Blog
W drodze
M.Mackowski
M.Mackowski Przedsiębiorca. Były samorządowiec. Kiedyś polityk. współzałożyciel K M P Dziekani
0 obserwujących 34 notki 8076 odsłon
M.Mackowski, 12 stycznia 2018 r.

Euro a „ Hotel California”. (2)

144 8 0 A A A


Co do euro ma piękna muzyka i  tajemniczy tekst  utworu  „Hotel California”  zespołu Eagles? Spróbuję wytłumaczyć. Musimy tylko pamiętać, że goście  tytułowego hotelu nigdy nie mogli go opuścić.

Czytając  książkę  Janisa Warufakisa  „A słabi muszą ulegać?” trafiamy na rozważania o tym jak ekonomia krępuje politykę oraz  o tym jak wygląda wpływ polityki na ekonomię.  Bogaty w doświadczenia biednej Grecji, jej były minister finansów, opisuje rolę euro w dewastacji życia gospodarczego i politycznego swojego kraju.

 „ Na tym polega piękno i przekleństwo Eurolandu. Gdy tylko do niego wejdziesz, tracisz walutę, dzięki której mógłbyś się od  niego uwolnić; masz tylko euro.  Na przykład gdyby Grecja czy Włochy chciały porzucić europejską unie walutową, musiałyby najpierw stworzyć nową drachmę lub nowego lira, a następnie wprowadzić płynny kurs wobec euro. (strona 232) „.

Dalej Warufakis opisuje potencjalne problemy związane z odtworzeniem i wprowadzeniem własnej waluty. Nerwowa ucieczka z krainy euro prowadziła będzie przez euro i doprowadzi do upadku banków, wydrenowania kraju z wartości i pogrążenia  gospodarki kraju  uciekiniera.

Dzieje się tak, jak napisał Warufakis, ponieważ, „ Klauzula „Hotelu California” od początku była wpisana w projekt strefy euro po to, żeby gospodarki, którym najbardziej będzie zależeć na pozbyciu się euro, nie mogły go porzucić.  Po przyjęciu euro kraje z deficytami są ściągane w dół potężną siłą ciążenia wspólnej waluty, skazane na pogłębienie się kryzysu z chwilą, gdy globalna gospodarka wpada w kłopoty.”

Tak właśnie było. Warufakis argumentuje, że tak być musiało, ponieważ system

euro jest kolejną próbą utrzymania stałego kursu między walutami, ale bez walut, i nie posiada on mechanizmu recyklingu nadwyżek z miejsc, które je wytwarzają,

i inwestowania części z tych nadwyżek w krajach i regionach zmagających się z poważnymi deficytami. Dodam od siebie, że namiastką takiego mechanizmu są tzw. środki unijne, a w minionym roku można było usłyszeć o projekcie niemiecko – francuskiego funduszu inwestycyjnego. Następnie temat stracił rację  bytu.

Książka Warufakisa ukazała się w 2016 roku a na język polski została przetłumaczona w roku 2017.  Pełna jest przypuszczeń i prognoz porażających swoją aktualnością.

Rozdział piąty kończy się takimi słowami, „ Margaret Thatcher, obawiała się, że pod przykrywką euro tylnymi drzwiami zostanie przemycona europejska federacja. Gdyby tylko miała rację! Ale jeśli euro było koniem trojańskim, to zrodziło coś znacznie mniej heroicznego: niezorientowaną, nieudolną biurokrację z jej mistycznymi poglądami, pracującą niestrudzenie dla polityków potrafiących bez końca recytować przepisy, których nie da się wyegzekwować. Demokracja to kwiat zbyt wrażliwy, by przeżyć na tak trudnej glebie.”

Warto pamiętać powyższe słowa, kiedy rozważa się wejście do Hotelu California zwanego dla niepoznaki  euro. 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Lubie sięgać do źródła. Polecam klasyczne teksty starożytne jak i oryginalne współczesne.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Proponuję spojrzeć na reżysera i jego dzieło ostatnie ( i dzieła poprzednie) jako sposób...
  • Ciekawe. Chociaż ciekaw jestem,jak Pan Jan widzi takie zagadnienia jak; system dowodów...
  • Polecam wyjazd do Berlina w okolice Tucholsky Strasse. Kultura żydowska wspaniale się tam...

Tematy w dziale Kultura