34 obserwujących
591 notek
657k odsłon
1112 odsłon

Insurekcja Niebołaza: Star Wars powtarza wątki za Avengersami

Wykop Skomentuj23
  1. Wyjaśnienie pochodzenia Rey. Naród ma swoje oczekiwania i dufa, że jeśli film stawia jakieś pytanie to udzieli na nie odpowiedzi. Jak nie ten to trylogia.
  2. Wyjaśnienie miejsca Snołka i co robił za czasów Palpusia?
  3. Zwycięstwo.

I na razie to tyle w sumie. Niedużo. Mogą tam nawet wszyscy zdechnąć. Obawiam się jednak, że będą tak kończyć trylogią jak Sapkowski Sagę o Wiedźminie. Zamiast domykać wątki otwierał nowe i dodawał mnóstwo nowych postaci przez co nie ma owa Saga zakończenia i jest niedomknięta. Mamy nawet tzw. Ociptoków czyli Organizację Cztery i Pół Tomu. Nie uznaje ona połowy Pani Jeziora i domaga napisania końcówki od nowa. I słusznie bo czytanie pięciu tomów aby się dowiedzieć, że nie wiadomo jest absolutnie bez sensu. I tu będzie podobnie. Widzę, że ćkają nowe postacie gdzie się da co oznacza, że nie radzą sobie ze starymi. Ale to na obrazkach jest.

Jak to mówią w Śródziemiu nadzieja jeszcze nie umarła. Teaser taki wkręca publikę, tak mieszając, aby domyślała się różności zupełnie na opak. Może i tym razem nas zaskoczą?

II

No i mamy kolejnych Avengersów. Filmy z tego cyklu mają bezsensowne fabuły, które nadrabiają sympatycznymi bohaterami. Weźmy Infinity War z żenującą bitwą o Ziemię. Muszę zacytować tu Stanisława Lema, co prawda pisze on o Star Treku ale pasuje:

Główną cechą „soca” było to, że się jako beletrystycznie prezentowana rzeczywistość za cholerę nie pokrywał z tą rzeczywistością, w której obywatele po prostu żyli i w tym też dystynkcja główna zwizualizowanej w Stanach SF. Poza uniwersalnym angielskim językiem, który w końcu można by uznać za uproszczenie, mające ułatwić percepcję kosmiczności, panuje też w całym uniwersum dokładnie ziemskie ciążenie, każdy zaś konflikt międzygwiezdny z reguły poprzez stadium walki na różne promienie i pola kończy się (przez „zgęszczenia przestrzeni” i „regulacje upływu czasu” oraz „telegrafowanie osób działających” w tę i we w tę z planety na statki i z powrotem) najzwyczajniej normalnym mordobiciem, z dość częstym zastosowaniem kopniaków.

I te elementy są niezmienne, co ująłem tutaj:

https://www.salon24.pl/u/smocze-opary/937780,znuzenie,2

Mordobicie nie jest wiarygodnym elementem walki o losy świata. Wydaje się, że w Rise Of Skywalker odeszli od tej drogi i na kameralnie rozwiązania szpiegowsko-detektywistyczne postawili. No cóż zostało z całej tej Rebelii 20 osób to jakie oni mogą bitwy epickie uskutecznić? W każdym razie przypuszcza się, że w nowych Avengersach przywrócą te postacie, które Thanos skasował pstryknięciem w poprzednich. Ten Thanos to nieśmiertelny jakiś jest? Jak go uśpili to zamiast ściągać ową rękawicę mogli go zwyczajnie skasować. Dziabnąć piłą mechaniczną czy coś. Nowy film nie będzie grzeszył wewnętrznym sensem ale ponieważ wrócą bohaterowie naród będzie się cieszył. A niech mają. Teraz Kapitan Marvel będzie rządzić. Porównując ją z Rey zauważam, że jest kreacją seksistowską. Pokazanie elementów takich jak biust-talia-pupa jest takie a nie inne. Rey w swoich upacianych strojach wygląda normalniej. Z kolei Marvel miała mentorzycę od początku.


Dzieje postaci Kapitan Marvel są ciekawe. Tak się porobiło, że prawa do nazwy ma Marvel a prawa do postaci kto inny. I wyszedł drugi film o Kapitan Marvel, który jednak nazywa się Shazam. I jest to powrót do normalności, czyli klasycznych zasad kreowania postaci "od zera do bohatera". Jest mentorzyca, jest robienie głupot, jest ciekawy pomysł faceta będącego czternastolatkiem. Aktor umie to grać, bo wie o co chodzi. Jest jakiś podtekst przezwyciężania problemów życiowych. W transformersach podobnie nakręcili powrót do normalności Bumblebee. Mam nadzieję, że fala świrowania była chwilowa i się właśnie kończy. Wspomniany Shazam jest odejściem od porąbania Snyderowskiego widocznego choćby w Batmanie i Supermanie. Może wytwórnie musiały wywalić psychopatów i wziąć normalnych. Psychopata nie odczuwa emocji, nie może więc przekazać ich w dziele. Dlatego mieliśmy to, co mieliśmy. Normalnych bierzcie do robienia filmów.

Wykop Skomentuj23
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura