Waldemar Kowalewski to doświadczony himalaista, który chciał zdobyć Broad Peak. W piątek na jego trasie zeszła lawina. Polak przeżył i jest znoszony na dół przez Szerpów. To podsumowanie najważniejszych informacji z ostatnich godzin.
Ewakuacja Kowalewskiego z Broad Peak
Doświadczony polski himalaista Waldemar Kowalewski został poszkodowany w piątek w wyniku zejścia lawiny w rejonie Broad Peak (8051 m n.p.m.) w Karakorum. Jak informuje Bogusław Magrel, prezes Polskiego Klubu Alpejskiego, Szerpowie błyskawicznie dotarli do rannego i rozpoczęli jego ewakuację.
– Waldek czuje się nieźle. Próbował schodzić sam do obozu II, ale głowa nie współpracowała z nogą, którą prawdopodobnie złamał – relacjonował Magrel w rozmowie z PAP. Poszkodowany znajduje się obecnie między obozem III a II, a ratownicy planują doprowadzić go do miejsca, skąd będzie mógł zostać przetransportowany śmigłowcem – jeśli pozwolą na to warunki pogodowe.
Kowalewski, który pochodzi ze Szczecina, zdobył już 12 z 14 ośmiotysięczników i od 13 lat realizuje projekt Korony Himalajów i Karakorum. Do skompletowania listy brakuje mu tylko dwóch chińskich szczytów – Sziszapangmy i Czo Oju.
Uznański-Wiśniewski kończy misję na ISS
Astronauci misji Ax-4, w tym Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski, pożegnali się w niedzielę z załogą Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Polak podkreślił wyjątkowość tego momentu i wyraził nadzieję, że misja przyniosła Polsce wymierne korzyści.
– Wpłynięcie na pokład ISS to była jedna z najbardziej magicznych chwil w moim życiu – powiedział Uznański-Wiśniewski. – ISS jest przykładem pięknej międzynarodowej współpracy – dodał.
Powrót załogi na Ziemię rozpocznie się w poniedziałek 14 lipca. Kapsuła Dragon Grace ma odłączyć się od stacji około godziny 13:05 czasu polskiego i kilka godzin później wodować na Pacyfiku u wybrzeży Kalifornii.
Unia Europejska zawiesza cła wobec USA, ale grozi odwetem
W odpowiedzi na planowane przez administrację Donalda Trumpa 30-procentowe cła na europejskie towary, Unia Europejska przedłużyła zawieszenie własnych środków odwetowych do początku sierpnia – ogłosiła w niedzielę szefowa KE Ursula von der Leyen.
Na liście unijnych ceł znalazły się produkty warte 21 mld euro, m.in. drób, owoce, jachty i motocykle. Dodatkowo Komisja Europejska przygotowała rezerwową listę towarów za 95 mld euro – z whisky, samochodami i samolotami.
– To czas negocjacji, ale musimy być gotowi na każdy scenariusz – podkreśliła von der Leyen. UE liczy na kompromis, ale jednocześnie pracuje nad planem B, który zakłada wzmożenie środków ochrony rynku i dalszą dywersyfikację partnerów handlowych, m.in. dzięki nowemu porozumieniu z Indonezją.
Rosja wspiera Iran
Rosyjskie MSZ stanowczo zaprzeczyło doniesieniom portalu Axios, jakoby prezydent Władimir Putin miał poprzeć amerykański postulat całkowitego zakazu wzbogacania uranu przez Iran. Kreml określił te informacje jako „zniesławiające” i element kampanii dezinformacyjnej.
– Stanowisko Moskwy jest dobrze znane – wspieramy pokojowe prawo Iranu do wzbogacania uranu – przekazało MSZ. Jednocześnie Rosja zapowiedziała, że będzie wspierać rozwiązania dyplomatyczne w celu deeskalacji napięć wokół irańskiego programu nuklearnego.
W tle trwają nieformalne rozmowy między amerykańskim emisariuszem ds. Bliskiego Wschodu a irańskim ministrem spraw zagranicznych. USA i MAEA zarzucają Iranowi, że od 2003 roku prowadzi tajny program budowy broni nuklearnej, co Teheran odrzuca.
Fot. Waldemar Kowalewski, himalaista/Facebook @Góry - Górski Magazyn Sportowy
Red.
Inne tematy w dziale Polityka