166 obserwujących
4970 notek
5013k odsłon
  1349   1

Czas

Zmieniają się, ale jakby

– Między rokiem 2015 a 2021 (za PiS) średni czas postępowania sądowego wydłużył się o 2,9 miesiąca (wzrost o 69% z 4,2 do 7,1 miesięcy) pisze portal Ciekaweliczby.pl w oparciu o dane Ministerstwa Sprawiedliwości.

– Dane statystyczne wskazują, że praca sądów przyspieszyła. Było to możliwe dzięki wprowadzeniu nowoczesnych technologii do polskiego sądownictwa oraz zmian, które uprościły zwłaszcza sprawy cywilne – utrzymuje minister sprawiedliwości. To na podstawie danych z 2022 roku, które po problemach związanych z pandemią prezentują się jakoby lepiej od poprzednich.

Oficjalne statystyki z 2022 roku nie są jeszcze dostępne. Rok się nie zakończył, pandemia dopiero niedawno. Trudno więc wierzyć ministrowi, że coś drgnęło. Z danych z 2021 roku, opublikowanych właśnie przez ministerstwo wynika, że wtedy czekało się na rozstrzygnięcie niektórych spraw dwukrotnie dłużej niż 10 lat temu.

Wedle ministra mielibyśmy jednak wspaniały rok dla sprawności sądownictwa. Zmiany atoli oszacowań rozwoju zdarzeń zależą od błędów poprzednich prognoz. Wszak stale jesteśmy utrzymywani w przekonaniu, że byczo jest. Kiedy więc trendy nastrajają pesymistycznie, a niewiele lub zgoła nic się nie zmieniło w warunkach decydujących o czasie trwania procesów sądowych, na podstawie szczątkowych danych dochodzi do nieuzasadnionego optymizmu.

Chyba, że efektem pozytywnych zmian w sądownictwie jest odwieszenie sędziego Juszczyszyna. Mamy zatem równocześnie przyznanie, że poprzednie orzeczenie Izby, to o zawieszeniu, nie było sukcesem reformy wymiaru sprawiedliwości. Wypowiedzi więc ministra wyglądają raczej jak racjonalizacja kolejnej próby dostosowania się do wymagań UE. Zwłaszcza że wiceprezes PiS-u nie przewiduje przyspieszonych wyborów, nawet kibicuje wspólnej liście opozycji. Jego bowiem ugrupowanie musi zmierzyć się z tym co mamy w Polsce.

Nie ma przeto żadnych rewelacji, bo i dnia się nie chwali przed zachodem słońca.


Lubię to! Skomentuj39 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo