159 obserwujących
4482 notki
4625k odsłon
413 odsłon

Świętowanie

Wykop Skomentuj16

Skończył się okres świąteczny. Krakowskie mieszczki jakiś czas jeszcze będą w domach śpiewały tradycyjne kolędy. Zawsze dobierały inne pieśni w czasie Wigilii, inne przed i potem. Te z okazji Trzech Króli są chyba najbarwniejsze. Trudno odmówić obrazowości entuzjastycznemu: Knapik wali na regali.

Religie skłaniały wyznawców do zwalczania bezbożników i schlebiania zaświatom. Stąd z jednej strony mamy wojny religijne, z drugiej laudacje, czasem zawierające niezamierzony ładunek groteski. Jak każda przesada.

Rzecz ma też praktyczne znaczenie. Jak zauważa Marek Migalski, umysły od dzieciństwa wdrożone w akceptowanie nieprawdopodobnych zdarzeń łatwiej w dorosłości ulegają spiskowym teoriom. Stąd w środowiskach religijnych częściej jako realne są traktowane stwierdzenia antyszczepionkowców, straszących infuzjami, które mają pacjentom wprowadzić geny, pozwalające nimi sterować.

Wedle tego jakiś nowy Sanhedryn przejmie nad światem władzę, w wyniku czego wszyscy porzucą majętność całą i oddadzą się w pacht Żydom, masonom i cyklistom. Ci zaś będą się tarzać w podstępnie nabytych dobrach do woli, bo zmodyfikowane geny każą się zaszczepionym naiwniakom głupio z tego cieszyć.

Tymczasem amerykańskie lumpiarstwo, wprost nazywane tam tłuszczą jakby zaprzeczyło tezie naszego naukowca. W końcu Stany to Zachód z jego wszelkimi cechami. Ba, często tam właśnie ukształtowanymi. Fanfaronadę odchodzącego już na szczęście prezydenta można więc uznać za ekspozycję populizmu oddzielonego od religii. Zgodnie zresztą z zasadami demokracji.

Tam więc świecki zgoła obskurantyzm każe motłochowi wierzyć w rasistowskie i nacjonalistyczne mity. Tam też wieloetniczna i mało skłonna do religijnych uniesień tłuszcza prezentuje zachowania przypisywane u nas głównie dewocyjnie usposobionym parafianom.

A swoją drogą trzeba podziwiać mądrość ludową. Mając bowiem do wyboru, czy z całą powagą powtarzać mity, czy się nimi bawić, sięga po drugą ewentualność.


Wykop Skomentuj16
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo