyli nie będziemy. Dziś  i jutro i tak ostatnie dni posiedzenia Parlamentu Europejskiego, możemy się spodziewać jakichś sensacji? 

 - Nie, tutaj sensacji nie będzie, jest atmosfera świąteczna. Wczoraj europosłowie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów mieli kolację wigilijną, dzisiaj europosłowie PiSu będą mieli taki opłatek, a więc na obczyźnie - ale wierni tradycjom. Zresztą zawsze co roku tak jest w Parlamencie Europejskim, w Brukseli i w Strasburgu. Zawsze w najważniejszym punkcie Parlamentu Europejskiego w jego brukselskiej siedzibie stoi choinka, którą przywożą europosłowie -chrześcijańscy demokraci z Austrii. Uwaga, po raz pierwszy od kilkunastu lat kwestorzy, czyli posłowie, którzy pełnią rolę skarbników Parlamentu Europejskiego - jest to piątka europosłów ,w tym Polak poseł Karol Karski - zdecydowali, że po raz pierwszy od parunastu lat posłowie ,którzy zawsze mieli do wyboru kartki świąteczne, ale po raz pierwszy będą mieli kartkę z bardzo wyraźnymi elementami chrześcijańskimi, z krzyżem. Przedtem tego nie było, a więc tutaj można powiedzieć, że jest taki postęp i to uwaga: w dobrą stronę. 

 Prawdziwa rewolucja: kartki z krzyżem będą wychodzić z Parlamentu Europejskiego. Bardzo serdecznie dziękuję za rozmowę.

- Dziękuję bardzo, kłaniam się ze Strasburga.

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka