22 obserwujących
416 notek
402k odsłony
  359   0

Daczego zamknięto IKEĘ ?. Narodowe czytanie "Karjery Nikodema Dyzmy" cd.

Jeszcze w piątek w godzinach popołudniowych na liście sklepów przeznaczonych do zamknięcia nie było Ikei. A w sobotę o godzinie 12 w nocy już była.
Pytania :
1. Na podstawie jakich danych i analiz naukowych rząd w wyniku błyskawicznej decyzji zamknął Ikeę a pozostawił otwarte np. Castoramę czy Obi?.
2. Jaka z w/w analiz wynikła  różnica pod względem epidemiologicznym, czyli prawdopodobieństwem „złapania” wirusa podczas zakupów w Ikei, a zakupami w Castoramie czy Obi, że zdecydowano w ten sposób?
Dzisiaj mamy niedzielę i poza zdawkowymi przeprosinami pana Szefernakera ze strony rządu nie padło nawet jedno zdanie wyjaśnienia podstaw merytorycznych, tej decyzji. Również główny doradca rządu profesor Horban najwyraźniej nie widzi potrzeby wyjaśnienia gdyż milczy.


Karjera Nikodema Dyzmy :
Nikodemowi przyszło na myśl, że teraz byłaby najodpowiedniejsza chwila do spróbowania, czy nie uda się załatwić prośby Kunickiego.
 — Panie ministrze — zaczął — i ja mam interes.
 — No? Służę — z zaciekawieniem spojrzał nań Jaszuński.
 — Chodzi o to, że w grodzieńskiej dyrekcji lasów państwowych rządzi dyrektor Olszewski. Ten Olszewski uwziął się, żeby zaszkodzić tartakom Koborowskim... On nienawidzi Kunickiego i dlatego coraz zmniejsza ten, no ten... kontygent drzewa z lasów państwowych....
 — Ach, prawda — przerwał minister — coś pamiętam. Były nawet jakieś skargi. Ale ten Kunicki to podobno bardzo ciekawy jegomość. Czy pana z nim coś łączy?
 — Broń Boże. Tylko interesy...
 — Nikodem — wyjaśnił Ulanicki — jest jego sąsiadem i plenipotentem jego żony, z którą Kunicki, uważasz, jest na bakier.
 — Panie Nikodemie — powiedział minister — będę szczery. Nie chciałbym zmieniać zarządzeń Olszewskiego. Kunicki uchodzi za kanalję i krętacza. Ale panu wierzę bez zastrzeżeń. Czy rzeczywiście powiększenie kontygentu drzewa z punktu widzenia interesów Skarbu byłoby słuszne? Tak czy nie?
 — Tak — kiwnął głową Dyzma.
 — Czy dyrektor Olszewski bez powodów szykanuje tartaki pani Kunickiej?
 — Bez powodów.
 — Rzecz załatwiona. Mojem zdaniem umiejętność kierowania polega na umiejętności natychmiastowej decyzji.
 Wyjął kartę wizytową, nakreślił na niej kilka wierszy i, wręczając ją Dyzmie, rzekł z uśmiechem:
 — Służę panu. To jest bilecik do Olszewskiego................................................ Po drodze przystanął przed jednem z jasno oświetlonych okien wystawowych, wyjął z kieszeni bilet ministra i przeczytał:
W. Pan Dyr. Olszewski — Grodno.
 Proszę o przychylne i natychmiastowe załatwienie reklamacji JWP. Nikodema Dyzmy w sprawie tartaków koborowskich.
Jaszuński.


https://pl.wikisource.org/wiki/Karjera_Nikodema_Dyzmy/całość

Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka