źródło: wikipedia, autor: Tamago915, licencja GNU FDL
źródło: wikipedia, autor: Tamago915, licencja GNU FDL
reizer reizer
1150
BLOG

Najbardziej znana Polka w Japonii zaręczona

reizer reizer Szachy Obserwuj temat Obserwuj notkę 4

Nie przypuszczałem, że moje wpisy na blogu o shogi rozpocznę tego typu postem ale według mnie jest to dobry pretekst by wykrzesać resztki sił po pobycie w szpitalu i przybliżyć wszystkim jedną z najbardziej interesujących postaci współczesnych szachów japońskich. Dziś mowa będzie o Karolinie Styczyńskiej.

A dlaczego akurat dzisiaj? Otóż dosłownie kilka godzin temu, na twitterze, Karolina podzieliła się z fanami radosną wiadomością - zaręczynami z Francuzem Jeanem Fortinem, pięciokrotnym Mistrzem Europy w shogi.

Kim jest sama Karolina? Jest pierwszą osobą niepochodzącą z Japonii, która została zawodową zawodniczką w shogi (biorąc pod uwagę zarówno kobiety jak i mężczyzn). Dzięki temu wyczynowi prawdopodobnie jeśli tylko jakiś Japończyk/Japonka choć w małym stopniu interesuje się shogi to na pewno o niej słyszał. Biorąc pod uwagę ogromną popularność tej dyscypliny w Japonii (szacuje się, że ok. 20mln zna zasady a ok. 7 mln gra przynajmniej raz na jakiś czas) i fakt, że jest ona uznawana za sztukę i ważny element tradycyjnej kultury bez wielkiej przesady można powiedzieć, że Karolina prawdopodobnie jest najbardziej znaną osobą polskiego pochodzenia w Kraju Kwitnącej Wiśni, ewentualnie ulegając na tym polu Chopinowi. Na pewno zostawia w tyle zarówno Michała Kubiaka jak i Bartka Kurka.  A jak to się stało, że dziewczyna z Warszawy robi ogromną karierę w wymagającym i elitarnym sporcie po drugiej stronie globu?

Jak sama Karo mówiła w kilku wywiadach o samej grze dowiedziała się czytając mangę i zaciekawiona po jakimś czasie nauczyła się zasad, podstawowych taktyk i zaczęła grać na popularnej platformie na stronie 81dojo.com. W 2009 roku Karolina wygrała zorganizowany przez wspomniany serwis turniej, w którym nagrodą była możliwość rozegrania partii z profesjonalną zawodniczką Madoką Kitao (autorką książek o shogi oraz planszówek, m.in. Złap Lwa czyli shogi dostosowanego do gry przez małe dzieci). Madoka była pod takim wrażeniem umiejętności naszej rodaczki, że zaprosiła ją do siebie, do Japonii na dwutygodniowy kurs shogi. Po jakimś czasie pierwszy pobyt zaowocował przyznaniem amatorskiej rangi i zaproszeniem do rundy eliminacyjnej Drugiego Turnieju Joryū Ōzasen pod patronatem firmy Ricoh. Samych eliminacji Karolina nie przeszła, natomiast wprawiła wszystkich w osłupienie wygrywając pierwszą w historii oficjalną partię z profesjonalną zawodniczką Sachiko Takamurą. Działo się to w roku 2012. Jakiś czas później przeniosła swoje studia do Japonii by móc kontynuować naukę w szkole przygotowującej do gry w profesjonalnej lidze. W 2015 roku otrzymała swoją pierwszą profesjonalną rangę – tymczasową 3-kyu, która w 2017 zamieniła się w stałą 2-kyu. Na ten moment osiągnęła rangę 1-dan. W sierpniu tego roku ogłosiła tymczasowe zawieszenie kariery do końca marca 2022, jak sama później oświadczyła spowodowane było to sprawami osobistymi, na które wpływ miała też pandemia. Miejmy nadzieję, że już na wiosnę będzie można oglądać jej grę za pośrednictwem aplikacji Japońskiego Związku Shogi.

Mimo przerwy w karierze zawodniczej Karolina stara się cały czas aktywnie promować shogi poza Japonią. Prowadzi stronę shogi.pl oraz kanały na youtube i twitchu o nazwie shogi_harbour. Mocno udziela się zwłaszcza na tej drugiej platformie streamując co najmniej raz w tygodniu w niedziele. Podczas transmisji pokazuje różne taktyki, ocenia rozegrane partie przysłane jej przez fanów a także gra z nimi partie równoczesne (nie tak dawno widziałem jak w ciągu godziny wygrała 15 z 16 rozgrywanych jednocześnie partii z widzami).

reizer
O mnie reizer

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport