Gorące tematy:

13 obserwujących
305 notek
322k odsłony
241 odsłon

Czy Prezydent Duda ma rację nie chcąc się szczepić przeciw grypie sezonowej?

Wykop Skomentuj8

W niedawnym wywiadzie Prezydent Duda dość wyraźnie dał do zrozumienia, że raczej nie zaszczepi się przeciwko grypie sezonowej.
Na to natychmiast zareagował Minister Szumowski, który stwierdził, że będzie przekonywał Prezydenta do zmiany zdania. Czy Ministrowi Szumowskiemu uda się namówić Prezydenta Dudę do zaszczepienia?
Jakie merytoryczne argumenty „za” ma minister, a jakie „przeciw” Prezydent?

Argumentami „przeciw” Prezydenta wydaje się mogą być : matematyka, brak wiarygodnych badań naukowych co do skuteczności szczepionki oraz tzw. NOP (niepożądane odczyny poszczepienne).
Matematyka wygląda tak :
W Polsce co roku na grypę sezonową zapada ok. 10% populacji, co oznacza ze mamy 90% szans, że nie zachorujemy w danym roku. Według amerykańskich badań średnia skuteczność szczepionki wynosi ok. 40%, czyli, ze po zaszczepieniu nasza szansa, zę nie zachorujemy w danym roku wzrasta do 94%. Jak łatwo zauważyć różnica wynosi 4%.
Szczepienie trzeba ponawiać co roku. Jeśli przyjmiemy, że jeden Polak przez całe swoje życie  (np. 75 lat) będzie się co roku szczepić, a drugi nie to prawdopodobieństwo tego pierwszego, że choć raz w życiu zachoruje na grypę wynosi 99%, a tego drugiego 99,97%. Jak łatwo zauważyć różnica wynosi ok. 1% .

Brak wiarygodnych badań naukowych :
W przypadku badan nad nowym lekiem, aby stwierdzić jego skuteczność
, wybranej losowo grupie chorych podaje się placebo. Takiej metody badań w przypadku szczepionek się nie stosuje. W związku z powyższym wszelkie dane dotyczące tzw. „realnej skuteczności” szczepionki (effectiveness) są wyłącznie szacunkami, a jedyną „twardą daną” jest tzw. „efficacy”, czyli procentowa zdolność szczepionki do wytworzenia przeciwciał.
NOP :
Szczepionka przeciw grypie może być przyczyną bardzo wielu efektów ubocznych, w tym również tak ciężkich jak narkolepsja i syndrom GBS.

Argumentami „za” Ministra Szumowskiego wydaje się mogą być opinie ekspertów, że szczepionka przeciw grypie jest skuteczna oraz tak bezpieczna, że można ją podawać nawet niemowlakom od 7 miesiąca życia oraz zalecenia jej powszechnego stosowania, wydane przez organizacje takie jak np. WHO, czy CDC.


Powyższe rozważania można rozszerzyć na szczepionkę przeciw Covid-19.
Przy założeniu, ze nawet milion Polaków zachoruje na Covid-19 rocznie oraz skuteczności szczepionki na poziomie tej, od grypy sezonowej prawdopodobieństwo zachorowania osób szczepionych i nieszczepionych będzie prawie identyczne. Natomiast bardzo groźne mogą być NOP-y z powodu użycia w opracowywanych szczepionkach przeciw Covid-19 glikolu polietylenowego (PEG), który może powodować nawet wstrząs anafilaktyczny.

Wykop Skomentuj8
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości