166 obserwujących
4945 notek
4998k odsłon
  1108   3

Kopernikana

Lex TVN

Pisowcy zrozumcie. Nawet PAD uznał, że game is over. Teraz każdy poseł ratuje się jak może [Roman Giertych].

Nic nie jest czymś wyjątkowym. Wynika to z zasady kopernikańskiej. Dzięki jej odkryciu możliwe było przyspieszenie rozwoju nauki, zapoczątkowane zanegowaniem geocentryzmu. Odrzucając nieuzasadnione logicznie pierwszeństwo jednych zjawisk przed innymi, wyjaśniono wiele tajemnic i zapewne jeszcze więcej ich się wyjaśni.

Nie jest zatem żadnym ewenementem, że dobra zmiana to przeciętność. A że przaśna jest ona bardzo, wynika z naszej przeszłości. Zawsze narodem pomiatał jakiś dziedzic. Ostatnio na jego miejscu propaganda usadowiła inteligenta lub pośrednika, narzucającego paskarskie (bo rynkowe) ceny za towary i usługi. Litościwy zaś król, car lub sekretarz albo prezes nazywał go nawet suwerenem. I każdy z nich chciał pospólstwo chronić, ale krwiopijcy nie dawali.

Lud więc wiernie trwał przy władcach. Zawsze jednak, kiedy się zniechęcił i wyrwał spod kurateli mniemanych dobroczyńców, był także dla nich bezwzględny. Miał bowiem nowych, którzy zwyciężyli swoich poprzedników i jako tacy mogli naprawdę kochać naród.

Teraz więc Prezes, który wyraźnie stracił wpływ na gryzących się akolitów, napotkał masowe demonstracje i ma poważne kłopoty.

Zawsze zaś najbardziej upokarzani stają w takich wypadkach okoniem pierwsi. I tak prezydent Duda sięgnął po niepodległość. Nie tylko zawetował ważną dla PiS-u ustawę, ale z jego wypowiedzi można wysnuć, że podziela opinię opozycji o TK. Wykazał więc, że zabiega o praworządność i to taką w rozumieniu Zachodu.

Ciekawe jak się teraz zachowają dotychczasowi wyraziciele dobrej zmiany. Jako się rzekło nikt ani nic nie jest wyjątkowe. Głosiciele więc dotychczasowego stanu rzeczy mogą się upierać przy złej sprawie albo przejść do gloryfikowania zwycięzców. W oportunistycznym środowisku nagła zmiana zapatrywań była zawsze oczywista. Paweł Kukiz już wczoraj się zdecydował.

Zasady kopernikańskiej nikt nie podważył. Nie ma przeto powodu, dla którego by nie miała obowiązywać u nas i w obecnym stanie. W dodatku sformułował ją nasz rodak i w dodatku kanonik.


Lubię to! Skomentuj63 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka