Janusz40 Janusz40
201
BLOG

Cudowne dziecko

Janusz40 Janusz40 Polityka Obserwuj notkę 4

Wg: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rafa%C5%82_Trzaskowski

         Artykuł przedstawia sylwetkę R. Trzaskowskiego; obejmuje życiorys, karierę naukową i polityczną. Prawdopodobnie - przynajmniej autoryzowany przez niego samego. Jest to opis wspaniałej kariery człowieka super zdolnego, którego życiowa droga, to pasmo sukcesów.

         Dowiadujemy się, że urodził się w 1972 r. Jako uczeń liceum już dał się poznać będąc tłumaczem języka angielskiego w warszawskim komitecie Solidarności.

"uzyskał później kilkumiesięczne stypendium i dyplom Cranbrook-Kingswood High School w Bloomfield Hills (1990–1991)[7][5][8]. Maturę zdał w 1991[8].

Tak nieskromnie porównuję swój życiorys. Urodziłem się w 1940 r. Maturę zdałem przed ukończeniem 17 roku życia.

Absolwent stosunków międzynarodowych na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (1996)[1]. Ukończył także filologię angielską na Wydziale Neofilologii UW (1996)[5][9] i studia europejskie w Kolegium Europejskim w Natolinie (1997)[1]. Był stypendystą Uniwersytetu Oksfordzkiego (1995) oraz paryskiego Instytutu Unii Europejskiej Studiów nad Bezpieczeństwem (2002)[10]. W 2004 uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW na podstawie pracy pt. Dynamika reformy instytucjonalnej w Unii Europejskiej przygotowanej pod kierunkiem prof. dr. hab. Stanisława Parzymiesa[11].

Ja zdobyłem na studiach technicznych dyplom inżyniera (przedwojenni wykładowcy), później uzyskałem tytuł magistra ekonomii, mam także dyplom trzeciej uczelni (SGPiS) gdzie zgłębiałem ekonomikę przemysłu. Ciekawostka jest taka, że w czasach głębokiej komuny na Wojskowej Akademii Politycznej napisałem pracę magisterską pt. "Ekonomiczne aspekty przystąpienia Wielkiej Brytanii do EWG" (przekształconej później w UE). Nie było to "po linii i na bazie", więc praca rodziła się z trudem i jej obrona, to obrona Częstochowy w czasie potopu. Też musiałem się wykazać dobrą znajomością języka angielskiego. Ponadto, poza studiami inżynierskimi, uczyłem się zaocznie wykonując nadzwyczaj absorbującą pracę w miejscowościach oddalonych od siedziby uczelni (w Warszawie) nawet o ok. 500 km. Przełożeni nie zawsze byli skłonni do udzielenia potrzebnego mi urlopu. Swoje kursy językowe i niektóre studia podyplomowe opłacałem z własnej kieszeni. A były to czasy, kiedy na nędzny czarno-biały telewizor trzeba było poświęcić roczne pobory inżyniera.

Ciekawe, kto finansował owe przytoczone rozliczne studia Trzaskowskiego.

  Deklaruje znajomość pięciu języków obcych (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego)[12][13]. 

  Także deklaruję (niestety bierną - z racji braku odpowiednio długiego pobytu zagranicą) znajomość zachodnich współczesnych języków i języka rosyjskiego. Ponadto dobrą znajomość łaciny. 

  Działalność zawodowa[edytuj | edytuj kod] 

Od 1995 pracował jako tłumacz symultaniczny[12]. W tamtym czasie pracował również jako nauczyciel języka angielskiego[14]. W 1998 został wykładowcą w Krajowej Szkole Administracji Publicznej[15], a w 2002 w Collegium Civitas[16]. W latach 2000–2001 był doradcą sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej Jacka Saryusza-Wolskiego[13]. Od 2002 pracował też jako analityk w Centrum Europejskim Natolin[9]. W pracy zawodowej zajął się m.in. teorią integracji europejskiej i stosunków międzynarodowych.

Ciekawe, co mgr Trzaskowski "wykładał" w Krajowej Szkole Administracji Publicznej i w Collegium Civitas?

Działalność polityczna do 2018[edytuj | edytuj kod]W latach 2004–2009 był doradcą delegacji Platformy Obywatelskiej w Parlamencie Europejskim (PE)[13]. W 2009 z listy tego ugrupowania w okręgu warszawskim uzyskał mandat eurodeputowanego VII kadencji, zdobywając 25 178 głosów[17]. W kampanii wyborczej wspierali go m.in. Tomasz Karolak, Grzegorz Turnau i Michał Żebrowski[12]. W PE VII kadencji został członkiem frakcji Europejskiej Partii Ludowej i wiceprzewodniczącym Komisji Spraw Konstytucyjnych. Pracował również w Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów[18]. W 2010 był szefem sztabu wyborczego Hanny Gronkiewicz-Waltz w trakcie kampanii samorządowej[19]

  No tak, aktorzy i piosenkarze to moralne "autorytety". Odgrywa Kmicica, to jest narodowym bohaterem.  

  20 listopada 2013 premier Donald Tusk zapowiedział jego nominację na stanowisko ministra administracji i cyfryzacji[20][21]. Został powołany na ten urząd przez prezydenta Bronisława Komorowskiego 27 listopada 2013 (z mocą od 3 grudnia 2013)[22]. Złożył w związku z tym mandat eurodeputowanego. 

Zakończył urzędowanie w dniu zaprzysiężenia rządu Ewy Kopacz 22 września 2014. W nowym rządzie 24 września 2014 został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych odpowiedzialnego za sprawy europejskie[23]. Równolegle pełnił również funkcję pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. Rady Europejskiej[24].

W 2015 wystartował w wyborach parlamentarnych jako lider listy wyborczej PO w okręgu krakowskim. Otrzymał 47 080 głosów, uzyskując tym samym mandat posła na Sejm VIII kadencji[25]. W Sejmie został wiceprzewodniczącym Komisji do Spraw Unii Europejskiej[26]. W 2016 został członkiem zarządu krajowego PO[27]. W listopadzie tego samego roku został powołany na funkcję ministra spraw zagranicznych w gabinecie cieni utworzonym przez Platformę Obywatelską[28]. 29 marca 2017 został wiceprzewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej[29].

Prezydent Warszawy[edytuj | edytuj kod]

W listopadzie 2017 został przedstawiony jako wspólny kandydat Platformy Obywatelskiej i partii Nowoczesna na prezydenta Warszawy w wyborach samorządowych w 2018[30]. W głosowaniu z października 2018 zwyciężył w I turze, zdobywając 56,67% (505 187 głosów)[31]. W związku z wyborem na urząd prezydenta miasta wygasł jego mandat poselski[32]. Urzędowanie rozpoczął po zaprzysiężeniu 22 listopada 2018[33]."

          Nie ma to, jak politologia; odpowiednie studia i staże i już można być ministrem. Wprawdzie administracji i spraw zagranicznych (wiceministrem), ale można też być doradcą do spraw międzynarodowych, europarlamentarzystą, posłem na sejm także (ale w nawale zaszczytów o zgoła podrzędnej misji posła już można zapominać). A wydawałoby się, że nawet w "branży" urzędniczej, administracyjnej też trzeba terminować, też trzeba praktycznie poznać pracę referenta, kierownika, dyrektora (i by awansować, na każdym z kolei stanowisku trzeba się wykazać).

         Tak samo w działalności samorządowej - warto poznać od podstaw tę pracę, to nie są łatwe sprawy, funkcjonowanie organizmu miejskiego, to nie przelewki. Nie można zapominać o miejskiej infrastrukturze, o urbanistyce, szkolnictwie, służbie zdrowia itp. Studia politologiczne tej wiedzy nie dają wcale.

         Cóż, widać jak na dłoni, że R. Trzaskowski to wybrany i wyhodowany emisariusz międzynarodowych interesów i nie po to w niego zainwestowano, by służył Polsce. On ma zgoła inne zadanie i wg mocodawców jest już jednym z nielicznych, którzy mogą to zadanie realizować. Do chwili obecnej tylko D. Tusk spełnił pokładane w nim nadzieje. Okazał się największym w dziejach gospodarczym szkodnikiem Polski na decydującym w kraju stanowisku. Inni byli tylko częściowo skuteczni (jak R. Sikorski politycznie ożeniony z wpływową amerykańska dziennikarką), lub całkiem nieskuteczni jak J. Palikot, R. Petru. R. Biedroń czy S. Hołownia. Z tym ostatnim wiąże się ciągle jakieś nadzieje, tym bardziej, że chyba R. Trzaskowski - ostatecznie skompromitowany już nie zbuduje "Nowej Solidarności"


Janusz40
O mnie Janusz40

Wbrew wymienionym papierom jestem humanistą. Piszę od kilkudziesięciu lat - przeważnie do szuflady. Kieruję się maksymą: Amicus Plato, sed magis amica veritas. Gotów jestem zawsze wysłuchać i odpowiedzieć na rzeczowe argumenty.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka