Sawa
Gdy Polacy będą umieć siebie samych cenić w domu, będą ich cenić i za granicą...Długie doświadczenie naucza, że tylko Polacy są zdolni do rządzenia Polakami. (Stanisław Staszic)
4 obserwujących
335 notek
131k odsłon
  1844   4

Czy Zjednoczona Prawica ma szansę rządzić cała kadencję?

Nie do wszystkich dotarło, że rządzi nami Prawica... a nie PiS. Być może zauważa to Gowin.  Jego centrowe Porozumienie jest coraz brutalniej wypychane ze Zjednoczonej Prawicy.  Właściwie  to nie jest wypychanie ale próba zawłaszczenia i podporządkowania centrum dla skrajnie prawicowej wizji państwa. Z której strony nie patrzeć na tę sytuację... uważam, ze będziemy mieli wybory w pierwszym wolnym od pandemii czasie. I to one rozstrzygną w jakim kierunku będzie rozwijać się Polska.

Jak napisał Rymkiewicz w swoim poruszającym wierszu: "To co nas podzieliło – to się już nie sklei".  ZP pękło zaraz na początku pandemii, kiedy nie była w stanie przeprowadzić  wyborów prezydenckich w konstytucyjnym czasie, chociaz w innych krajach mimo pandemii takie wybory były przeprowadzane z dobrym skutkiem. 

Obecna kadencja za którą stoi Zjednoczona Prawica. Kroczy od kryzysu do kryzysu. Awantury w kuluarach władzy słychać nie tylko na ulicy... ale tez w polskich domach. To rodzi lęk o przyszłość... tym bardziej, że w krajach UE sytuacja gospodarcza jest gorsza niż w Polsce...  i nie ma dokąd emigrować.  Wręcz przeciwnie Polacy chcą wracać do siebie.

Niewątpliwie wielkim sukcesem PiSu  w poprzedniej kadencji było  odkrycie przed Polakami społecznej gospodarki rynkowej. Proszę nie mylić tego systemu gospodarczego z socjalistyczną gospodarką planową w modelu sowieckim. PiS pokazał, że ten typ gospodarki jest zdecydowanie bardziej opłacalny  i przyjazny dla obywateli niż model neoliberalny... bardzo podatny na korupcję. Właściwie polski neoliberalizm reprezentowany przez PO został przeżarty przez korupcję...  jak las przez kornika drukarza. 


-----------------------------------------------------

Wyjaśnienie co to jest społeczna gospodarka rynkowa. (takie pytanie dostałam od jednego z komentatorów) Przede wszystkim ten system gospodarczy mamy zapisany w obowiązującej  Konstytucji: Art. 20. Społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej.

Ten model gospodarczy sprawdził się po II wojnie światowej w RFN i przyniósł cud gospodarczy niesowieckim Niemcom. "Społeczna gospodarka rynkowa – forma gospodarki, która rozwinęła się w Niemczech Zachodnich po II wojnie światowej i w założeniu stanowi połączenie gospodarki rynkowej i dużego zabezpieczenia socjalnego pracowników. Według tej koncepcji polityka gospodarcza powinna służyć realizacji celów o charakterze ogólnospołecznym oraz zagwarantować zabezpieczenia socjalne, tak aby zmniejszyć ryzyko utraty środków do życia przez obywateli. Bezpośrednim celem społecznej gospodarki rynkowej jest zapewnienie pełnego zatrudnienia, wspieranie regionalnej mobilności siły roboczej (walka z bezrobociem strukturalnym), ochrona pracy przez regulacje stosunku pracy między pracodawcą a pracownikiem, poprawa na rzecz sprawiedliwego podziału dochodu narodowego, przy jednoczesnej dbałości o wzrost wydajności w gospodarce."  https://pl.wikipedia.org/wiki/Spo%C5%82eczna_gospodarka_rynkowa

Lubię to! Skomentuj75 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka