jerraz21 jerraz21
164
BLOG

W razie złamania zakazu przemieszczania się w Sylwestra "może być wymierzona kara do 30.00

jerraz21 jerraz21 Polityka Obserwuj notkę 6

NA ZASADZIE UDOSTĘPNIENIA

====================================


Adwokat Maja Gidian
1 godz.  ·
SYLWESTER 2020
ℹ️Minister Zdrowia Adam Niedzielski w trakcie dzisiejszej konferencji poinformował, że w razie złamania zakazu przemieszczania się w Sylwestra "może być wymierzona kara do 30.000 zł". Kary te mają być podobno wymierzane "zgodnie z prawem", bo sylwestrowy zakaz przemieszczania się jest legalny. Pan Minister stwierdził, że wolność przemieszczania się została ograniczona w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, a zatem rozporządzenie wydane na podstawie tej ustawy, zakazujące przemieszczania się w Sylwestra, jest legalne.
Czyżby, Panie Ministrze❓
1️⃣ Zgodnie z art 52 ust.1 Konstytucji "Każdemu zapewnia się wolność przemieszczania się po terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz wyboru miejsca zamieszkania i pobytu".
2️⃣ Zgodnie z art. 52 ust. 3 Konstytucji "Wolności, o których mowa w ust. 1 i 2 mogą podlegać ograniczeniom określonym W USTAWIE".
➡️Spójrzmy zatem na art. 46 ust. 4 Ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r.o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, na który Pan się powołuje:
"W rozporządzeniach, o których mowa w ust. 1 i 2, można ustanowić czasowe ograniczenie określonego SPOSOBU przemieszczania się".
SPOSÓB PRZEMIESZCZANIA się nie jest tym samym, co ✖️ ZAKAZ PRZEMIESZCZANIA SIĘ W OGÓLE. Sposób przemieszczania się to np. wprowadzenie limitów osób w autobusie albo zachowanie 1,5 m dystansu.
Wniosek 1???? Nie ma ustawy, która zabraniałaby PRZEMIESZCZANIA SIĘ w Sylwestra. Skoro nie ma takiej ustawy, § 26 Rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2020 r. (link tutaj: https://dziennikustaw.gov.pl/DU/rok/2020/pozycja/2316) ograniczający przemieszczanie się w Sylwestra JEST MARTWY.
Wniosek 2 ???? W związku z tym, że zmieniliście/zdublowaliście/usunęliście  art. 48a Ustawy zakaźnej, który umożliwiał nałożenie przez sanepid kar za złamanie tzw. obostrzeń covidowych, wymierzenie jakiejkolwiek kary administracyjnej (nie tylko za złamanie pseudozakazu przemieszczania się, ale i za złamanie innych "restrykcji covidowych") jest w chwili obecnej praktycznie niemożliwe i doskonale o tym wiecie.
CO Z MANDATEM KARNYM?
ℹ️ W razie gdyby jakiś nadgorliwy policjant uznał, że zakaz przemieszczania się obowiązuje, a konstytucja RP "nie działa" to proszę pamiętać, że zakaz ten nie obejmuje:
➡️ "wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej" (policja nie ma żadnych środków, żeby sprawdzić, czy w noc sylwestrową nie idę do pracy)
➡️ "zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego" - cóż to takiego?
???? (definicja dla skomplikowanych romantyków) W sylwestrową noc można się przemieszczać, o ile celem celem przemieszczania się jest "uzyskanie poczucia zadowolenia poprzez przezwyciężenie subiektywnie odczuwanego stanu niespełnienia warunków koniecznych do właściwego funkcjonowania związanych z teraźniejszymi okolicznościami, które ze względu na konieczność ich załatwienia są przedmiotem zainteresowania typowego dla każdego dnia życia"
(por.Wilk Jakub, Prawo do przemieszczania się - przesłanka zaspokajania niezbędnych potrzeb
Komentarz praktyczny Opublikowano: LEX/el. 2020)
???? (definicja dla psychologów)  W sylwestrową noc można się przemieszczać, o ile celem przemieszczania się jest zrealizowanie  potrzeby fizjologicznej, bezpieczeństwa, miłości i przynależności, uznania i szacunku, samorealizacji, potrzeby poznawczej, zmysłowej i transcendencji.  Nie w każdym przypadku można tutaj wymagać racjonalnego wytłumaczenia dla podejmowanych zachowań.
(por.Wilk Jakub, Prawo do przemieszczania się - przesłanka zaspokajania niezbędnych potrzeb
Komentarz praktyczny Opublikowano: LEX/el. 2020)
???? (definicja dla tych, którzy lubią proste rozwiązania) W sylwestrową noc można się przemieszczać z każdego powodu, który uznam za związany z zaspokojeniem mojej bieżącej potrzeby życia codziennego.
Przykład potrzeby "związanej z bieżącymi sprawami życia codziennego":
????"Wracam do domu" (Skąd? Nie muszę mówić)
????"Szukam kota" (Czyjego? Nie muszę mówić)
????"Idę do sklepu" (Po co? Nie muszę mówić)
????"Jadę do przyjaciela, który ma mi pomóc" (Do którego? Nie muszę mówić)
???? "Idę się przewietrzyć"
Wszystkim nam życzę, aby doświadczenia 2020 roku uczyniły nas wyłącznie mądrzejszymi i silniejszymi i oby wszystkie prawne absurdy zniknęły tak szybko, jak je stworzono ????
Szczęśliwego Nowego Roku! ????

image

jerraz21
O mnie jerraz21

Jestem tutaj-teraz

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka