Dariusz Salamon
Jeśli nie należysz do Chrystusa to gdzie należysz? Nigdzie ? Bynajmniej....
6 obserwujących
188 notek
587k odsłon
84 odsłony

13 Czerwca Grenlandia straciła dwa miliardy ton lodu! = Górniczy Urobek z Czasu Gierka!

Zdj. ilustracyjne /DAVID LEFRANC /East News
Zdj. ilustracyjne /DAVID LEFRANC /East News
Wykop Skomentuj4

Za Gierka nasze górnictwo miało swoje najlepsze lata i wydobywano wówczas 200 milionów ton węgla rocznie a więc jednego dnia stopniało tyle lodu co wydobyliśmy węgla przez 10 lat za najlepszych czasów polskiego górnictwa!


Naukowcy badający Grenlandię zanotowali rekordowe tempo topnienia lodu. W ciągu zaledwie jednego dnia stopniało dwa miliardy ton lodu.

Na Grenlandii lód topi się w okresie od czerwca do sierpnia, a zazwyczaj największe topnienie przypada na lipiec. To jednak bardzo wyjątkowa sytuacja, że dochodzi do szybkiej i dużej utraty lodu już w czerwcu.

Do zaskakująco szybkiego topnienia doszło 13 czerwca. Naukowcy mówią, że 2 miliardy ton lodu, które stopniały w jeden dzień, mogłyby wypełnić cały park National Mall w Waszyngtonie, a utworzona góra byłaby osiem razy większa od stojącego w tym parku Pomnika Waszyngtona. Pomnik mierzy 169,3 metra wysokości. 

Wczesne okresy topnienia zaobserwowano wcześniej w 2007, 2010 i 2012 roku. Kilkadziesiąt lat temu tego typu sytuacje nie miały w ogóle miejsca. 

Tak wczesne topnienie jak w 2019 roku może być bardzo złym znakiem. Klimatolog Jason Box już w maju mówił, że będzie to "rok wielkiego topnienia" dla Grenlandii. Jak zauważył, w tym roku lód zaczął znikać już w kwietniu, a więc około trzy tygodnie wcześniej niż zazwyczaj - wcześniej także niż w rekordowym 2012 roku. Oznaczać to może, że także w późniejszym okresie będzie się on szybciej i łatwiej topił.

Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/swiat/news-w-jeden-dzien-grenlandia-stracila-dwa-miliardy-ton-lodu,nId,3049307#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale