7 obserwujących
363 notki
336k odsłon
  219   0

Macierewicz strącił Dudę ze Szlaku

Pamiętna wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach stała się symbolem nowej jakości w polskiej polityce zagranicznej. Po raz pierwszy rozmawialiśmy ze światowym mocarstwem w pozycji wyprostowanej i to przyniosło efekty. Polska stała się podstawowym partnerem Chin w realizacji projektu "Jednego Pasa i Jednego Szlaku", czyli sieci korytarzy transportowych łączących Kraj Środka z UE. Prezydent Duda podkreślał we wszystkich spotkaniach, że Polska nie tylko będzie w tym przedsięwzięciu uczestniczyć, ale też stanie się głównym hubem Jedwabnego Szlaku w Europie Środkowej,  miejscem, z którego chińskie wpływy gospodarcze będę promieniowały na resztę Unii Europejskiej.

Stworzone przez prezydenta Dudę solidne podwaliny polsko-chińskiej kooperacji dość szybko zaczynały przynosić efekty. Chińskie władze zamierzały kosztem prawie stu miliardów dolarów zbudować w Europie Środkowej wielkie centrum przeładunkowe. Terminal kontenerowy miał powstać w Łodzi. Jednak całe przedsięwzięcie prawdopodobnie nie dojdzie do skutku, bowiem Agencja Mienia Wojskowego odwołała zaplanowany wcześniej przetarg na kluczową dla inwestycji działkę. Rzeczniczka AMW informuje, że wojsko tej nieruchomości na razie sprzedawać nie zamierza.

Blokada chińskiego projektu, niezrozumiała dla mieszkańców Łodzi, ma jednak racjonalne podstawy. Minister Macierewicz ujawnił, nieznane dotychczas opinii publicznej, porażające fakty świadczące o nie do końca uczciwych zamiarach chińskiego partnera. Jak się okazuje, Jedwabny Szlak jest w rzeczywistości częścią całościowej koncepcji porozumienia Europy Zachodniej z Rosją i Chinami, co nie tylko godzi w interesy naszych amerykańskich przyjaciół, ale wręcz prowadzi do likwidacji niepodległego bytu Polski.

Polska, leżąca na styku między wpływami rosyjsko-chińskimi i niemieckimi jest jedynym krajem, który może przeciwstawić się takiej eurazjatyckiej super potędze i stworzyć dla niej alternatywę. Jak owa alternatywa miałaby wyglądać, Macierewicz nie precyzuje, ale jedno jest pewne – Polska do chińskiej ekspansji ręki nie przyłoży.

http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wizyty-zagraniczne/art,35,prezydent-o-partnerstwie-z-chinami-ws-jednego-pasa-i-jednego-szlaku.html

http://lodz.onet.pl/koniec-jedwabnego-szlaku-wojsko-nie-chce-sprzedac-dzialki-chinczykom/9yl4jvm


Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka