51 obserwujących
378 notek
640k odsłon
  783   0

TVN insane

Dziennikarze TVN24 – bo w tej stacji śledziłem wczorajszy wieczór wyborczy – nie mogli powstrzymać zdenerwowania. Jak to? Korwin, którego żeśmy opluwali i zeszmacali w oczach wyborców w końcówce kampanii jednak przekroczył próg wyborczy?! Przecież w ostatnich wyborach manewr się udał, tylko stosowany na partii Kaczyńskiego! Poproszony o komentarz szef Nowej Prawicy osobiście „podziękował” TVN-owi za zorganizowaną przeciwko niemu nagonkę. Mina redaktor Pochanke bezcenna. Widok – słodki.

Chociaż chwilę później nie było gorzej, gdy Janusz Korwin-Mikke zagroził, że każdego posła, który głosował za podwyższeniem wieku emerytalnego wsadzi do więzienia. Gzyms na twarzy byłego i obecnego ministra rolnictwa – Marka Sawickiego, mówił wiele. Wejście Nowej Prawicy na scenę polityczną, odrodzenie się jej z politycznego niebytu po ponad dwóch dekadach to naprawdę coś. Niezależnie od tego, jak samego Korwina i jego ruch oceniać.

I jedna uwaga. TVN taki sam mechanizm szczucia stosował już od 2005r. w stosunku do PiS, a wcześniej – względem Samooborny. Zawsze z jednakim skutkiem – poparcie dla „opluwanej medialnie” partii rosło (w 2004r. wynik Samoobrony przekraczał 20%; w 2007r. PiS zwiększył liczbę wyborców względem wyborów z 2005r.). Działa tutaj mechanizm „oblężonej twierdzy”; skoro atakują danego polityka to znaczy, że musi to być gość, że komuś nadepnął na odcisk, że się postawił i zagroził interesom „kolesi”. Tak to widzą ludzie. Oczywiście, regularne zohydzanie z czasem wyjaławia przekaz medialny i zniechęca do partii.

Inna sprawa, czy tam powinno wyglądać dziennikarstwo? Czy reporter TVN24 relacjonując wynik Korwina nie powinien ograniczać słów „ksenofobiczna i szowinistyczna partia” (to niedopuszczalne złączenie komentarza z faktem), a samego wywodu prowadzić w lekceważącym stylu, że tylko TACY wyborcy mogli głosować na Korwina (w domyśle: hołota, bydło, gówniarzeria). Co ciekawe, dwa i pół roku temu, komentując wynik Ruchu Palikota TVN nie stronił od pochwał dla nowego „ruchu społecznego”, ruchu „ludzi młodych” itd., itp. A jak pokazują przepływy wyborców, 20% elektoratu Palikota odpłynęło wczoraj do Korwina.

Jeśli Korwin uda się odeprzeć medialną nawałnicę – przetrwa z wynikiem do wyborów parlamentarnych, co do tego jestem pewien. Praktyka jednak pokazuje, że największym wrogiem Korwina jest… sam Korwin.

Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale