38 obserwujących
1092 notki
641k odsłon
177 odsłon

Cudowne dziecko

Wykop Skomentuj3

Wg: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rafa%C5%82_Trzaskowski

         Artykuł przedstawia sylwetkę R. Trzaskowskiego; obejmuje życiorys, karierę naukową i polityczną. Prawdopodobnie - przynajmniej autoryzowany przez niego samego. Jest to opis wspaniałej kariery człowieka super zdolnego, którego życiowa droga, to pasmo sukcesów.

         Dowiadujemy się, że urodził się w 1972 r. Jako uczeń liceum już dał się poznać będąc tłumaczem języka angielskiego w warszawskim komitecie Solidarności.

"uzyskał później kilkumiesięczne stypendium i dyplom Cranbrook-Kingswood High School w Bloomfield Hills (1990–1991)[7][5][8]. Maturę zdał w 1991[8].

Tak nieskromnie porównuję swój życiorys. Urodziłem się w 1940 r. Maturę zdałem przed ukończeniem 17 roku życia.

Absolwent stosunków międzynarodowych na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (1996)[1]. Ukończył także filologię angielską na Wydziale Neofilologii UW (1996)[5][9] i studia europejskie w Kolegium Europejskim w Natolinie (1997)[1]. Był stypendystą Uniwersytetu Oksfordzkiego (1995) oraz paryskiego Instytutu Unii Europejskiej Studiów nad Bezpieczeństwem (2002)[10]. W 2004 uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW na podstawie pracy pt. Dynamika reformy instytucjonalnej w Unii Europejskiej przygotowanej pod kierunkiem prof. dr. hab. Stanisława Parzymiesa[11].

Ja zdobyłem na studiach technicznych dyplom inżyniera (przedwojenni wykładowcy), później uzyskałem tytuł magistra ekonomii, mam także dyplom trzeciej uczelni (SGPiS) gdzie zgłębiałem ekonomikę przemysłu. Ciekawostka jest taka, że w czasach głębokiej komuny na Wojskowej Akademii Politycznej napisałem pracę magisterską pt. "Ekonomiczne aspekty przystąpienia Wielkiej Brytanii do EWG" (przekształconej później w UE). Nie było to "po linii i na bazie", więc praca rodziła się z trudem i jej obrona, to obrona Częstochowy w czasie potopu. Też musiałem się wykazać dobrą znajomością języka angielskiego. Ponadto, poza studiami inżynierskimi, uczyłem się zaocznie wykonując nadzwyczaj absorbującą pracę w miejscowościach oddalonych od siedziby uczelni (w Warszawie) nawet o ok. 500 km. Przełożeni nie zawsze byli skłonni do udzielenia potrzebnego mi urlopu. Swoje kursy językowe i niektóre studia podyplomowe opłacałem z własnej kieszeni. A były to czasy, kiedy na nędzny czarno-biały telewizor trzeba było poświęcić roczne pobory inżyniera.

Ciekawe, kto finansował owe przytoczone rozliczne studia Trzaskowskiego.

  Deklaruje znajomość pięciu języków obcych (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego)[12][13]. 

  Także deklaruję (niestety bierną - z racji braku odpowiednio długiego pobytu zagranicą) znajomość zachodnich współczesnych języków i języka rosyjskiego. Ponadto dobrą znajomość łaciny. 

  Działalność zawodowa[edytuj | edytuj kod] 

Od 1995 pracował jako tłumacz symultaniczny[12]. W tamtym czasie pracował również jako nauczyciel języka angielskiego[14]. W 1998 został wykładowcą w Krajowej Szkole Administracji Publicznej[15], a w 2002 w Collegium Civitas[16]. W latach 2000–2001 był doradcą sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej Jacka Saryusza-Wolskiego[13]. Od 2002 pracował też jako analityk w Centrum Europejskim Natolin[9]. W pracy zawodowej zajął się m.in. teorią integracji europejskiej i stosunków międzynarodowych.

Ciekawe, co mgr Trzaskowski "wykładał" w Krajowej Szkole Administracji Publicznej i w Collegium Civitas?

Działalność polityczna do 2018[edytuj | edytuj kod]W latach 2004–2009 był doradcą delegacji Platformy Obywatelskiej w Parlamencie Europejskim (PE)[13]. W 2009 z listy tego ugrupowania w okręgu warszawskim uzyskał mandat eurodeputowanego VII kadencji, zdobywając 25 178 głosów[17]. W kampanii wyborczej wspierali go m.in. Tomasz Karolak, Grzegorz Turnau i Michał Żebrowski[12]. W PE VII kadencji został członkiem frakcji Europejskiej Partii Ludowej i wiceprzewodniczącym Komisji Spraw Konstytucyjnych. Pracował również w Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów[18]. W 2010 był szefem sztabu wyborczego Hanny Gronkiewicz-Waltz w trakcie kampanii samorządowej[19]

  No tak, aktorzy i piosenkarze to moralne "autorytety". Odgrywa Kmicica, to jest narodowym bohaterem.  

  20 listopada 2013 premier Donald Tusk zapowiedział jego nominację na stanowisko ministra administracji i cyfryzacji[20][21]. Został powołany na ten urząd przez prezydenta Bronisława Komorowskiego 27 listopada 2013 (z mocą od 3 grudnia 2013)[22]. Złożył w związku z tym mandat eurodeputowanego. 

Zakończył urzędowanie w dniu zaprzysiężenia rządu Ewy Kopacz 22 września 2014. W nowym rządzie 24 września 2014 został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych odpowiedzialnego za sprawy europejskie[23]. Równolegle pełnił również funkcję pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. Rady Europejskiej[24].

Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale