Ryszard Czarnecki Ryszard Czarnecki
156
BLOG

Czy Verhofstadt przekona Zełenskiego? Czy odwrotnie?

Ryszard Czarnecki Ryszard Czarnecki UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

W zeszłym tygodniu w stolicy Irlandii -Dublinie do międzynarodówki liberalnej przyjęto partię rządzącą Ukrainą  - „Sługę Ludu” prezydenta Zełenskiego. Nie było to żadną niespodzianką, ponieważ wcześniej największa partia  jednoizbowego ukraińskiego parlamentu – Werchownej Rady była już w rodzinie ALDE (skrót od angielskiej nazwy: Alliance of Liberals and Democrats for Europe Party – Partia Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy).

Ciekawe co teraz będzie ? Czy znany z antypolskich poglądów i działań były premier Belgii (w latach 1999-2008) Guy Verhofstadt - ten sam, który opowiadał, że 11 listopada w Warszawie na Marszu Niepodległości maszerowało 70 tysięcy faszystów (za co nigdy nie został ukarany przez władze Parlamentu Europejskiego) – będzie teraz przekonywał Wołodymyra Zełenskiego ,jaka ta Polska jest okropna ?  Czy odwrotnie: ukraiński prezydent powie Flamandowi, żeby napił się zimnej wody i politycznie otrzeźwiał ?
       Wybór Dublina na miejsce kongresu nie był przypadkowy: liberałowie w Irlandii żywią się politycznie konfliktem między dwoma centroprawicowymi partiami, które wyrosły z ruchu walki o niepodległość „Zielonej Wyspy” , aby potem śmiertelnie się skłócić. Chodzi o Fianna Fail (Partia Republikańska, dosł. tłumaczenie z irlandzkiego „żołnierze losu”) oraz Fine Geal (Zjednoczona Irlandia, dosł. tłumaczenie z irlandzkiego „Rodzina Irlandczyków” lub „Plemię Irlandczyków”). Właśnie z tej partii irlandzkich liberałów (An Pairti Deonlathach - Progresywni Demokraci) pochodził jedyny dotąd irlandzki przewodniczący europarlamentu Pat Cox, który funkcje tę sprawował w latach 2002-2004, a którego my Polacy pamiętamy doskonale, bo był to czas wchodzenia Polski do UE. Skądinąd był to czas ostatniego sojuszu Europejskiej Partii Ludowej – EPP (czyli chadeków) i ALDE (liberałów), który oczywiście decydował o podziale stanowisk w PE.
Najpierw przewodniczącą europarlamentu została druga w historii kobieta, po Francuzce Simone Weil – też Francuzka, przedstawicielka gaullistów, katoliczka Nicole Fontaine, a na drugą połowę kadencji 1999-2004 wspomniany Irlandczyk. Potem już przez kolejne cztery kadencje Parlamentem Europejskim rządziła i rządzi tzw. Wielka Koalicja – chadeków i socjalistów.
 
Z polityków z Polski we frakcji liberałów w PE był w kadencji 2004-2009 Bronisław Geremek oraz jego towarzysze partyjni z Partii Demokratycznej (między innymi Grażyna Staniszewska i Jan Kułakowski). Potem jeszcze doszlusował ,wyrzucony z PO, b. prezydent Warszawy Paweł Piskorski.

Po kolejnych wyborach europejskich w latach 2009, 2014 i 2019 żadna partia z Polski nie zasilała liberałów. Uczyniła to w 2021 roku samotna uciekinierka z PO pani von Thun und Hohenstein.

We frakcji liberałów w PE była też kontrowersyjna Partia Pracy (sic!) z Litwy, założona przez rosyjskiego oligarchę, który działał w Wilnie i tam miał siedzibę swojej prywatnej partii, ale mieszkał w Moskwie i stamtąd częstokroć dolatywał na posiedzenia europarlamentu. Jego nazwisko: Wiktor Uspaskich. Ostatecznie wyrzucono go z grupy liberałów w PE, ale dopiero niemal 6 lat po aneksji Krymu przez Rosję ,bo na przełomie 2019 i 2020 roku! Zatem rosyjski oligarcha – liberał, ale dziś już niezrzeszony - Uspaskich nie porozmawia w ALDE z przywódcą Ukraińców walczących z Rosją o wolność Zełenskim - ale wróg polskiej wolności Verhofstadt będzie miał taką możliwość pewnie nie raz. Czy pan Wołodymyr resocjalizuje pana Guya?

*tekst ukazał się na portalu niezalezna.pl (09.06.2022)

historyk, dziennikarz, działacz sportowy, poseł na Sejm I i III kadencji, deputowany do Parlamentu Europejskiego VI, VII, VIII i IX kadencji, były wiceminister kultury, były przewodniczący Komitetu Integracji Europejskiej i minister - członek Rady Ministrów, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka