Blog
Blog Rzecznika Prasowego ZUS
Rzecznik ZUS
Rzecznik ZUS Rzecznik Prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
0 obserwujących 120 notek 205986 odsłon
Rzecznik ZUS, 28 sierpnia 2008 r.

Umowa o pracę czy umowa - zlecenie?

Ten dylemat w równym stopniu trapi zarówno przedsiębiorców, jak i pracowników. Wiąże się on bowiem z odpowiedzią na pytanie, kiedy należy, a kiedy nie należy opłacać składek na ubezpieczenia społeczne. Do tego dochodzi trwająca od dawna dyskusja nt. kosztów pracy w Polsce i temat staje się ważny i wart rozstrzygnięcia.

 

Spróbujmy przyjrzeć się wszystkim przypadkom. Zdarza się, że pracodawcy decydują się na szczególną formę zatrudnienia i zamiast podpisywać z pracownikiem umowę o pracę, zawierają z nim umowę agencyjną, umowę – zlecenie, bądź też inny rodzaj umowy o zbliżonym charakterze. Warto przypomnieć, kiedy są one zwolnione z obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne.

 

W przypadku umowy o dzieło nie płacimy żadnych składek. Z jednym wyjątkiem: gdy podpisujemy umowę o dzieło z naszym dotychczasowym pracodawcą.

 

Inaczej sprawa ma się z umową – zleceniem. W tym przypadku składki na ubezpieczenie społeczne muszą być odprowadzane z wyjątkiem sytuacji, gdy zleceniobiorcą jest uczeń lub student, który nie ukończył jeszcze 26 lat. W takim wypadku nie odprowadza się żadnych składek na ubezpieczenie.

 

A co z osobami, które dorabiają do etatu? Jeśli ktoś już jest pracownikiem w danej firmie, ale wykonuje także zlecenie na rzecz innej firmy, to zazwyczaj składek z tego tytułu na ubezpieczenia społeczne nie płaci. Płaci jedynie drugą składkę na ubezpieczenia zdrowotne, ale to jak pisałem kilka razy, nie jest składka do ZUS, lecz do NFZ. ZUS jest bowiem w przypadku składek na ubezpieczenia zdrowotne jedynie pośrednikiem. Nie realizuje natomiast świadczeń z tego tytułu, robi to bowiem NFZ.

 

Umowę – zlecenia, czy umowę o dzieło można zawrzeć na krótki okres i właściwie rozstać się ze zleceniobiorcą bez żadnych problemów. Jak wiadomo, w przypadku pracownika zatrudnionego na umowę o pracę nie jest to już takie proste.

 

Na koniec warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden przypadek, a mianowicie, gdy jest się emerytem lub rencistą. Jeśli zawierają oni umowy – zlecenia, także muszą być za nich opłacone składki na ubezpieczenia społeczne. Odbywa się to na tych samych zasadach jak w przypadku zatrudniania każdej innej osoby.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @SIERMIĘGA Dziękuję za choć częściowe zrozumienie. Co do kontroli, które prowadzimy to...
  • @SIERMIĘGA Obowiązuje nas ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych i nadawany przez...
  • @ALLCHEMIK Szanowny Panie Dziś emerytura to pochodna tego ile do ZUS wpłacilismy w postaci...

Tematy w dziale