Drodzy Czytelnicy,
Oddajemy Wam do rąk kolejny numer Gońca Wolności– mam nadzieję, że przynajmniej równie ciekawy jak poprzedni. Bardzo wiele miejsca poświęcamy tematowi numeru, czyli wyborom samorządowym. Koordynacją tematu zajmował się Michał Janik, za co mu serdecznie dziękuję. Współpraca z nim była prawdziwą przyjemnością. W tym, najobszerniejszym dziale znajdziecie, Szanowni Czytelnicy, przede wszystkim dużą liczbę wywiadów. Wydaje mi się, że przeczytanie, co mają do powiedzenia na temat samorządu praktycy jest szczególnie ciekawe – pozwala lepiej niż jakiekolwiek teoretyczne dywagacje zorientować się jak tak naprawdę wygląda działalność polityczna na szczeblu lokalnym.
W numerze znajduje się także całkiem nowy dział – po raz pierwszy na łamach Gońca gości filozofia. Marek Adam Grabowski wprowadza nas w temat ogólnie, tłumacząc czym jest filozofia. Paweł Rzewuski natomiast pisze o tym jak powinna wyglądać racjonalna dyskusja konfrontując to z tym, co można zobaczyć w mediach – bardzo dobrym złym przykładem dyskusji.
Ponadto prezentujemy dwie recenzje. Zachęcam szczególnie do lektury tekstu Adama Marka Grabowskiego, w którym omawia wywiad-rzekę z profesorem Wolniewiczem. Autorowi udało się zachęcić mnie do przeczytania recenzowanej książki, a to nie zdarza się często. Polecam także artykuł Przemysława Mrówki o instytucji autorytetu. Jest to tekst bardzo ciekawy, z którym na pewno warto się zapoznać. Może stanie się też początkiem szerszej dyskusji na ten temat?
Po raz pierwszy także w Gońcu Wolności można znaleźć ... poezję. W numerze prezentujemy dwa wiersze przysłane przez naszego sympatyka, Rafała Popowskiego, których autorką jest jego babcia, pani Irena Bielecka.
Myślę, że najnowszy numer Gońca Wolności wart jest przeczytania, że tak powiem, „od deski do deski” – teksty, które prezentujemy bardzo się od siebie różnią, ale wszystkie mówią o rzeczach ważnych, którym dobrze jest poświęcić uwagę. Jednocześnie zachęcam wszystkich do wzbogacenia KoLibrowego magazynu o własne teksty, czy to w odniesieniu do publikowanych artykułów, czy też całkiem z nimi niezwiązane – zawsze ciekawie jest, gdy możemy zaprezentować więcej punktów widzenia.
Miłej lektury!
Anna Grabińska
www.koliber.org
Stowarzyszenie KoLiber to ogólnopolska organizacja łącząca ludzi o poglądach konserwatywnych oraz wolnorynkowych. Posiadamy ponad 20 oddziałów w miastach całej Polski.
Konserwatyści, liberałowie, libertarianie, wolnościowcy, monarchiści, minarchiści, anarchokapitaliści, antykomuniści. Licealiści, studenci i przedsiębiorcy - młode pokolenie, któremu bliskie są wartości takie jak: ochrona własności, wolność gospodarcza, rozwój samorządności, szacunek dla historii i tradycji oraz silne i bezpieczne państwo.
W naszej działalności dążymy do:
I Realizacji idei wolnego społeczeństwa.
II Całkowitego poddania gospodarki mechanizmom rynkowym.
III Obrony suwerenności państwowej.
IV Stworzenia "silnego państwa minimum" opartego na rządach Prawa.
V Rozwoju samorządności.
VI Poszanowania tradycji i historii.
VII Uznania szczególnej roli Rodziny
Działając w KoLibrze pragniemy zarazem inspirująco i twórczo wykorzystać spędzany wspólnie czas. Pole naszej działalności jest niezwykle szerokie: od tak poważnych przedsięwzięć jak międzynarodowe konferencje, obozy naukowe, panele dyskusyjne poprzez uliczne manifestacje aż po nieformalne spotkania, imprezy integracyjne oraz pikniki.
Różnorodność nurtów sprawia, że są wśród nas ludzie o różnych poglądach. I właśnie to jest naszą siłą. Nie zawsze się zgadzamy, ale to jedyne takie miejsce na polskiej scenie politycznej, gdzie prawica potrafi rozmawiać i wypracowywać kompromisy.
Poszczególne teksty zamieszczane na blogu nie są oficjalnym stanowiskiem Stowarzyszenia.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka