Statystyk Statystyk
267
BLOG

167 państw nie należy do żadnej organizacji typu Unia Europejska

Statystyk Statystyk Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 7

Prawdopodobnie wszyscy to wiedzą, ale mało kto sobie uświadamia, że choć projekt „Unia Europejska” ma już blisko 30 lat, to w tym dość długim okresie ani jedno z pozostałych 167 państw świata nie zdecydowało się na utworzenie organizacji na wzór Unii w swoim obszarze geograficznym, gdzie trzeba zrezygnować ze swojej waluty i w wielu obszarach oddać władzę nad swoim krajem niewybieralnym w powszechnych wyborach osobom, które w przypadku Unii Europejskiej tworzą aparat władzy centralnej z siedzibą w Brukseli.  Najwyraźniej żadne z tych 167 państw nie uznało modelu „Unia Europejska” za sukces   warty pozbycia się własnej waluty i oddania znacznej władzy na swoim krajem w ręce niewybieralnym w powszechnych wyborach „aparatczykom”. W tych 167 państwach, które nie należą do Unii, praktycznie wszędzie PKB rośnie szybciej, niż wynosi średnia dla Unii. W wielu z tych państw PKB rośnie 4, 5 i więcej krotnie szybciej niż w krajach Unii i na dodatek nikt tam nie musi się zbytnio zastanawiać „co powie Bruksela”, albo „komisja wenecka”. Kraje te mają pełną swobodę podpisywania umów gospodarczych i nikt tam nie musi pytać żadnej Brukseli o zgodę na cokolwiek. Unia ze wzrostem PKB na poziomie 1% jest na obecną chwilę „hamulcowym” światowego rozwoju gospodarczego i od początku powstania w 1992 roku praktycznie zawsze rozwijała się wolniej niż reszta świata.

W piątek, 31 stycznia 2020 roku do grona państw, które rządzą się same i cieszą się pełnią swobód gospodarczych - co jak widać po wynikach ich PKB jest wielką wartością, dołączy Wielka Brytania, zmieniając tym samych stan na 168-27 na niekorzyść Unii Europejskiej.  A lista państw, które zaczynają mieć dosyć mizernego rozwoju gospodarczego, który im zapewnia swoimi rządami centralna władza z Brukseli przy coraz większego arogancji „brukselskich aparatczyków” się wydłuża i na obecną chwilę poza Włochami wydaje się obejmować także Holandię i Danię.
Kraje te z wielką uwagą będą obserwować, jak da sobie radę Wielka Brytania po wyjściu z Unii. A prognozy rozwoju są dla Wielkiej Brytanii wprost rewelacyjne. Eksperci uważają, że już w pierwszym roku po wyjściu z Unii, Wielka Brytania będzie się szybciej rozwijać od Unii, a jeśli Wielkiej Brytanii uda się podpisać dobry traktat handlowy z USA (co jest praktycznie pewne), oraz zrealizować projekt utworzenia kilkunastu bezcłowych portów, któremu media nadały nazwę „Singapur nad Tamizą”, to Wielka Brytania może doświadczyć skokowego wzrostu gospodarczego, pozostawiając Unię daleko w tyle. Jeśli te prognozy się spełnią, to dalsze funkcjonowanie Unii w obecnym modelu, w którym pomimo mizernych wyników ekonomicznych "aparatczycy" z Brukseli będą chcieli przechwycić coraz więcej władzy nie będzie raczej możliwe.

Statystyk
O mnie Statystyk

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka