sportowy24
Igrzyska Okiem Tetryka
2 obserwujących
26 notek
12k odsłon
  382   0

Igrzyska Okiem Tetryka Dzień 15&16 Podsumowanie

To są już najlepsze igrzyska dla Polski w XXI wieku! - ogłosiła gazeta.pl (sport.pl) minutę po tym, jak Maja Włoszczowska zdobyła srebro. Rzeczywiście, pękła nieosiągalna od Sydney bariera 10 medali. W klasyfikacji IO w Rio wyprzedziliśmy samą Koreę Północną i zajmujemy 28. miejsce. Węgrzy, których jest 4 razy mniej niż Polaków, są na 12. pozycji. Co ciekawe, Węgrzy zdobyli jak dotąd tylko o 4 krążki więcej od nas, ale częściej wygrywają.

Sebastian Chmara przed wieczorną sesją lekkoatletyki wyraził niedorzeczną nadzieję na zbliżenie się do 15 medali. Na mistrzostwach Europy byłoby to wykonalne, bo licznie startowały nasze szanse medalowe: Lićwinko, Jóźwik i dwie sztafety 4x400m. Szanse ukończyły zawody odpowiednio na 9., 5. i dwóch siódmych miejscach. Tylko Joanna Jóźwik zachwyciła, bo w normalnych okolicznościach (tzn. wśród samych kobiet) byłaby druga.

Nasi lekkoatleci kończą Igrzyska z dorobkiem 1-1-1 (Włodarczyk, Małachowski, Nowicki) czyli zgodnie z ponurymi prognozami. Każdy medal ponad te trzy byłby radosną sensacją.

* * *

Niemcy przegrali konkurs rzutów karnych, ale to tylko młodzieżowy turniej, nauczą się jeszcze. Neymar wygrał z Brazylią złoto i jest bohaterem, pomimo że to tylko młodzieżowy turniej. Wszyscy marudzą, że piłka nożna na Igrzyskach to zabawa dla juniorów a przecież poziomu meczu finałowego nie powstydziłoby się EURO sprzed miesiąca. 

* * *

Ceremonia zamknięcia była taka jak brazylijska maksyma widniejąca na fladze narodowej: Ordem e progresso. Z postępu wyłonił się ład; po dwóch tygodniach mniejszych i większych wpadek organizacyjnych udało się w miarę sprawnie doprowadzić imprezę do końca. Jeśli kogoś zmęczyło wysokie stężenie samby, to tu jest prawdziwa piosenka, najlepsza spośród wszystkich olimpijskich: https://www.youtube.com/watch?v=8g76M-Vqk9I

Polska w klasyfikacji medalowej Igrzysk w Rio zajęła 32. lokatę, przed nami uplasowały się: Uzbekistan, Kazachstan, Kolumbia, Iran, Grecja, Dania, Szwecja, RPA. Można i tak: polscy sportowcy zdobyli 11 medali (dwa złote) wyprzedzając Portugalię, Finlandię, Austrię, Norwegię, Bułgarię, Czechy i Turcję. Jak jest? Nie wiem.

Anita Włodarczyk po zdobyciu złota okraszonego rekordem świata otrzymała od prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz gratulacje; HGW nazwała Anitę sportową twarzą stolicy i zaczęła się jatka. Internet przypomniał pani prezydent jak wygląda lekkoatletyczna wizytówka Warszawy czyli stadion Skry, Anita Włodarczyk zaraz po powrocie do kraju pokazywała w TVP Info zgliszcza, w których trenuje na co dzień (nie do końca, bo większość czasu spędza w Cetniewie, ale nieważne). W tle krążą oskarżenia o celowe działania władz miasta zmierzające do wyświęcenia lekkoatletów z atrakcyjnych terenów między Filtrami a Polem Mokotowskim. Włodarczyk przytomnie podkreśla, że ten obiekt nie zachęca młodzieży do uprawiania sportu, żeby odwrócić uwagę od faktu, że skoro zdobyła to złoto w Rio, to chyba jednak nie jej samej dotyczy problem stadionu Skry. Ale może gdyby taki stadion Skry wyremontować i gdyby wybudować podobne w kilku miastach Polski, a odpowiednio mniejsze w kilkunastu innych, to lekkoatleci z Rio przywieźliby nie 3, a 9 medali? Też nie wiem, nikt tego nie wie.

Na Igrzyskach w Atlancie w 1996 roku Wielka Brytania zdobyła 1 złoty medal. Dziś kończy rywalizację z drugą lokatą w tabeli za USA, z dorobkiem 27-23-17 (razem 67 medali). W czasie krótszym niż życie większości medalistów udało się skonsultować społecznie, zaplanować, sfinansować i zrealizować wielki skok, który nam się chyba nawet nie śmie marzyć, bo kto z kibiców spamiętałby nazwiska 67 medalistów (więcej, bo tam są i sztafety, i wioślarskie ósemki itp.). W całym tym brytyjskim planie najistotniejszą kwestią są finanse i pytanie czy to się opłaci, czy warto. Też nie wiem. Ale chyba warto, kraj który robi Brexit nie pakowałby się w niepewne interesy.

Czy my w ogóle powinniśmy narzekać? Zajmujemy w klasyfikacji medalowej igrzysk miejsce odpowiadające mniej więcej naszemu potencjałowi gospodarczemu (jeśli pominąć sztuczne fabryki medali typu Jamajka, Kenia czy nieszczęsne środkowoazjatyckie republiki poradzieckie). Może po prostu sarmacka duma nie pozwala nam przeboleć, że Węgrzy 8 razy stawali na najwyższym stopniu podium, a my Mazurka Dąbrowskiego wysłuchaliśmy tylko dwa razy. Gdyby nie siatkarze i szczypiorniści, przed występami których odśpiewywano go każdorazowo, pieśń ta pozostałaby w Brazylii zupełnie nieznana. DWA RAZY na 306 możliwości.

Ale bądźmy szczerzy. Marny występ 245-osobowej reprezentacji Polski to woda na nasz blogersko-przemądrzały młyn. Na temat igrzysk poza dziennikarzami zawodowymi wypowiadało się na blogach, forach i fejsbukach sto tysięcy internautów (w tym 99 tysięcy zwykłych trolli, którzy - jak pisał nieodżałowany Zdzisław Ambroziak - nie potrafią podać prawidłowo dystansu biegu maratońskiego) i większość z nich ograniczała się do szyderstw z opłacanej przez podatnika wycieczki do Rio. Zamknijmy oczy, wyobraźmy sobie, że Polacy zdobywają w Tokio w 2020 roku 45 medali (12 złotych) i odpowiedzmy sobie na pytanie: czy umielibyśmy się tym autentycznie ucieszyć, zamiast konstruować teorie o dopingu, sporcie amatorskim, cyrku olimpijskim i o tym, że prawdziwy tenis gra się tylko na Wielkim Szlemie?

* * *

A Radwańska odpadła w ćwierćfinale turnieju w Cincinnati.

* * *

Ruch olimpijski przenosi się do Azji. Po Londynie 2012, Soczi 2014 i Rio 2016 czeka nas front wschodni: MŚ w Rosji 2018, Pjongczang 2018 i Tokio 2020. Nie wiem jak Tetryk wstanie o 2 w nocy żeby oglądać eliminacje wioślarstwa. Ale na finały już na pewno urwę się z pracy; to w Tokio wreszcie zobaczę złoto Fajdka a i Jóźwik powinna pokazać pazury, bo nie wierzę, że MKOl będzie tolerował przez nikogo już niechcianych hermafrodytów wśród kobiet.

M.O. 22.08.2016

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale