Emilia Plater Emilia Plater
688
BLOG

Bóg słowiański Perunic, syn Peruna i Perperuny, cz.3/3

Emilia Plater Emilia Plater Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

PERUNIC

 

Perunic

 

Najulubieńszym synem bogini Perperuny był Perunic. Był bogiem krewkim i porywczym.

Perunic to imię wywodzące się od imienia jego ojca Peruna, Prowego i Przepląta. Końcówka -nic, -ic, jest typowym słowiańskim zdrobnieniem oznaczającym syna oraz czynność niecenia lub powodowania spustoszeń czyli nicości.

Inne nazwy i przydomki tego boga to: Groza, Kuks-Łam, Derż, Pan Burzowego Nieba, Władca Nawałnic i Pan Ziemskich Piorunów.

Przydomek Groza ma wiele znaczeń: groźny, ogromny, okropny, grozy (słoweńskie), piękny, groza (ros.) - burza, grjoza (ros.) - mara, groźny, wstrętny, piękny, hardy, gardy (pol.) -hardy, gorz – gorejący, gorący, gorzki, nieprzyjemny, gorzący - gorszący, got - górny, wysoki, niebiański.

Przydomek Dzierż oznacza dzierżenie czyli sprawowania władzy, a także derzenia czyli uderzenia, wywoływanie drżenia, czyli wstrząsu i lęku.

Przydomek Kuks-Lam oznacza również uderzania, ale i pojęcie wielkości, rozłamywanie nieba błyskawicą i piorunem, rozcinanie uderzonych drzew czy ziemi, rozdzieranie i wywoływanie wrzawy i hałasu.

Te wszystkie znaczenia opisują Perunica jako boga Niebios, pięknego, lecz przykrego, przerażającego, wstrętnego, wyniosłego, ogromnego i dumnego.

Towarzyszył matce Perperunie i ojcu Perunowi czynić gwałtowne burze. Ciskał piorunami w zduszów, Ciemnych Bogów i ich pomocników - stworze. Ze zwykłych burz czynił wielkie nawałnice o niszczycielskiej sile, ale kierował je przeciw tym którzy sami byli niszczycielami.

Jego czarownym narzędziem i oznaką władzy był  Złotoognisty Miecz-Samosiecz.

Posiadał oczywiście też pomocników. Byli to Stworze – bogunowie, często z rodzaju żeńskiego, czyli Ognice, Ognichy, Ogniewichy, Ogniwiły.

Perunic nie miał szczęścia w miłości, pozostali bracia zresztą też.

Początkowo związał się z Dengą, ale w dniu ich ślubu narzeczona uciekła z Welesem, bogiem podziemi. Potem nawiązał romans z Zorzą, lecz ta zdradziła go z Chorsińcem-Księżycem więc strącił ją do Podziemi. W końcu ostał się przy niebezpiecznej Watrze(Watra), którą musi znosić do dzisiaj. W swojej porywczości i złości, swoim samosieczącym mieczem przeciął Księżyc na pół. Wybił też całe liczne potomstwo swoje i Zorzy. Ranił także poważnie boginię-matkę Mokosz, podczas bijatyki o maki Runów ze Żrzebami.

O Perunicu mówiono, że samotnie przemierzał Kamienne Niebo. Jedyną boginią , z którą się spotyka do dziś , w wielkim ukryciu jest Perchta-Przepigoła, czyli Plątwa. Wiadomo jednak, że bywa u niego też zalotna Rudź, która ma bardzo miękkie serce.

Według podań ścigał on Chorsińca, czyli Księżyc na Kamiennym, a nie Ognistym Wozie, gdyż jego Słoneczny Zamyk znajduje się na Kamiennym, Wysokim Niebie. Tam właśnie Perunic zamieszkuje do dzisiaj.

Perunika uważano czasem niesprawiedliwie za jednego z Ciemnych Bogów, gdyż uderzenia jego pioruna nie były ozdrowieńcze, czy otwierające jak ciosy Peruna lecz niszczące, unicestwiające, mimo że czynił to tym, którzy na to zasłużyli.

Gwoli sprawiedliwości należy jednak przyznać, że nigdy nie był wymieniany ani pomiędzy Dziewięcioma ani  Trzynastoma Władcami Ciemności.

 

http://bialczynski.wordpress.com/slowianie-w-dziejach-mitologia-slowian-i-wiara-przyrody/ksiegi-apokryficzne/poczet-bogow-slowian/bogowie-slowian-wedlug-wiary-przyrodzonej-czesc-2/

http://de.scribd.com/doc/4563163/Staroslowianski-mit-powstania-swiata

 

 

"Nunc est bibendum, nunc pede libero pulsanda tellus" - Horacy

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura