2 obserwujących
10 notek
9274 odsłony
  1263   0

NAJWAŻNIEJSZE działania służb specjalnych w 2017 roku

Fot. CBA/ABW
Fot. CBA/ABW

https://cba.gov.pl/pl/aktualnosci/3745,10-dyrektorow-sadow-zatrzymanych-przez-CBA.html


6. Zatrzymania w związku z ogromnymi stratami SK Banku. Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Katowicach prowadzi śledztwo w sprawie nadużycia zaufania przez władze Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie (SK Bank). Największym wątkiem śledztwa objęte są okoliczności związane z udzielaniem przez Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie kilku dziesiątek kredytów dla powiązanych ze sobą podmiotów gospodarczych z branży deweloperskiej. Kredyty nie zostały spłacone.

Wśród 77 osób zatrzymanych w akcji CBA są byli członkowie zarządu i pracownicy SK Banku oraz biznesmeni i przedstawiciele firm z branży deweloperskiej.

Zatrzymanym przez CBA zostanie postawionych w prokuraturze ponad 1000 zarzutów. Straty banku oceniane są na ok. 2,7 mld zł brutto.

https://cba.gov.pl/pl/aktualnosci/3741,77-osob-zatrzymanych-przez-CBA-1000-zarzutow-163-miliarda-zlotych-strat-SK-Banku.html


7. Ujawnienie milionowych wyłudzeń przy budowie internetu „ostatniej mili”. 19 podejrzanych, 12 projektów unijnych na łączną kwotę ponad 90 mln zł, 58 firm i beneficjentów uczestniczących w nielegalnym procederze – wynika z śledztwa katowickiej Delegatury CBA i Prokuratury Okręgowej w Gliwicach dotyczącego wyłudzania dotacji unijnych na budowę sieci szerokopasmowych dostępu do Internetu.

Śląscy agenci CBA zatrzymali także dwóch biznesmenów z Tarnowskich Gór. Jeden z nich jest podejrzany o wyłudzenie dotacji unijnych na kwotę ok. 5 mln zł oraz pomocnictwo do wyłudzenia kolejnych 3 mln zł w ramach realizacji projektów unijnych. Drugi biznesmen usłyszał zarzuty pomocnictwa do wyłudzenia 5 mln zł i prania brudnych pieniędzy.   

https://cba.gov.pl/pl/aktualnosci/3738,CBA-zatrzymuje-Milionowe-wyludzenia-przy-budowie-Internetu-ostatniej-mili.html


8. Zatrzymania w zawiązku z korupcją w Grupie Azoty. Agenci z lubelskiej Delegatury CBA w wyniku operacji specjalnej zatrzymali 6 osób w sprawie o charakterze korupcyjnym, żądania 40 mln zł i powoływania się na wpływy w największych spółkach skarbu państwa. Wśród zatrzymanych jest Przewodniczący Rady Nadzorczej Grupy Azoty Marek G. przedstawiciel Grupy Lotos oraz biznesmeni. Wszyscy zostali tymczasowo aresztowani.

https://cba.gov.pl/pl/aktualnosci/3729,CBA-Szef-Rady-Nadzorczej-Grupy-Azoty-i-5-innych-osob-aresztowanych.html


9. Ujawnienie procederu korupcyjnego przy zakupie niesprawnego systemu meteo dla wojska. Funkcjonariusze z warszawskiej Delegatury CBA zatrzymali w 5 osób w śledztwie dotyczącym oszustwa, przekroczenia uprawnień, niedopełnienia obowiązków przez przedstawicieli zamawiającego oraz przedstawicieli prywatnych firm w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Śledczy z CBA ujawnili poważne nieprawidłowości przy dostawie w grudniu  2016 roku, za blisko 5 mln zł, dziewięciu mobilnych automatycznych systemów pomiarów meteorologicznych do Składu Materiałowego 2 Regionalnej Bazy Logistycznej w Warszawie. Ekspertyzy powołanych przez CBA biegłych potwierdzają, że sprzęt meteo nie spełnia specjalnych wojskowych wymagań i zupełnie nieprzydatny do celów wojskowych.

https://cba.gov.pl/pl/aktualnosci/3719,CBA-Zakupione-juz-niesprawne-systemy-meteo-dla-wojska-nie-trafily-na-lotniska-i-.html


10. Zatrzymania w związku z korupcją w Elektrowni Szczecin. Agenci CBA ze Szczecina zatrzymali kilkanaście osób w śledztwie dotyczącym korupcji przy dostawach biomasy do Zespołu Elektrowni Dolna Odra - Elektrownia Szczecin. Ustalono, że pracownicy odpowiedzialni za nadzór nad jakością paliwa, w zamian za korzyści majątkowe, potwierdzali, że ciężarówki wypełnione odpowiednią technicznie biomasą choć w rzeczywistości tak nie było.

Proceder, jak wskazują ustalenia śledczych, mógł spowodować wielomilionowe  straty na szkodę  spółki Skarbu Państwa - Polskiej Grupy Energetycznej SA.

https://cba.gov.pl/pl/aktualnosci/3707,Juz-33-zatrzymanych-przez-CBA-ws-Elektrowni-Szczecin.html


11. Wykrycie wyłudzenia 40 mln zł na nieistniejącą inwestycje. Funkcjonariusze krakowskiej Delegatury CBA zatrzymali 26 osób w śledztwie dotyczącym działalności zorganizowanej grupy przestępczej, popełniającej przestępstwa gospodarcze na szeroką skalę, wyłudzenia w latach 2013-2015 ok. 40 mln zł dofinansowania unijnego z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwa Finansów na nieistniejącą inwestycję, wyłudzenia zwrotu ok. 9 mln zł VAT oraz prania pieniędzy m.in w tzw. rajach podatkowych.

Projekt, na który wyłudzono dotację, dotyczył inwestycji w linię do recyclingu odpadów z tworzyw sztucznych. 

https://cba.gov.pl/pl/aktualnosci/3694,Wyludzenie-40-mln-zl-na-nieistniejaca-inwestycje-Juz-26-zatrzymanych.html

Lubię to! Skomentuj14 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka