137 obserwujących
4387 notek
1889k odsłon
  31   0

Nasze tokijskie srebra rodowe

W moim ostatnim artykule podsumowującym Igrzyska XXXII Olimpiady w Tokio – „Nasi złoci” („GPC” z dnia 12 sierpnia) przedstawiłem naszych sportowców, dzięki którym mogliśmy w dalekiej Japonii słyszeć najpiękniejszą melodię świata „Mazurka Dąbrowskiego”.

Teraz czas na przedstawienie naszych srebrnych medalistów. Przypomnę, że Biało-Czerwoni na zakończonych w zeszłą niedzielę letnich Igrzyskach Olimpijskich zdobyli 14 medali, w tym 4 złote, 5 srebrnych i 5 brązowych. Dzisiaj zatem przedstawię zdobywców pięciu srebrnych medali, dzięki którym nasza flaga była tyleż razy wciągana na olimpijski maszt.

WIOŚLARSTWO: „srebrna” czwórka podwójna kobiet

To był pierwszy medal dla Polski w Tokio. Miało to miejsce piątego dna zmagań na LIO. Oto te, dzięki którym przełamaliśmy impas w japońskiej stolicy.

AGNIESZKA KOBUS - ZAWOJSKA- urodzona w Warszawie i repezentująca AZS- AWF Warszawa 31-letnia zawodniczka zdobyła swój drugi olimpijski medal – w Rio de Janeiro w 2016 był to „brąz”. Trenowana przez Adama Skwarskiego ma w swojej kolekcji mistrzostwo świata z 2018 roku oraz dwa tytuły wicemistrza (2017 i 2019). Była też mistrzynią Europy oraz srebrną i brązową medalistką ME. Trzykrotnie wygrywała zawody wioślarskiego Pucharu Świata: w Poznaniu, Lucernie i Belgradzie.

MARIA SAJDAK srebrnym medalem zrobiła sobie najlepszy prezent urodzinowy – urodziła się bowiem 30 lipca 1991, a więc urodziny obchodziła dosłownie tuż po swoim wejściu na podium na akwenie, na którym medale zdobywali zarówno wioślarze, jak i kajakarze. Urodzona w Krakowie 30-letnia zawodniczka miejscowego AZS-AWF jest szkolona przez trenerkę Iwonę Wójcik-Pietruszkę. Sajdak też wywalczyła już olimpijski „brąz” – w Brazylii przed 5 laty. Poza tym jest też mistrzynią świata sprzed trzech lat i dwukrotną wicemistrzynią globu. Ma tez złoto i srebro z Mistrzostw Europy, wygrała trzy zawody Pucharu Świata, a na dwóch była druga.

MARTA WIELICZKO urodziła się w Grudziądzu, a więc w mieście, w którym dyrektorem teatru w czasie II Rzeczypospolitej był mój dziadek Henryk Karol Czarnecki. Ma 27 lat i jest najwyższą zawodniczką „srebrnej” czwórki podwójnej” (178 cm). Na Mistrzostwach Świata zdobyła złoto i dwa srebrne medale, na mistrzostwach Europy „złoto” i „brąz”. Ostatni medal wywalczyła rok temu przed polską publicznością, bo na Malcie w Poznaniu. Reprezentuje klub KW Wisła Grudziądz, a jej trenerem jest Jakub Urban.

Wreszcie najmłodsza z całej stawki, urodzona w Toruniu zawodniczka tamtejszego AZS UMK KATARZYNA ZILLMANN. Trenowana przez Mariusza Szumańskiego ma w swoim dorobku jeden złoty i dwa srebrne medale Mistrzostw Świata oraz „złoto” i „brąz” Mistrzostw Europy.

Medalowe kajaki

Przez długi czas to kobiety ratowały honor Polski na IO. Potwierdził to nasz duet K2 na 500 metrów kobiet w kajakarstwie. Chodzi oczywiście o tandem KAROLINĘ NAJA -ANNA PUŁAWSKA. Dla Karoliny był to już trzeci medal olimpijski: urodzona w Tychach, ale reprezentująca barwy KS Posnania, a trenowana przez Jacka Heneczkowskiego 31-letnia zawodniczka ma na swoim koncie, poza medalami olimpijskimi, także „złoto”, „srebro” i dwa „brązy” w MŚ. W Igrzyskach Europejskich również zdobywała brązowe medale: w Azerbejdżanie w 2015 i w Mińsku Białoruskim w 2019.

ANNA PUŁAWSKA była partnerką Karoliny w wyścigu „dwójek” na 500 metrów. Urodzona w ośrodku sportów wodnych w Mrągowie na Warmii i Mazurach 26-latka reprezentuje klub AZS AWF Gorzów Wielkopolski, a trenuje ją Marek Zachara. To jej pierwszy występ na Igrzyskach, ale ma już srebrny i dwa brązowe medale Mistrzostw Świata, „brąz” Igrzysk Europejskich oraz „srebro” i dwa „brązy” Mistrzostw Europy – wszystko to zdobyte w ostatnich dwóch latach.

Kolejny srebrny medal Polska tez wyłowiła z wody. Obok wioślarstwa i kajakarstwa mogła cieszyć się polska rodzina żeglarska, bo w klasie 470 na drugim stopniu podium stanęły AGNIESZKA SKRZYPULEC i JOLANTA OGAR. Przez długi czas liderowały w wielodniowych zmaganiach o medale, pod koniec spadły na drugie, a potem trzecie miejsce , by w podwójnie punktowanym wyścigu medalowym szarżą zdobyć dla Polski kolejne „srebro”. 32-letnia Agnieszka urodziła się w Szczecinie i reprezentuje barwy tamtejszego klubu SEJK Pogoń Szczecin. Trenuje ją Robert Siluk. To były jej trzecie igrzyska: w Londynie była na dwunastym miejscu, w Rio na dziesiątym. Jest mistrzynią świata 2017 roku i brązową medalistką Mistrzostw Europy, także z 2017 roku. Bardziej utytułowana jest starsza od niej o siedem lat Jolanta. Urodzona w Brzesku, reprezentuje klub UKŻ Wiking Toruń, gdzie trenuje ją Tadeusz Walter. To dla niej już trzecie igrzyska. Jest dwukrotną mistrzynią świata, a raz wywalczyła brązowy medal w mistrzostwach globu. Zdobyła też dwukrotnie tytuły mistrzyni Europy oraz brązowy medal ME. Ciekawe, że przez lata reprezentowała Austrię, aby ostatecznie ponownie stratować dla własnej ojczyzny.

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport