12 obserwujących
284 notki
313k odsłon
219 odsłon

167 państw nie należy do żadnej organizacji typu Unia Europejska

Wykop Skomentuj6

Prawdopodobnie wszyscy to wiedzą, ale mało kto sobie uświadamia, że choć projekt „Unia Europejska” ma już blisko 30 lat, to w tym dość długim okresie ani jedno z pozostałych 167 państw świata nie zdecydowało się na utworzenie organizacji na wzór Unii w swoim obszarze geograficznym, gdzie trzeba zrezygnować ze swojej waluty i w wielu obszarach oddać władzę nad swoim krajem niewybieralnym w powszechnych wyborach osobom, które w przypadku Unii Europejskiej tworzą aparat władzy centralnej z siedzibą w Brukseli.  Najwyraźniej żadne z tych 167 państw nie uznało modelu „Unia Europejska” za sukces   warty pozbycia się własnej waluty i oddania znacznej władzy na swoim krajem w ręce niewybieralnym w powszechnych wyborach „aparatczykom”. W tych 167 państwach, które nie należą do Unii, praktycznie wszędzie PKB rośnie szybciej, niż wynosi średnia dla Unii. W wielu z tych państw PKB rośnie 4, 5 i więcej krotnie szybciej niż w krajach Unii i na dodatek nikt tam nie musi się zbytnio zastanawiać „co powie Bruksela”, albo „komisja wenecka”. Kraje te mają pełną swobodę podpisywania umów gospodarczych i nikt tam nie musi pytać żadnej Brukseli o zgodę na cokolwiek. Unia ze wzrostem PKB na poziomie 1% jest na obecną chwilę „hamulcowym” światowego rozwoju gospodarczego i od początku powstania w 1992 roku praktycznie zawsze rozwijała się wolniej niż reszta świata.

W piątek, 31 stycznia 2020 roku do grona państw, które rządzą się same i cieszą się pełnią swobód gospodarczych - co jak widać po wynikach ich PKB jest wielką wartością, dołączy Wielka Brytania, zmieniając tym samych stan na 168-27 na niekorzyść Unii Europejskiej.  A lista państw, które zaczynają mieć dosyć mizernego rozwoju gospodarczego, który im zapewnia swoimi rządami centralna władza z Brukseli przy coraz większego arogancji „brukselskich aparatczyków” się wydłuża i na obecną chwilę poza Włochami wydaje się obejmować także Holandię i Danię.
Kraje te z wielką uwagą będą obserwować, jak da sobie radę Wielka Brytania po wyjściu z Unii. A prognozy rozwoju są dla Wielkiej Brytanii wprost rewelacyjne. Eksperci uważają, że już w pierwszym roku po wyjściu z Unii, Wielka Brytania będzie się szybciej rozwijać od Unii, a jeśli Wielkiej Brytanii uda się podpisać dobry traktat handlowy z USA (co jest praktycznie pewne), oraz zrealizować projekt utworzenia kilkunastu bezcłowych portów, któremu media nadały nazwę „Singapur nad Tamizą”, to Wielka Brytania może doświadczyć skokowego wzrostu gospodarczego, pozostawiając Unię daleko w tyle. Jeśli te prognozy się spełnią, to dalsze funkcjonowanie Unii w obecnym modelu, w którym pomimo mizernych wyników ekonomicznych "aparatczycy" z Brukseli będą chcieli przechwycić coraz więcej władzy nie będzie raczej możliwe.

Wykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka