Dariusz Salamon
Jeśli nie należysz do Chrystusa to gdzie należysz? Nigdzie ? Bynajmniej....
6 obserwujących
172 notki
589k odsłon
400 odsłon

Nasza Klasa - Przyczyny Porażki Największego Portalu Społecznościowego.

foto mrsocial.pl
foto mrsocial.pl
Wykop Skomentuj

Pewnie każdy z nas pamięta czasy kiedy Nasza Klasa przeżywała swój rozkwit, trudno nawet było tam się dostać bo "linie się grzały" i zazwyczaj w owym czasie spotykałem napis: Serwery przeciążone zapraszamy później.

Kilkanaście milionów użytkowników z kraju i ze świata każdego dnia a może i wielokrotnie w ciągu dnia odwiedzało serwis, by sprawdzić kto nowy ze starych i aktualnych znajomych wysłał im zaproszenie, ludzie zakładali swoim bliskim, zwłaszcza rodzicom i rodzeństwu konta na NK , by posiadać większość ilość znajomych w swoim profilu.

Sukces Naszej Klasy był ogromny i wydawał się już samograjem, który będzie trwał wiecznie a jednak nadeszła klapa, oczywiście serwis nadal żyje i posiada znaczną ilość użytkowników, ale w porównaniu do jego najlepszych lat wygląda blado a nawet bardzo blado.

Co się stało z Naszą Klasą ?

Dlaczego nastąpił jej upadek ?? 

Przyczyn było kilka, zacznijmy od pierwszego wielkiego błędu: 

- Dzisiaj przyzwyczailiśmy się do tego i traktujemy to rzecz oczywistą, że na portalach takich jak Nasza Klasa, Facebook czy chociażby Salon24 możemy wklejać linki do swoich czy do innych stron, możemy w ten sposób np reklamować swój blog czy stronę firmową, ale kiedyś tak nie było, przynajmniej na NK - portal zazdrośnie strzegł możliwości jakiejkolwiek reklamy na profilach użytkowników, za najmniejsze przewinienia w tej materii karano najsurowiej jak tylko można to było zrobić - kasowano profil użytkownika..  

Wyobraź sobie, że budujesz społeczność na NK , masz trzydzieści kilka  tysięcy użytkowników i pewnego dnia dostajesz od niektórych z nich smsy z informacją: " Naszej strony już nie ma..". - Ogromna ilość pracy, godzin i weny idzie w kosz jednym kliknięciem zapewne ochotnika, których w swoim czasie zatrudniano tam do nadzoru nad użytkownikami.  Jakiś człowiek "z łapanki" nie mający pojęcia o marketingu internetowym czy o  twoich działaniach, o twoim czy samej NK  dobrze pojętym interesie  kasuje "Napasiony" profil bo zauważył tam jakąś formę reklamy czy adres np twojego sklepu. Takie coś właśnie i mnie tam spotkało na Naszej Klasie więc dobrze wiem o czym mówię. Jeśli pamiętasz dawną NK z najładniejszą i najczytelniejszą stroną użytkownika jaka tam kiedykolwiek była, na długo przed śledzikiem, - z ładnym przestronnym paskiem komentarzy po prawej stronie to wyobraź sobie, że owy pasek z komentarzami na moim profilu przesuwał się niczym czat, zbudowałem żywą zorganizowaną społeczność, w którą zaangażowało się wiele nie znających się spoza NK osób, społeczność która miała w planach szczytne cele i ktoś tam sobie zrobił DELETE. Zapewne jakiś ochotnik działający w dobrej wierze, realizujący swoją dobroczynną misję życiową.. Ogrom mojej i nie tylko mojej pracy poszło niczym przysłowiowa  krew w piach.

Dzisiaj portale już wiedzą, że by coś dostać muszą coś dać i tym czymś są z jednej strony wizyty użytkowników a z drugiej strony  najczęściej są to atrakcyjne treści, albo właśnie możliwość jakiejś formy reklamy czy przekierowania do siebie jaką utrzymuje użytkownik. Nasza Klasa tego wówczas nie pojęła, dzisiaj możesz tam wpisywać ile chcesz linków z przekierowaniem na śledziku , z czego i ja korzystam zamieszczając tam anonse moich notek na niniejszym portalu.

Z chwilą, gdy mocniej zaistniał FB z możliwością aktywniejszej działalności dla swoich użytkowników z praktycznie nieograniczoną możliwością linkowania i zamieszczania reklam los Naszej Klasy był już praktycznie przesądzony.

" Zazdrość o REKLAMĘ "  była ogromnym błędem marketingowym, ale nie był to bynajmniej jedyny błąd Naszej Klasy, zobaczmy kolejne:


Nasza-Klasa postawiła na złego konia.


W pewnym momencie decydenci najwyraźniej doszli wniosku, że jest za nudno na portalu i postanowili go urozmaicić wprowadzając nowinki a to rozbudowali galerię a to wprowadzili śledzika a to zatrudnili Pana Gąbkę a to stawiając na gry, wprowadzają walutę portalu za którą możesz kupować np prezenty dla znajomych a co najgorsze zmieniają widok profilu użytkownika.


Zapomnieli o tym, że kilkanaście milionów użytkowników oznacza również i to, że wśród nich są miliony ludzi, którzy cenią sobie spokój, kochają swoje przyzwyczajenia a co najważniejsze nie są mistrzami informatyki, nie są użytkownikami biegłymi w sztuce poruszania się po stronach - portalach  nieco bardziej skomplikowanych w obsłudze.


Trzeba było zostawić dobry sprawdzony wzór w spokoju  a zrobić alter ego NK - wersję bardziej zaawansowaną technicznie dla użytkowników tego potrzebujących, nie robić  dwóch portali, ale zrobić dwie wersje portalu pod jednym adresem, które nawzajem, by współgrały, chcesz stary sprawdzony profil? To taki masz i widzisz inne profile w taki sam sposób, chyba, ze zaznaczasz opcję:

"Chcę widzieć profile tak jak ustawili je użytkownicy", wówczas widzisz profil nowoczesny, albo tradycyjny u użytkownika, który tak sobie go sam ustawił. Każdy by miał taką Naszą Klasę jaką by pragnął widzieć zarówno u siebie jak i u innych użytkowników i jaką bez problemów potrafiłby obsługiwać.

Żaden to problem techniczny, by takie ustawienia zrobić  przy tego typu biznesie.

Nasza-Klasa  postawiła na nowinki techniczne czym utrudniła użytkowanie portalu milion osób i tym samym niejako go zagmatwała, zamiast to czynić mogła zostawić bardzo dobry dotychczasowy - ówczesny profil użytkownika i postawić na całkiem inne gałęzie przynoszące realne korzyści użytkownikom, które związałyby ich z portalem na zawsze, - na  jakie? 

Nasza Klasa posiadając kilkanaście milionów użytkowników i osiągająca tak duże ilości odwiedzin była potencjalną Złotą Kurą dla ogromnej ilości firm zarówno ze świata internetu jak i ze świata realnego, portal mógł praktycznie wynegocjować wszystko stawiając na stole potencjał jaki posiadał, co zatem mogli i powinni /!/ zrobić? 


Zobaczmy:


cdn


Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale