W dniu dzisiejszym Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z przedstawicielami związków zawodowych, które reprezetują służby mundurowe w sprawie zmian emerytalnych. Z kolei szef BBN poinforomował, że głowa państwa podejmie decyzje dotyczącą kwestii mających związek ze zmianami w emeryturach służb w najbliższym czasie. Warto przyglądać się tej sprawie, bo nie wątpliwe ma to duży kształt na charakter relacji państwo/służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo.
Nasuwa mi się takie przemyślenie, czy obecni przedstawiciele władz pójdą na rękę mundurowym w sytuacji dość sporej społecznej nie akceptacji jakichkolwiek zmian w emeryturach? Czy utrzymanie posłuszeństwa i podległości służb poskutkuje kompromisem z ich związkami zawodowymi?
Rządowi musi na tym zależeć, ponieważ ewentualne niepokoje społeczne wymagają sprawnych instytucji mających w swoich rękach potencjał jakim dysponuje każde państwo - monopol na używanie siły. Jeśli mierzyć to słowami prof. Krzysztofa Rybińskiego, że bezrobocie wśród młodzieży zbliża się do 30%, to czyż może zaistnieć sytuacje analogiczna do Hiszpanii? Gdzieś słyszałem, że na rok przed zamieszkami zwiększono zamówienia na pałki i gaz łzawiący w tym kraju.....
pozdrawiam
SCHUMI
Doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie historia oraz politolog. Zajmuje się badaniem okresu od 1945 do 1989 r. Interesuje się również bezpieczeństwem narodowym, strategią i teoriami stosunków międzynarodowych. Zawodowo zajmuje się archiwistyką.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka