35stan 35stan
1067
BLOG

NBP, rezerwy walutowe, złoto i tarcza antykryzysowa

35stan 35stan Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 18


image


Tajna operacja, którą przez  wiele tygodni w pocie czoła przeprowadzały w 2019 roku setki pracowników NBP, dobiegła końca w listopadzie 2019 roku.. 

26.11.2019 roku Prezes NBP Glapiński uroczyście poinformował, że transport złota do kraju zakończył się pełnym sukcesem i do kraju powróciło 100 ton złota, które do tej pory było przechowywane w londyńskich skarbcach. 


Zdaniem byłego prezesa NBP Leszka Balcerowicza, to działanie to tylko propaganda:

- Nie sądzę, aby miało to jakiekolwiek znaczenie dla gospodarki Polski.

- Być może chodzi tutaj o efekt propagandowy, m.in. o to, aby prezes A. Glapiński mógł zrobić sobie zdjęcie ze sztabką "odzyskanego' złota” .

Podobnego zdania jest inny były prezes NBP, Marek Belka:

- Ten ruch nie ma z punktu widzenia gospodarczego czy rynkowego najmniejszego znaczenia

- To tylko PR, który ma wzmocnić wizerunek silnego państwa.

Tacy specjaliści j/w, zwolennicy totalnej opozycji,  zawiadywali NBP przez wiele lat razem z J.Rostowskim wyróżnianym przez  brytyjski miesięcznik "The Banker" tytułem Ministra Finansów 2009 r. w Europie, który w Polsce słynie z wypowiedzi, że "piniędzy ni ma i nie będzie".

Tymczasem operacja powiększania rezerw złota w całości aktywów rezerwowych banku centralnego z około 5% do około 10%, była podobną do operacji przeprowadzanych w tym czasie  przez wiele banków centralnych innych państw.

Zasoby złota Narodowego Banku Polskiego zostały zwiększone w latach 2018-2019 o 125,7 ton i obecnie wynoszą 228,6 ton.


Cena złota od września 2018 roku, gdy notowane było po 4458 PLN/uncję, wzrosła do dzisiejszej 7 004,03 PLN/uncję

Rok 2018, to rok w którym USA D.Trumpa rozpoczęły wojnę handlową(celną) z Chinami, która  zmieniała globalny układ sił.

Wiele stawek celnych zostało nałożonych w dwóch etapach: najpierw 10 proc. a następnie 25 proc.

W sierpniu 2019 r. prezydent Trump jeszcze podniósł stawki celne na wiele towarów do 30 proc.

W tym samym czasie  Chiny też podniosły swoje cła do poziomów podobnych jak USA.

13 grudnia 2019 roku zostało zawarte porozumienie  pomiędzy USA a Chinami po przeszło półtorarocznej i wyniszczającej obie strony wojnie handlowej, co powinno uspokoić napięty stan stosunków pomiędzy tymi największymi gospodarkami świata.

Czy jednak to porozumienie mogło być kamuflażem do ataku odwetowego ze strony zaatakowanej w wojnie celnej?

Czy Polska i inne kraje szykowały się na nadchodzący kryzys?

Czy polskie władze wiedziały o tym co miało nadejść a czego właśnie jesteśmy świadkami w postaci kryzysu wywołanego przez koronawirus SARS CoV-2?

Jeśli tak, to ta cała pandemia jest efektem ataku bronią biologiczną, jak podejrzewają niektórzy eksperci, czyli przejściem z "polityki jako wojny prowadzonej innymi środkami" zgodnie formułą Clausewitza, do wojny z użyciem jednego z faktycznych rodzajów broni, w tym wypadku jednego z rodzajów broni masowego, rażenia zakazanej do użycia konwencją międzynarodową.

Wg danych NBP, stan oficjalnych aktywów rezerwowych na grudzień 2018 wyniósł 116,965 mld$ czyli 439,752 mld PLN w grudniu 2018 roku  i w ciągu roku wzrósł  do stanu 128,405 mld$ czyli 487,644 mld PLN w  grudniu 2019 roku.

Z początkiem 2020 roku NBP rozpoczął operację skupu obligacji skarbowych  na rynku wtórnym.

Do tej pory szacuje się, że wartość tych zakupów to około 60 mld PLN.

Ta operacja NBP ma stworzyć warunki do umożliwienia MF ulokowania na rynku  nowego pakietu obligacji skarbowych na rynku pierwotnym, by uzyskać środki na pokrycie wydatków związanych z tarczą antykryzysową - tak te pociągnięcia NBP oceniają eksperci finansowi.


35stan
O mnie 35stan

Nie znoszę kłamstwa, obłudy, relatywizmu moralnego i bezczelności w ich prezentacji. Preferuję rozmowę merytoryczną, opartą na faktach i uprawdopodobnionych poszlakach, analizy oparte na kojarzeniu różnych informacji i faktów w logiczny ciąg zdarzeń. Wyznaję pogląd, iż w polityce nie należy liczyć na przyjaźń, tylko na wspólne interesy, które najlepiej gwarantują dobrą współpracę, że partnerowi można zaufać, jeśli ma się możliwość kontroli jego działań.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka