165 obserwujących
4779 notek
4887k odsłon
  352   3

Tajemnica

Z wypowiedzi Mateusza Morawieckiego w Rydze wynika, że jakoby tam i w Warszawie bardziej niż na Zachodzie rozumiemy fałsz w postępowaniu Rosji. Bo jesteśmy bliżej. – Rosjanie, wcześniej sowieci to mistrzowie propagandy. Niestety. I w związku z tym postanowili przywołać tutaj na pomoc różnych dziennikarzy z zachodu, którym pokazują bardzo wycinkowy obraz rzeczywistości, oświetlają jupiterem bardzo wąską część sceny - mówił.

Dziwne? Ba. Obserwujemy też na własnym podwórku zdumiewające zachowania. – Na przykład profesor Horban. Groził nożem mi i pani Siarkowskiej. Żadnej reakcji pana premiera w tej sprawie nie było. Cały czas żądam od pana premiera odwołania tego człowieka z Rady Medycznejpowiedział poseł Solidarnej Polski w Radiu Zet.

Taką reakcję na metaforę profesora, o otwierającym się w kieszeni nożu, można przypisać również oddziaływaniu wirusa informacji. Zawsze wywołuje on nieoczekiwane wypowiedzi. Ludziom bowiem, gorliwie wyznającym ideologię, nie można zasugerować czegokolwiek innego, ponad ich wyobrażenia. Zainfekowani dogmatami, sami też reprodukują nieprawdy i przekazują je dalej. Posługują się przy tym językiem własnego środowiska. Jeżeli ma kiepskie wzorce, operują nimi mimowiednie.

Mowa jest bowiem jednocześnie odbiciem rzeczywistości i jej kreatorem. Na tym właśnie polega tajemnica sukcesów sowieckiej propagandy. Dzięki retoryce wyniosła ona obyczaj rezunów na salony. Tymi samymi metodami wpycha się u nas na proscenium obskurancki modus vivendi. Odpowiadają mu jednak łagodniejsze skojarzenia. Wszak nóż nie jest naganem.

Tak czy owak skarżący się poseł naprawę chyba wierzy, że lekarz może być nożownikiem. Nie ujawniał zażenowania, rzucając oskarżenie. Pokazał jednak  bardzo wycinkowy obraz rzeczywistości. Nieświadomie więc zasugerował, że jego środowisko nie stroni od metod sowieckiej propagandy.

Postronni obserwatorzy mogą przestać ufać dobrej zmianie. Jeżeli już nie przestali.


Lubię to! Skomentuj18 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka