Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami w całym kraju. W niektórych miejscach ma spaść grad. Najbardziej zagrożone regiony to województwa śląskie, małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie i łódzkie, gdzie wprowadzono także alert RCB. Prognozowane są intensywne burze z ulewami do 50 mm i porywami wiatru dochodzącymi miejscami nawet do 85 km/h.
Alert RCB ws. pogody
Opady mają występować lokalnie z dużym natężeniem. Szczególnie niebezpiecznie może być na południu i w centrum kraju – w woj. śląskim, świętokrzyskim i częściowo w podkarpackim, małopolskim i łódzkim. Miejscami możliwy jest również grad. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk IMGW szacuje na 70 proc., a ostrzeżenia drugiego stopnia będą obowiązywać od godz. 13 do 2 w nocy.
Na pozostałym obszarze kraju obowiązują alerty pierwszego stopnia. Tam prognozowane są burze z opadami deszczu od 15 do 35 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Ostrzeżenia będą ważne od godz. 13 do 21 w zachodniej części kraju, a na wschodzie do godz. 2 w nocy.
Powrót Uznańskiego-Wiśniewskiego z misji Ax-4
W niedzielę o godz. 15.55 czasu polskiego odbyło się oficjalne pożegnanie załogi misji Ax-4 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W poniedziałek rano czworo astronautów – w tym Polak, Sławosz Uznański-Wiśniewski – rozpocznie drogę powrotną na Ziemię.
Misja, która rozpoczęła się 25 czerwca, była pierwszą tak dużą aktywnością polskiego astronauty w przestrzeni kosmicznej. Uznański przeprowadził 13 eksperymentów naukowych i 30 pokazów edukacyjnych. Spotkał się też na żywo z młodzieżą z czterech polskich miast.
Powrót na Ziemię został zaplanowany jako w pełni zautomatyzowany. Po odłączeniu kapsuły Dragon Grace od ISS o godz. 13.05 w poniedziałek, wejdzie ona w atmosferę ziemską, rozgrzewając się do 1600 stopni Celsjusza, a następnie woduje u wybrzeży Kalifornii. Po lądowaniu astronauta trafi do centrum medycznego DLR w Kolonii, gdzie pod okiem ekspertów ESA przejdzie regenerację i rehabilitację.
Zmiana pokoleniowa w PiS. Do gry wchodzą 30-latkowie
Po przegranych wyborach parlamentarnych w 2023 r. w strukturach Prawa i Sprawiedliwości zachodzą istotne zmiany pokoleniowe. Jak mówią PAP politycy partii, proces przebiega „spokojnie i ewolucyjnie”, bez wewnętrznych konfliktów.
Na czerwcowym kongresie PiS do władz ugrupowania dołączyli nowi wiceprezesi i członkowie komitetów w wieku 30–40 lat, m.in. Tobiasz Bocheński, Anna Krupka, Jan Kanthak i Michał Moskal. PiS zapowiada też otwarcie się na nowych członków poprzez cyfrową rekrutację i rozwój komunikacji internetowej, którą prowadzą m.in. posłowie Adam Andruszkiewicz i Janusz Cieszyński
Nowe kierownictwo partii podkreśla, że kluczem do sukcesu będzie połączenie doświadczenia starszych działaczy z kreatywnością młodszych. W strategii komunikacyjnej PiS zamierza skuteczniej docierać do młodych wyborców i przełamać stereotyp „dziaderskiej partii”.
Euro 2025: historyczna wygrana Polek
Reprezentacja Polski kobiet zakończyła swój debiut na mistrzostwach Europy sensacyjnym zwycięstwem nad Danią 3:2. Jedną z bramek zdobyła kapitan drużyny, Ewa Pajor, która podkreśliła, że to pierwszy historyczny triumf Polek na tej imprezie.
Biało-czerwone po wcześniejszych porażkach z Niemcami (0:3) i Szwecją (0:2) nie miały już szans na awans, ale w ostatnim meczu zagrały ofensywnie i z determinacją. Dzięki zwycięstwu zajęły trzecie miejsce w grupie C, wyprzedzając Danię. Polki strzeliły łącznie trzy gole i straciły siedem.
Pajor zapowiedziała, że drużyna będzie rozwijać styl gry w ataku i dalej pracować nad budową akcji. – Mamy ogromny potencjał, aby osiągać więcej – dodała zawodniczka FC Barcelony. W niedzielę rozegrane zostaną ostatnie mecze fazy grupowej Euro 2025 – Anglia zagra z Walią, a Francja z Holandią.
Strefa Gazy w ogniu
W niedzielnych izraelskich atakach zginęło co najmniej 27 Palestyńczyków w Strefie Gazy, w tym dzieci. Do nalotów doszło m.in. w mieście Gaza, obozie Nusajrat oraz obozie dla przesiedlonych Al-Mawasi. Ofiary to głównie cywile, a ataki dotknęły domy mieszkalne i punkty dystrybucji wody.
Wojna w Strefie Gazy trwa od 7 października 2023 r. W odpowiedzi na atak Hamasu, w którym zginęło około 1200 Izraelczyków, armia izraelska prowadzi intensywne działania. Według danych Hamasu zginęło już ponad 57,2 tys. Palestyńczyków, a niezależne szacunki mówią nawet o 84 tys. ofiar. Strefa znajduje się w głębokim kryzysie humanitarnym.
Fot. Skutki nawałnicy w Głuchowie na Podkarpaciu/PAP
Red.
Inne tematy w dziale Polityka