412k odsłon
273 odsłony

Rok 2020 w sporcie. Przegląd najważniejszych wydarzeń

Wykop Skomentuj6

Rok 2020 w sporcie stał pod znakiem pandemii, która spowodowała odwołanie wielu zawodów, w tym dwóch największych - igrzysk olimpijskich w Tokio i mistrzostw Europy w piłce nożnej. Ale będzie zapamiętany także ze spektakularnych sukcesów Roberta Lewandowskiego i Igi Świątek.

Pandemia uderzyła z całą siłą w sport wyczynowy, niszcząc tradycyjny kalendarz imprez. Kłopoty przeżywali sponsorzy, a co za tym idzie – organizatorzy imprez, kluby i sami sportowcy, którym obniżano zarobki.

Z powodu ograniczeń sanitarnych zrezygnowano z mistrzostw świata lub Europy w większości dyscyplin olimpijskich. O medale nie mogli walczyć m.in. lekkoatleci. Zatrzymany został proces kwalifikacji do igrzysk w Tokio.

maseczka higieniczna i rękawiczki

Rok 2020 rozpoczął się od sukcesu Polaka

Rok 2020 rozpoczął się od sukcesu Dawida Kubackiego, który został trzecim polskim zwycięzcą Turnieju Czterech Skoczni, po Adamie Małyszu i Kamilu Stochu. Na podium stanął we wszystkich konkursach – w Oberstdorfie, Garmisch-Partenkirchen, Innsbrucku, a na najwyższym stopniu w Bischofshofen.

W styczniu i w lutym sezon sportów zimowych w Europie trwał w najlepsze. W Arabii Saudyjskiej odbył się po raz pierwszy Rajd Dakar. W Australii, mimo ogromnych pożarów pustoszących kraj, rozegrano wielkoszlemowy turniej tenisowy w Melbourne, a kolarze elity rozpoczęli ściganie.

Na przełomie lutego i marca w Berlinie udało się zorganizować mistrzostwa świata w kolarstwie torowym, choć już napływały pierwsze informacje o zakażonych sportowcach. Brązowy medal w omnium wywalczyła Daria Pikulik. Jak się później okazało, był to jedyny w całym roku krążek MŚ polskiego sportowca w konkurencji olimpijskiej.

11 marca na stadionie Anfield broniący trofeum piłkarze Liverpoolu przegrali z Atletico Madryt 2:3 i odpadli z Ligi Mistrzów. Mecz obejrzało ponad 52 tys. kibiców. Było to ostatnie wielkie wydarzenie sportowe przed długą przerwą wywołaną pandemią. I ostatnie do końca roku z tak liczną publicznością.

Dawid Kubacki
Dawid Kubacki. fot. Wikimedia

Odwołane imprezy sportowe

Następnego dnia w starożytnej Olimpii wzniecono ogień, który przekazano organizatorom igrzysk w Tokio. Ceremonia miała skromniejszy niż zwykle charakter, bez widzów, bez wyższych przedstawicieli rządu greckiego. Z perspektywy czasu smutny obrazek z Grecji nabrał symbolicznego znaczenia. 24 marca MKOl i rząd japoński podjęły bezprecedensową decyzję o przełożeniu igrzysk na następny rok, podobnie jak to uczyniła tydzień wcześniej UEFA z mistrzostwami Europy.

Od połowy marca przez dwa miesiące świat sportu praktycznie stanął w miejscu. Nie odbywały się żadne zawody, nie licząc lig piłkarskich w kilku egzotycznych krajach czy imprez wirtualnych, jak wyścigi kolarskie na trenażerach i turnieje szachowe.

Powrót sportowców na areny zależał od decyzji rządów poszczególnych krajów i odbywał się pod ściśle określonymi warunkami. Przymusowe kwarantanny, testy na obecność koronawirusa, maseczki, dystans społeczny, tworzenie "baniek" dla zawodników zdrowych, puste trybuny lub niewielka liczba kibiców – tak wyglądały zawody po "odmrożeniu" sportu. I ten obraz do dziś się nie zmienił.

Igrzyska Olimpijskie

Sukcesy Bayernu Monachium i Lewandowskiego

W połowie maja pierwsi wrócili na boiska piłkarze Bundesligi. Największą gwiazdą rozgrywek był znów Robert Lewandowski, który z Bayernem Monachium sięgnął po tytuł mistrzowski, a sam wywalczył po raz piąty koronę króla strzelców.

Bayern był nie do zatrzymania w Lidze Mistrzów. W finałowym turnieju w sierpniu w "bańce" w Lizbonie, gdzie spotkało się osiem najlepszych drużyn, Bawarczycy zwyciężyli, pokonując w finale Paris Saint-Germain 1:0, a po drodze gromiąc Barcelonę 8:2. Również i w tych rozgrywkach Lewandowski okazał się najlepszym strzelcem, zdobywając 15 bramek.

Łącznie w Lidze Mistrzów 32-letni Lewandowski strzelił już 71 goli. Więcej zdobyli tylko starsi od niego Portugalczyk Cristiano Ronaldo i Argentyńczyk Lionel Messi, z którymi tworzył trójkę finalistów plebiscytu FIFA na Piłkarza Roku. 17 grudnia w Zurychu otrzymał to wyróżnienie jako pierwszy Polak w historii. Jak podkreślały media na całym świecie, zasłużył na tę nagrodę jak nikt inny.

W reprezentacji Polski, która jesienią rozegrała osiem meczów, w tym sześć w Lidze Narodów, napastnik Bayernu nie miał jednak tak silnego wsparcia jak w klubie. Wystąpił w czterech spotkaniach i zdobył dwie bramki (w wygranym 3:0 meczu z Bośnią i Hercegowiną). Biało-czerwoni zajęli w swojej grupie trzecie miejsce, gwarantujące utrzymanie w elicie. Ważniejszy cel czeka ekipę trenera Jerzego Brzęczka w przyszłym roku - mistrzostwa Europy, w których zagrają z Hiszpanią, Szwecją i Słowacją.

W europejskich pucharach polskie drużyny klubowe wypadły słabo. W kwalifikacjach Ligi Mistrzów Legia Warszawa nie sprostała Omonii Nikozja, a w Lidze Europy najdłużej w grze pozostawał Lech Poznań, który awansował do fazy grupowej, ale w niej zdołał wygrać tylko jeden mecz, a poniósł pięć porażek.