3 obserwujących
149 notek
65k odsłon
232 odsłony

Opozycjo, nie chwytaj się brzytwy...Ockhama

Wykop Skomentuj10

Do terminu wyborów prezydenckich w naszym kraju pozostało 52 dni. Wszyscy „prawdziwi demokraci” chcą jego przesunięcia.

Czy istnieją przesłanki konstytucyjne (kON-sTY-tuc-JA!) uzasadniające to żądanie? Nie. 

Czy istnieją inne przesłanki uzasadniające to żądanie? Tak. Epidemia.  

Czy można obecnie wiarygodnie przewidywać dalszy przebieg tej epidemii? Nie. 

Kto wedle polskiego ustawodawstwa może wprowadzić stan wyjątkowy, który byłby konstytucyjnym powodem do przesunięcia terminu wyborów? Prezydent na wniosek rządu.  

Dlaczego rząd miałby składać taki wniosek, a prezydent przychylać się do niego na ponad półtora miesiąca przed terminem wyborów? Nie wiem. Chyba dla ukojenia nadszarpniętych nerwów opozycji i jej kandydatów, tudzież blogera Echo24 i jemu podobnych.  

W ubiegłą niedzielę, 15 marca, odbyła się we Francji I tura wyborów samorządowych. Przy historycznie niskiej, a jednak przekraczającej 40 procent uprawnionych, frekwencji. Następnego dnia prezydent Francji odwołał II turę, która miała się odbyć 22 marca. Coś się stało? Francuska demokracja upadła? 

Nie wiemy – i tej wiedzy nie zastąpią żadne spekulacje – jak za miesiąc będzie wyglądała sytuacja epidemiologiczna w Polsce. I gdzieś tak za miesiąc, w ostatniej dekadzie kwietnia, polski rząd powinien się szybko i poważnie zastanowić nad ewentualnym wnioskiem do prezydenta. Bo szanowna opozycja, tak chętnie szafująca epitetem o „długopisie prezesa”, nie ma chyba wątpliwości, że prezydent RP podpisałby taki uzasadniony wniosek bardzo szybko, nieprawdaż?  

Opozycjo! Nie chwytaj się brzytwy Ockhama. Ona bowiem odcina niepotrzebne byty.

Wykop Skomentuj10
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka