7 obserwujących
175 notek
315k odsłon
860 odsłon

Zmarł Terry Jones z legendarnego Monty Pythona

Terry Jones, jeden z członków słynnej brytyjskiej grupy komediowej Monty Pythona, zmarł w wieku 77 lat. Fot. PAP/EPA/URS FLUEELER
Terry Jones, jeden z członków słynnej brytyjskiej grupy komediowej Monty Pythona, zmarł w wieku 77 lat. Fot. PAP/EPA/URS FLUEELER
Wykop Skomentuj31

Terry Jones, jeden z członków słynnej brytyjskiej grupy komediowej Monty Pythona, zmarł we wtorek wieczorem w wieku 77 lat - poinformował w środę jego agent. 

W wydanym oświadczeniu rodzina Jonesa napisała, że zmarł on „po długiej, niezwykle dzielnej, ale zawsze prowadzonej w dobrym humorze walce z rzadką formą demencji, FTD”. Dodała, że „jego bezkompromisowa indywidualność, nieugięty intelekt i niezwykły humor w ciągu sześciu dekad sprawiły przyjemność niezliczonym milionom ludzi”. 

Pochodzący z Walii Jones, wraz z Erikiem Idle'em, Johnem Cleese'em, Michaelem Palinem, Grahamem Chapmanem i Terrym Gilliamem, założył w 1969 r. Latający Cyrk Monty Pythona, którego surrealistyczny humor zrewolucjonizował brytyjską komedię. Skecze grupy były emitowane w publicznej telewizji BBC od 1969 do 1974 r. 

Eric Idle, John Cleese, Terry Gilliam, Michael Palin, Terry Jones, Monty Python
Brytyjska grupa komediowa Monty Python. Od lewej do prawej: Eric Idle, John Cleese, Terry Gilliam, Michael Palin i Terry Jones. Fot. PAP/EPA/DANIEL LEAL-OLIVAS

Grupa istniała do 1983 r., po czym kilkakrotnie się reaktywowała. To właśnie podczas przygotowań do jednego z takich powrotów u Jonesa zauważono pierwsze objawy choroby, gdy nie był w stanie zapamiętać swoich kwestii. W 2015 r. zdiagnozowano u niego FTD, czyli otępienie czołowo-skroniowe. W 2017 r. Palin ujawnił, że Jones nie jest już w stanie mówić. 

Jones wystąpił we wszystkich filmach i programach Monty Pythona. Był też reżyserem trzech z czterech pełnometrażowych filmów grupy - „Monty Python i Święty Graal” (razem z Terrym Gilliamem), „Żywot Briana” i „Sens życia według Monty Pythona”. Wyreżyserował i zagrał także w kilku innych filmach poza grupą, był również m.in. prezenterem telewizyjnych filmów dokumentalnych o historii starożytnej i średniowiecznej. 

Nie żyje Terry Jones z Monty Pythona. Źródło: x-news


„Terry był jednym z moich najbliższych, najbardziej cenionych przyjaciół. Był miły, hojny, wspierający i pełen pasji, by żyć pełnią życia. Był kimś więcej niż jednym z najzabawniejszych pisarzy-wykonawców swojego pokolenia, był kompletnym komikiem renesansowym - pisarzem, reżyserem, prezenterem, historykiem, genialnym pisarzem dziecięcym i najcieplejszym, najwspanialszym towarzyszem, jakiego można było sobie życzyć” - powiedział na wieść o śmierci Jonesa Palin.

KW

Wykop Skomentuj31
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura