77 obserwujących
705 notek
565k odsłon
  556   0

Wyburzenie polskiego pomnika w Katyniu - forma zemsty Rosji na PolsceJak donosi rosyjski "Kommiersant", socjalistyczni rewolucjoniści i komuniści nalegają na częściową demontaż pomnika w Katyniu w obwodzie smoleńskim.

image

"Szereg rosyjskich polityków i osobistości publicznych wystąpiło z apelem do rządu Federacji Rosyjskiej, w którym proponują demontaż polskiej części pomnika w Katyniu z powodu konfliktu na Ukrainie.


Wśród tych, którzy poparli tę inicjatywę byli deputowani Dumy Państwowej Anatolij Wasserman, Aleksiej Czepa, a także wielu komunistycznych deputowanych do smoleńskiej Dumy Obwodowej, w tym pierwszy sekretarz komitetu regionalnego KPZR Walery Kuzniecow.

Autorzy apelu uważają, że ze względu na stanowisko Polski w sprawie działań wojennych na Ukrainie konieczne jest zrewidowanie „historii katyńskiej” i dostosowanie jej „do prawdy historycznej, prawa, sprawiedliwości i zdrowego rozsądku”.

Autorami pomysłu apelu są dyrektor smoleńskiego studia „Prosveshchenie” Alexander Statsuru, szef funduszu powierniczego „Pojednanie” Valery Shargaev i działacz twerski Maxim Kormushkin.

„Rząd naszego kraju, ze względu na zachowanie normalnych stosunków, skierował się w stronę Polski w „sprawie katyńskiej”.

Ale jeśli nie ma normalnych stosunków między Polską a Rosją, prawdopodobnie nadszedł czas, aby inaczej spojrzeć na Katyń – powiedział korespondentowi Kommiersantu Aleksander Statsura.

Inicjatorzy apelu oczekują wsparcia władz rosyjskich i całkowitego rozebrania polskiej części pomnika w Katyniu.

Jednocześnie nie powinno to naruszać miejsc pochówku obywateli polskich.

„Nalegamy, aby wszystkie uprawnione instytucje państwowe i władze Federacji Rosyjskiej niezwłocznie dostosowały „sprawę katyńską” do prawdy historycznej, prawa, sprawiedliwości i zdrowego rozsądku – podkreśla w apelu.
Powodem twardego stanowiska wobec Katynia autorzy nazywają „wrogie zachowanie nowoczesnej marionetkowej Polski, jej rusofobiczną politykę, publiczne poparcie dla nazistowskiej Ukrainy i dostawy broni, a także aprobatę polskiego rządu dla wszelkich działań skierowanych przeciwko Rosji."

„Czekamy, aż deputowani do Dumy Państwowej wyrzekną się uznania przez rosyjski parlament w 2010 roku winy ZSRR za rozstrzelanie polskiego wojska przez NKWD.

Ten fakt wciąż nie jest udowodniony.*

Chcemy też poznać stanowisko Ministerstwa Kultury Federacji Rosyjskiej w sprawie legalności istnienia miejsc pamięci w Katyniu i Miednym w ich obecnym kształcie – powiedział Maksym Kormuszkin.

„Ta decyzja jest już dawno spóźniona” – powiedział Kommiersantowi Andriej Szaposznikow (KPRF), deputowany smoleńskiej Dumy Obwodowej, który poparł inicjatywę.

Byłoby dobrze ze względu na sprawę, ale kiedyś z jakiegoś powodu zrzuciliśmy na siebie winę za przestępstwo, którego nie popełniliśmy. Uczyniliśmy  fałszerstwa Goebbelsa częścią ideologii państwowej.

Niemcy są winni egzekucji polskich oficerów.**

Nie mamy i nie możemy mieć wobec Polski żadnej winy historycznej.***

Czas wyrzucić tę fałszywkę na śmietnik historii”.

Katyń - rosyjsko-polski zespół pamięci w obwodzie smoleńskim, znajduje się pod jurysdykcją Federacji Rosyjskiej.

Na terenie Memoriału znajdują się muzea, kościoły i miejsca pochówku obywateli Polski i ZSRR, którzy zginęli w przededniu**** i w czasie II wojny światowej.

Pomnik Katyński jest miejscem pamięci wielu Polaków.

To do Katynia poleciał prezydent Lech Kaczyński, który zginął w katastrofie lotniczej***** w Smoleńsku w kwietniu 2010 roku.

Inicjatywa wywołała mieszane reakcje nawet wśród zwolenników oficjalnych organizacji patriotycznych.

„Żywi nie mają prawa walczyć z pomnikami i grobami.

Nie powinniśmy.

Nie możesz.

Nawet jeśli ich nie lubisz i cię skrzywdzili.

Wszystkie pomniki i wszystkie pomniki to nasza historia.

Drzewo nie przeżyje, jeśli jego korzenie zostaną wycięte, nawet jeśli selektywnie” – powiedział były szef Rosyjskiego Wojskowego Towarzystwa Historycznego Wład Kononow.

„Ten Memoriał zawsze był oczywiście rosyjski” – zauważył – „Ale o leżących tam zamordowanych represjonowanych obywateli sowieckich, o genezie sprawy katyńskiej w historii stosunków rosyjsko-polskich, o trudnościach historycznego zrozumienia problemu i nieustannym przekształcaniu go w płaszczyznę polityczną, nikt nigdy nie powiedział.

Teraz wszystko tam jest.

Jeśli ktoś wierzy, że zna całą prawdę o sprawie katyńskiej,  niech powie to.

Oprowadzajcie wycieczki.

Opisujcie to. 

Uzupełniajcie swoją ekspozycję.

Niech nikt się nie wtrąca.

Ale zburzyć - w żadnym razie nie.

Nie możesz się poniżać, jeśli jesteś besztany.

Nie możesz walczyć ze zmarłymi - oni nie mogą nic zrobić w zamian."


Alexander Asadchiy, Smoleńsk
Mój komemtarz:

Wojna z Ukrainą trwa w dalszym ciągu i to w sposób sprzeczny nie tylko z prawem międzynarodowym,  skodyfikowanym przede wszystkim w szeregu konwencji genewskich i haskich, ale klasyfikujących się do kategorii zbrodni ludobójstwa.

Wynikiem zbrodni ludobójstwa  była zbrodnia katyńska popełniona w ZSRR w 1940 roku a pomnik katyński jest jej upamiętnieniem.

To podczas podróży do Katynia Delegacji Państwowej pod przewodnictwem Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego, udającej się 10.04.2010 roku, dla uczenia 70 Rocznicy tej zbrodni z 1940 roku, doszło do kolejnej zbrodni ludobójstwa na przedstawicielach Państwa Polskiego.

Za miesiąc upłynie 12 rocznica tej zbrodni a jej sprawcy nie tylko nie zostali ukarani, ale nawet nie wskazani w sposób zgodny z prawem(zbrodnie przeciwko ludzkości kierowane są do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze) a w Polsce nie zakończono śledztwa(było ono przedłużone do końca 2021 roku i Prokuratura Krajowa milczy) i podkomisja MON nie opublikowała Raportu z badania tego wydarzenia.

 
Podczas 90-tej Miesięcznicy Smoleńskiej 10.10.2017 roku,  Pan J.Kaczyński obiecywał Polakom podanie przyczyn, które nie pozwalają Polakom poznać prawdy o tych wydarzeniach i pomimo upływu prawie 4.5 lat, tej obietnicy nie spełnił.

Czy Putin zdecyduje się na realizację propozycji części komunistycznych deputowanych rosyjskich, by zburzyć polski pomnik katyński, czas pokaże?

Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka