12 obserwujących
278 notek
305k odsłon
883 odsłony

Budżet Unii-czy Polska pokryje cały rachunek za zaproszenie imigrantów do Europy?

Wykop Skomentuj18

W nowym, proponowanym budżecie Unii Polska ma dostać aż o 80 mld zł mniej (18,5 mld Euro), czyli nieco ponad 3/4 tego, co do tej pory. Główne powody są 2 : Brak chętnych do płacenia więcej z powodu Brexitu i nowe tzw. „programy priorytetowe”.
O ile pierwszy powód jest oczywisty i jasny do, bo nikt raczej nie chce być, mówiąc popularnym językiem tzw. „jeleniem”, co się kryje pod „programami priorytetowymi” już takie oczywiste nie jest. I pewnie niewiele osób by zgadło, że na lata 2021-27 do rangi programu priorytetowego Unii, obok np. innowacji i rozwoju technologicznego zostanie podniesione „ zarządzanie problemem imigrantów”. I nowy budżet na to zarządzanie zostanie podniesiony z 13 mld Euro do 34,9 mld Euro, czy prawie trzykrotnie, a konkretnie o 21,9 mld Euro.
Jeśli się teraz porówna te 21,9 mld Euro z 18,5, które mają zostać zabrane Polsce, to chyba dla każdego stanie się jasne, kogo Unia planuje obciążyć praktycznie całym ciężarem wzrostu kosztów „zarządzania problemem imigrantów”. Swoistego „smaczku” temu za co ma w Unii płacić Polska wydaje się fakt, że w projekcie budżetu, przeznaczonego na imigrantów znalazł się zapis, który trudno logicznie z imigrantami powiązać. A mianowicie z funduszu na „zarządzanie problemem imigrantów” mają zostać pokryte koszty likwidacji elektrowni atomowych. Na ten cel Unia wydzieliła z tego funduszu 1,2 mld Euro. Ponieważ praktycznie tylko Niemy likwidują elektrownie atomowe, kwota ta prawdopodobnie w całości trafi do tego kraju.

W oryginalnym dokumencie jest napisane tak „Learning the lessons from the past, the Commission is now proposing to double funding across the board, with €10.4 billion for migration, €9.3 billion for border management, €2.5 billion for internal security and €1.2 billion for safer decommissioning of nuclear activities in some Member States – reaching over €23 billion overall. In addition, support to EU Agencies in security, border and migration management will be increased from €4.2 billion to €14 billion”

Dla zainteresowanych cały dokument można pobrać tutaj :

https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/IP_18_4106

Wykop Skomentuj18
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka