Dariusz Salamon
Jeśli nie należysz do Chrystusa to gdzie należysz? Nigdzie ? Bynajmniej....
6 obserwujących
174 notki
590k odsłon
96 odsłon

Stary Testament - Prawa nadane Żydom obowiązują naśladowców Jezusa Pomazańca ?

" Ja jestem Jahwe, takie jest moje Imię". Izajasz 42:8
" Ja jestem Jahwe, takie jest moje Imię". Izajasz 42:8
Wykop Skomentuj4

Chyba dwie notki wstecz ktoś mnie o to zapytał, napisał że już się w tym pogubił i sam nie wie co ma obchodzić ze Starego Testamentu.

A ty jak myślisz, obowiązują nas prawa nadane Żydom przez Boga Jahwe ? 

Zacznijmy od tego, że nazwa czy nazwy Stary Testament i Nowy Testament  powinny raczej brzmieć Stare Przymierze i Nowe Przymierze.

Stare Przymierze zostało zawarte między Bogiem a Narodem Wybranym i pośrednikiem tego przymierza był Mojżesz i opierało się ono właśnie na prawie .

Bóg dał Żydom spisane prawa, które znamy pod nazwą Dekalog, albo bardziej po swojsku Dziesięć Przykazań i o czym mało osób pamięta czy w ogóle wie Bóg nadał Żydom jeszcze ponad 500 innych praw i nakazów, które musieli przestrzegać.

- Czy one obowiązuję nadal, jak sądzisz a może je wypełniasz niczym Żydzi przed i  w czasach Jezusa z Nazaretu??

Powiem ci w ciemno, że ich nie wypełniasz i zaraz napiszę ci skąd to wiem.

Nie możesz przestrzegać Prawa ze Starego Przymierza z kilku powodów m.in dlatego, że podczas zagłady Jerozolimy w 70 roku co było wyrokiem za odrzucenie i uśmiercenie Jezusa Nazyrejczyka zaginęły czy raczej zostały zniszczone dokumenty i bez nich pewnych nakazów już przestrzegać po prostu się nie da.

Kolejna sprawa, część praw dotyczyła składania ofiar a wiemy, że Jezus dał Ofiarę doskonałą - raz na zawsze a więc i tych przepisów już nie będziemy przestrzegać, podobnie z kapłanami, dzisiaj mamy jednego pośrednika między Bogiem a ludźmi - Jezusa Pomazańca, On jest naszym jedynym Arcy Kapłanem, kto dzisiaj potrzebuje nadal składania ofiar i potrzebuje kapłanów podważa doskonałą, daną raz na zawsze Ofiarę Syna/!/  - 1 List Pawła do Tymoteusza 2:5

No tak, ale pewne prawa ze Starego Przymierza Teoretycznie moglibyśmy obchodzić i czy powinniśmy tak czynić?

Takie pytania zaistniały w umysłach pierwszych Chrystian  z pewnego miasta i nie za bardzo wiedzieli co czynić, postanowili więc wysłać braci do Jerozolimy, gdzie przebywali w owym czasie Apostołowie z zapytaniem co mają zachować z Prawa Mojżeszowego, jaką otrzymali odpowiedź?

Oto ona:

" Postanowiliśmy, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego innego ciężaru ponad to co jest  konieczne, abyście powstrzymywali się od prostytucji i od krwi...". - Dzieje Apostolskie 15:28-29


Chwała JEDYNEMU Bogu poprzez Jezusa Syna Jego.


Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale