83 obserwujących
510 notek
1472k odsłony
4533 odsłony

Mitra, czyli papież z rybą na głowie.

Wykop Skomentuj15

Z pewnością każdy zna owe nakrycie głowy papieża, jednak niewielu wie, że jego historia (nakrycia głowy) sięga daleko w pogańskie czasy.

Ciekawostką jest to, że dawniej papieże nosili mitrę z rogami po obu stronach głowy. Dopiero po jakimś czasie uznano to za zbyt dwuznaczny symbol i rogi są obecnie z przodu i z tyłu. Jednak niektórzy uważają, że owe rogi są efektem starej tradycji – chodzić tu może o Mojżesza i jego sławną „rogatą twarz”.

Dlaczego Mojżesz ma rogi na głowie?

Wina leży (podobno) po stronie św. Hieronima i jego przekładu Wulgaty – Hieronim nie znał zbyt dobrze hebrajskiego, dlatego rzekomo pomylił słowo karan – promieniować z keren – róg i wyszło, że gdy Mojżesz odbył rozmowę z Bogiem na wzgórzu Synaj, jego twarz była … rogata, zamiast promienista:)

„A gdy schodził Mojżesz z góry Synaj, trzymał dwie tablice świadectwa, a nie wiedział, że twarz jego była rogata z społeczności mowy Pańskiej."

Innym wytłumaczeniem jest przejęcie owego nakrycia głowy od wyznawców Dagona – kultu wyznawanego przez ludy semickie już 2500 lat p.n.e. Dagon (Dagan) to bóg-ryba, pokazywany zwykle jako "krzyżówka" mężczyzny z rybą. To właśnie kapłani owego kultu nosili takie dziwaczne nakrycia głowy.

Warto też wspomieć o rybie jako chrzescijańskim symbolu.

Ciekawostka - w religii chrześcijańskiej Dagon skończył jako upadły anioł ...

Strony z artykułami:

http://babylon-the-great.xanga.com/653331325/item/

http://hubpages.com/hub/fishgod

Jeszcze zabawny filmik:

http://www.youtube.com/watch?v=IR0N_mtiFPM

A tutaj dowiecie się, jak sobie złożyć z papieru mitrę, czyli ... serwetkę:

http://galeria.tipy.pl/107,0,zdjecie-skladanie-serwetek.html

Wykop Skomentuj15
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura