9 obserwujących
110 notek
169k odsłon
  1379   0

O kolejność szczepień w Polsce. O kim zapomniał rząd i służba zdrowia?

1.Ostatni tydzień w polskiej debacie publicznej zdominowany został przez temat szczepień przeciw covid-19, a mówiąc dokładniej temat liczby szczepień, którą  szczycą się rządzący (jesteśmy na trzecim miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby zaszczepionych) i kwestia nadużyć w kolejności prowadzonych szczepień w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. To co mnie osobiście zastanawia najbardziej to brak w tej "szczepionkowej" debacie jakiejkolwiek dyskusji, ocen na temat przyjętych przez rząd zasad dotyczących kolejności w jakiej poszczególne grupy, kategorie osób są szczepione.

W Polsce rząd, bez jakiegokolwiek sporu lub sprzeciwu ze strony opozycji lub środowisk społecznych, jakby to było oczywiste, przyjął zasadę, że w pierwszej kolejności szczepione będą osoby ze środowisk medycznych: lekarze, pielęgniarki, położne, farmaceuci a nawet pracownicy  laboratoriów diagnostycznych i rodziny medyków. W uzasadnieniu pojawiał się czasem argument, że "medycy są na pierwszej linii frontu/walki z covid-19"- hasło/slogan powtarzane często od marca w mediach.

W przyjętych przez rząd zasadach kolejności szczepień brakuje jednej ale NAJWAŻNIEJSZEJ KATEGORII OSÓB, która powinna być obecna. Chociaż, gdy się głębiej nad tym zastanowić to wcale nie wydaje się to dziwne. Potrzeby tej grupy, w ogólnych rozważaniach w Polsce o zdrowiu, prawie zawsze schodzą na drugi plan. O kogo chodzi? Odpowiedź zacznijmy od przedstawienia  tego kogo szczepi się w pierwszej kolejności w innych krajach europejskich.

2. W Wielkiej Brytanii szczepienia rozpoczęły się już na początku grudnia (8 grudnia), zanim EMA (Europejska Agencja Leków) zatwierdziła szczepionkę Pfizera dla krajów UE. Pierwszą osobą która została zaszczepiona, a była to też pierwsza osoba w Europie, była 90-letnia Margaret Keenan. Zaszczepiona została tuż przed swoimi 91 urodzinami i uznała je za najlepszy urodzinowy prezent

https://www.dw.com/en/coronavirus-vaccine-uk-rollout/a-55860312

https://www.bbc.com/news/uk-55227325

Drugą osobą, która otrzymała na Wyspach szczepionkę był...81-letni William Shakespeare, który lapidarnie, cytując swojego sławnego imiennika,  skomentował (podobno) całe wydarzenia takimi słowami: "it’s much ado about nothing" (Wiele hałasu o nic):).

https://www.bbc.com/news/uk-55233021

W Danii pierwszą zaszczepioną osobą był Leif Heiselberg, 79-letni pensjonariusz domu opieki dla osób starszych. W swoich pierwszych słowach po zaszczepieniu  powiedział:

„To dla mnie radość, że niedługo skończę z tym wszystkim, że być może będę mógł ponownie przytulić wnuki” - 

https://www.thelocal.dk/20201227/79-year-old-man-first-to-get-covid-19-vaccine-in-denmark

W Niemczech, pierwszą osobą która otrzymała szczepionkę była  101-letnia Edith Kwoizalla, pensjonariuszka miejskiego centrum opieki dla seniorów w Halberstadt. W tym samym ośrodku, tego samego dnia, zaszczepiono jeszcze czterdziestu mieszkańców i 10 pracowników ośrodka.

W Hiszpanii pierwszą zaszczepioną osobą była 96-letnia Araceli Rosario Hidalgo,  najstarsza mieszkanka domu seniora Los Olmos w Guadalajarze. Wraz z nią zaszczepiono 60 innych mieszkających tam seniorów (spośród wszystkich 70-ciu tam zamieszkałych).

https://english.elpais.com/society/2020-12-27/araceli-hidalgo-96-becomes-the-first-person-in-spain-to-receive-the-covid-19-vaccine.html

W Szwecji pierwszą zaszczepioną osobą była 91- letnia Gun-Britt Johnsson, mieszkanka domu opieki dla seniorów w Mjölby. Także Norwegia szczepienia rozpoczęła od seniorów. Pierwszą zaszczepioną osobą w Norwegii był mieszkaniec domu opieki dla seniorów, 67 letni Svein Andersen. Po nim zaszczepiono 5 tys. innych seniorów zamieszkujących w podobnych placówkach w Oslo i innych miejscowościach.

https://www.thelocal.no/20201227/67-year-old-man-first-to-get-coronavirus-vaccine-in-norway

We Francji, jako pierwsza, zaszczepiona została 78-letnia pacjentka "oddziału opieki długoterminowej"  w szpitalu publicznym w Sevran, Seine-Saint-Denis, pod Paryżem ale równocześnie, oficjalnie i uroczyście akcję szczepień inaugurowano w ośrodku opieki geriatrycznej w Dijon, gdzie zaszczepiono 20 mieszkańców i opiekunów. 

https://www.france24.com/en/live-news/20201227-france-begins-covid-19-vaccinations-as-78-year-old-woman-receives-country-s-first-dose

W  Szwajcarii pierwszą zaszczepioną osobą była 91- letnia mieszkanka domu opieki z kantonu Lucerny...

3. Jak widzimy, niemal w całej Europie, przed medyków, w kolejkę do szczepień "wciskają się", jak tylko mogą seniorzy, mieszkańcy domów opieki. Co więcej, znajduje to oficjalne poparcie tamtejszych władz. Premier Wlk. Brytanii, B. Johnson określił jasno zasady jakimi kieruje się ten kraj (oraz inne wyżej wymienione) w określaniu kolejności szczepień: osoby z grup najwyższego ryzyka, które stanowią najwyższy odsetek wśród umierających na covid-19. Dlatego, pierwsze 800 000 dawek trafi tam do osób powyżej 80 roku życia, oraz do tych, które są hospitalizowane lub mają już zaplanowane wizyty ambulatoryjne a także do pracowników domów opieki. Szczepieni w pierwszej kolejności są także medycy, ale głównie ci, którzy mają bezpośredni codzienny kontakt z osobami zakażonymi.

Lubię to! Skomentuj78 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości