Krzysztof Hetman i Bartłomiej Sienkiewicz. Fot. PAP/Piotr Nowak
Krzysztof Hetman i Bartłomiej Sienkiewicz. Fot. PAP/Piotr Nowak

Awantura w TVN24. Minister z Trzeciej Drogi tłumaczył się, czemu rzuca tekę

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 30
Minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman ma startować do Parlamentu Europejskiego z list PSL. To kolejny minister z rządu Tuska, który zamierza przejść do Brukseli. Zaskoczenia tym faktem nie krył Konrad Piasecki z TVN24, u którego gościł Hetman. – Czy to poważnie wygląda? – pytał prowadzący.

Z Brukseli do Polski i ponownie do Brukseli 

Trwa ustalanie list wyborczych do Parlamentu Europejskiego. Partie mają czas na ich ułożenie do 2 maja. Lista kandydatów z PSL do PE ma zostać podana najpóźniej do poniedziałku. Już teraz jednak wiadomo, że znajdzie się na niej minister rozwoju Krzysztof Hetman (TD-PSL). Decyzję o jego starcie potwierdził wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski. 

– Myślę, że akurat w przypadku tego parlamentarzysty to jest jak najbardziej uprawnione i powiedziałbym zasłużone. Rezygnując z części kadencji w PE wrócił do kraju, wygrał mandat w trudnym okręgu, na ścianie wschodniej, więc pomógł i uprawdopodobnił zwycięstwo nad PiS – powiedział. 

Krzysztof Hetman był europosłem obecnej kadencji PE; startował jednak w ubiegłorocznych wyborach do Sejmu z listy Trzeciej Drogi i uzyskał mandat posła. W rządzie Donalda Tuska został ministrem rozwoju i technologii.


"Jaki to ma sens?" 

Krzysztof Hetman gościł w czwartek w TVN24. Prowadzący rozmowę Krzysztof Piasecki nie krył zaskoczenia decyzją Hetmana. – Po czterech miesiącach tego ministrowania mówi pan: a teraz jestem gotów wrócić do europarlamentu. Jaki to ma sens? – zapytał.

Hetman powiedział, że wystartował w wyborach parlamentarnych, bo uważał, że "to najważniejsze wybory po 1989 roku i nie może stać w roli kibica, zagrzewać koleżanek i kolegów do walki wyborczej, tylko musi wziąć w tym czynny udział".

Piasecki nie dawał spokoju Hetmanowi i próbował dopytać: – Czy to poważnie wygląda, że być może pięciu ministrów rządu poważnego kraju UE porzuca rząd, żeby być jednym z 705 europarlamentarzystów? 

– Poważne są tematy, którymi będzie się zajmował Parlament Europejski w tej kolejnej kadencji. Po pierwsze, to będzie walka o ostatni wielki budżet dla Polski, po drugie rozstrzygną się sprawy kwestii wsparcia przemysłu obronnego, obronności i kwestii związanej z bezpieczeństwem Europy a także Polski – odparł minister rozwoju. 

Tegoroczne wybory do PE odbędą się w różnych państwach UE 6-9 czerwca. Polacy 9 czerwca będą wybierać 53 posłów do Parlamentu Europejskiego.


Hetman: Program "Mieszkanie na start" nie przyczyni się wzrostu cen mieszkań

Krzysztof Hetman pytany był również o program "Mieszkanie na start". Według wielu ekspertów może on przyczynić się do tego, że ceny za mieszkania mocno wzrosną. Zdaniem ministra rozwoju i technologii, tak się jednak nie wydarzy. – Deweloperzy mocno zwiększyli podaż mieszkań, wiedząc, że przygotowywany jest projekt programu "Mieszkanie na start" oraz projekt programu wspierania budownictwa społecznego. To powoduje, że ceny mogą wyhamować – powiedział w TVN24 Hetman.

Minister zaznaczył również, że na rezultaty projektowanego przez MRiT programu wspierania rozwoju budownictwa społecznego trzeba będzie poczekać, ponieważ cykl inwestycyjny w budownictwie trwa kilka lat. – Nawet jeśli dziś rozpoczniemy masowe budownictwo społeczne, to ono da efekty najwcześniej za 3-4 lata. Nie jest tak, że naciskamy przycisk "enter", a ceny mieszkań lecą w dół – zaznaczył Hetman.

Według ministra w Polsce jest duża grupa ludzi, która zarabia za dużo, by móc skorzystać z budownictwa socjalnego, a jednocześnie dysponuje zbyt niskimi dochodami, żeby nabyć mieszkanie na warunkach czysto komercyjnych. Program "Mieszkanie na start" powstaje właśnie z myślą o nich.

– W programie "Mieszkanie na start" wpisaliśmy praktycznie wszystkie bezpieczniki, jakie wskazali nam eksperci, aby uniknąć podwyżki cen – zapewnił Hetman.

MP

Krzysztof Hetman i Bartłomiej Sienkiewicz. Fot. PAP/Piotr Nowak

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka