Ryszard Czarnecki Ryszard Czarnecki
158
BLOG

Kiedy koniec wojny w Europie Wschodniej?

Ryszard Czarnecki Ryszard Czarnecki Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Odbywa się publiczne wróżenie z fusów. Sorry, ci co wróżą to żadni wróżbici, przewidywacze przyszłości i jasnowidze, prorocy - tylko wojskowi (głównie), dyplomaci i politycy. Na dwóch kontynentach: Europa i Ameryka Północna (Afryka się w to jakoś nie bawi), dochodzą nas analizy, które przedstawiają datę mniej więcej zakończenia wojny, czasem towarzyszą temu jakieś argumenty, czasem nie (bo i po co? Przecież „prorok” wie lepiej). Najwięcej wróżb pochodzi z trzech krajów: Polski, Ukrainy i USA. Generał Waldemar Skrzypczak (cenię gościa, serio) stwierdził, że wojna będzie rozstrzygnięta za dwa miesiące. Wynika z tego, że na przełomie marca i kwietnia.
Co do kwietnia, to w kwietniu zeszłego roku były głównodowodzący wojsk NATO w Europie (na szczęście już emerytowany) Frederick Benjamin „Ben” Hogdes III stwierdził, że „Ukraina wygra wojnę za kilka tygodni”. Rąbnął się generał US Army, biedaczyna o rok, za to jego przemówienie było gorąco oklaskiwane na Konwencji PO. „Errare humanum est”, generałowie też mogą się mylić, błądzić i przestrzeliwać (i to jeszcze jak!), ale prawdę mówiąc cieszę się, że generał Hogdes jest już w cywilu, bo jakby miał dowodzić wojskami NATO tak, jak przewiduje zakończenia wojny w Europe Wschodniej - to strach się bać.

Szef wywiadu wojskowego Ukrainy generał Kyryło Budanow twierdzi, że wojna zakończy się w czerwcu 2023. Ten absolwent amerykańskiego uniwersytetu jest słuchany uważniej niż jego amerykański kolega-generał z prostego powodu: jako jedyny miał przewidzieć napaść Rosji na Ukrainę i podobno w swoich prognozach nie pomylił się nigdy. No, teraz to może być ten pierwszy raz.
Z kolei amerykański dyplomata, niegdyś na bardzo prestiżowym stanowisku ambasadora USA przy ONZ Douglas Lute, stwierdził na początku grudnia 2022 podczas TRT World Forum w Stambule – skądinąd występując ze mną w jednym panelu i siedząc koło mnie - że spotkamy się znów za rok na tym samym szczycie , organizowanym przez państwową anglojęzyczną telewizję turecką i wojna będzie dalej trwała.

A ja? Skłaniałbym się do tej ostatniej opinii. Przewiduję, że wojna może potrwać długo – albo jeszcze dłużej. Ale oczywiście scenariusze mogą być bardzo różne…

Życie pokaże, czy racje miał generał z Polski, generał z Ukrainy czy generał z USA. A może  amerykański dyplomata ? Wiadomo i tak jedno, że koniec wojny zależy od strategicznych decyzji politycznych podejmowanych, sorry, mówiąc wprost : poza kontynentem europejskim...

*tekst ukazał się na portalu dorzeczy.pl (31.01.2023)

historyk, dziennikarz, działacz sportowy, poseł na Sejm I i III kadencji, deputowany do Parlamentu Europejskiego VI, VII i VIII kadencji, były wiceminister kultury, były przewodniczący Komitetu Integracji Europejskiej i minister – członek Rady Ministrów; wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka