10 obserwujących
249 notek
260k odsłon
793 odsłony

Czy rząd odkupi od koncernu Arcelor Mittal hutę Sędzimira (d. Lenina)?

Wykop Skomentuj15

Koncern Arcelor Mittal zamknął hutę im. Sędzimira. Wygaszono wielki piec, zamknięto stalownię i pozostałe oddziały, pracownicy zostaną zwolnieni, inni przeniesieni, inni pójdą na emeryturę. To koniec - huta została zamknięta i koncern ArcelorMittal już prawdopodobnie szuka na nią nabywcy. Pytanie czy rząd Polski złoży ofertę i za ile koncern Mittala by hutę sprzedał?. Na pierwsze pytanie odpowiedzi nie ma, ale przy  założeniu że koncern Mittala sprzedałby hutę po 15 latach eksploatacji za tyle, ile kupił można cenę oszacować.

Prywatyzacja miała miejsce za rządów koalicji SLD-PSL w marcu 2004 roku.. Premierem był Leszek Miller. Rząd Millera za pakiet 22% akcji  4 hut ( Katowice, Sędzimira, Florian i Cedler), będących w posiadaniu Skarbu Państwa wziął 6 milionów złotych, co dało  cenę ok. 25 groszy za akcję. Oprócz tego koncern ArcelorMittal skupował akcje na wolnym rynku, płacąc 10 zł za akcję, czyli 40-krotnie drożej. Dlaczego rząd Millera wycenił akcje po 25 gr/szt, gdy za akcje na wolnym rynku trzeba było dać 10 zł/szt. nie wiadomo. Łącznie na zakup 62% akcji  w/w 4 hut według raportu NIK ArcelorMittal wydał 1,43 mld zł. Czy 1,43 mld zł za 4 huty to była dobra cena pokazują zyski netto, jakie koncern Mittala osiągnął już w 2004. Kwota ta, według NIK wyniosła 3 mld, zł, czyli 4 huty rząd Millera sprzedał za ok 5 miesięczne zyski. Można więc chyba powiedzieć, że rząd Millera "skóry" z Hindusów raczej nie "zdarł".  Dodatkowo do 4 hut rząd Millera „dorzucił” za darmo najnowocześniejsze koksownie w Europie i kopalnie węgla koksującego, posiadające największe złoża tego surowca w Europie.  Ile były warte koksownie i kopalnie nie wiadomo, gdyż wycena ich nie została dokonana. Można tylko szacować na podstawie np takich informacji, ze polskie koksownie miały wówczas 20% udziału w światowym rynku produkcji koksu i 40% w europejskim i że wartość sprzedaży polskich koksowni wynosiła ok. 8 mld zł rocznie.

Sumując informacje powyżej można już z grubsza wyliczyć, za ile koncern Mittala sprzeda hutę Sędzimira, jeśli policzyłby taką cenę, za ile kupił.  Po podzieleniu 1,43 mld zł ( cena zapłacona przez ArcelorMittal z 4 huty)  przez 4 wychodzi kwota ok. 350 mln zł.

Wykop Skomentuj15
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale