165 obserwujących
4777 notek
4886k odsłon
  475   1

Nowomówcy

#Kurwizja puściła wypowiedź @PatrykJaki na żywca a moją przykryła komentarzem płatnego pachołka PiS. Dziękuję za tak szybkie potwierdzenie moich słów. Tak samo obiektywne mają być polskie sądy. [Radosław Sikorski].

PiS robi co może, aby zdyskredytować własne poczynania. Wpada bowiem w pułapkę nowomowy. Odwrócone znaczenia wchodzą w krew i ich użytkownik traci nie tylko poczucie rzeczywistości, ale i komizmu własnej postawy. O instynkcie samozachowawczym nie ma już co mówić. Wtedy czegokolwiek by wyraziciele oczywistej oczywistości chcieli dowieść, staje się niewiarygodne dla słuchaczy.

Nowomowa bowiem nie tylko tworzy nową rzeczywistość, ale też stara się słuchaczowi zasugerować wspólnotę jego poglądów z tymi, które głosi wyraziciel jedynie słusznej ideologii. Stąd tak częste w niej stereotypy, jednoznacznie rozdzielające omawiane okoliczności na dobre i złe. Od czasu Goebbelsa utrzymuje się, że ustawicznie powtarzane kłamstwo staje się prawdą. Kiedy jednak jest nazbyt nachalne, dotyczy to wyłącznie głosiciela. Wtedy też w umysłach odbiorców propagandy jedynie odwrotność wpieranych im tez staje się wiarygodna.

Jeszcze pod koniec lat osiemdziesiątych Jacek Kuroń stwierdził, że teraz nawet jak komuna ogłosi, iż zniosła złote jajko, to i tak naród będzie przekonany, że mu je ukradła i właśnie niesie do Związku Radzieckiego. Jedynie słuszna ideologia rozpadła się niedługo potem niczym bałwan po odwilży.

Teraz znowu przesadzają. Mocno. Nie jest więc źle.


Lubię to! Skomentuj28 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura