159 obserwujących
4591 notek
4729k odsłon
  757   0

Potęga

Ach! Ach! Ach! Na Jowisza! Sunie postać wciąż bliższa, patrzę, przecieram oczy, a to właśnie Lew kroczy, dawniej chudy jak szczapa, dziś tłusty jak kanapa! Nawet krawat i buty! Powiedz, Lwie, gdzieś tak utył? [K.I. Gałczyński].

Przedtem tylko Polska a w końcu cały świat. Na razie jednak Europa ma być zakładnikiem dobrozmiennych fochów. Przyjmiemy od niej fundusze, jeżeli nie zażąda od nas praworządności. Ona zaś, ta wstrętna Unia nie bardzo chce z nami o tym rozmawiać. Mamy być praworządni i już. Weto dla budżetu będzie dla niej oznaczało tylko konieczność zawarcia dwustronnych umów między Brukselą a praworządnymi państwami. Te niepraworządne obejdą się smakiem.

Pamiętamy dyskusje o przystąpieniu do Unii. Za była cała Polska i gorąco do tego nawoływał papież Jan Paweł II. Przeciw było środowisko Radia Maryja i ...Porozumienie Centrum miało wątpliwości. Porzuciło je w ostatniej chwili, zagrożone powszechnym ostracyzmem. W IV Erpe jednak wymyślono jakiś pierwiastek dla Traktatu Lizbońskiego. Odstąpiono od niego po zwycięstwie negocjacji na miarę Malty, ale podpisany bez pierwiastka dokument ratyfikowano w ostatniej chwili.

Teraz się znowu zaczyna stara gra. Albo Unia nas uzna za pępek świata, albo tylko nasz rząd się po pandemii wyżywi. Bo bez środków z Funduszu Odbudowy grozi nam kryzys. Wedle wielu o natężeniu znanym z końca lat osiemdziesiątych. Jeżeli oczywiście biało-czerwona drużyna pozostanie przy władzy. Szczęśliwie po zawetowaniu budżetu na pewno ją straci. Przecież pozbawi się środków a potrafi tylko rozdawać.

Następcy zaś otrzymają skumulowane raty funduszu, którymi wzgardziła dobra zmiana. Kryzys minie jak sen jaki czarny. I po wieczne czasy kaczyzm w historii pozostanie jako XXI-wieczny odpowiednik siermiężnej gomułkowszczyzny. I nie tylko świata, ale i Polski dla niego nie będzie. Bo to też Europa, której on przecież nie ma.

Wszystko w przyrodzie ogromnieje przed zanikiem. Bzdura nie jest inna.


Lubię to! Skomentuj37 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka