Jaka będzie przyszłość Polski 2050 i Szymona Hołowni? Z najnowszego sondażu wynika, że partia zostanie przejęta przez Koalicję Obywatelską jak niegdyś Nowoczesna Ryszarda Petru. Tymczasem ugrupowanie Hołowni krytykuje polityków KO i Lewicy za to, że zgodzili się uczestniczyć w debatach przy piwie ze Sławomirem Mentzenem.
Sondaż: Polska 2050 zostanie wchłonięta
W sondażu SW Research dla „Rzeczpospolitej” zadano pytanie: „Jakie są Pani/Pana przewidywania dotyczące przyszłości Polski 2050 Szymona Hołowni w tej kadencji Sejmu?”. Aż 29,4 proc. respondentów wskazało, że partia zostanie wchłonięta przez inną formację w ramach koalicji rządzącej.
Z kolei 16,8 proc. sądzi, że Polska 2050 pozostanie samodzielnym ugrupowaniem w ramach rządu. Co ciekawe, 15,4 proc. badanych przewiduje, że partia przejdzie do opozycji lub zawiąże koalicję z Prawem i Sprawiedliwością. 13,8 proc. zakłada scenariusz „miękkiego odejścia”, czyli wejście do opozycji przy jednoczesnym wspieraniu rządu w ważnych głosowaniach. Co czwarty ankietowany (24,5 proc.) nie ma zdania na temat przyszłości ugrupowania Szymona Hołowni.
Spekulacje dotyczące przyszłości Polski 2050 nasiliły się po nocnym spotkaniu Szymona Hołowni z Jarosławem Kaczyńskim u Adama Bielana, co wywołało lawinę komentarzy politycznych i medialnych. Do tego dochodzi napięta sytuacja wokół rekonstrukcji rządu, która – jak ujawnił Włodzimierz Czarzasty – została przesunięta na wniosek marszałka Sejmu.
Polska 2050 się stawia
Niepokój w koalicji wzbudziło również głosowanie Polski 2050 razem z PiS i Konfederacją nad ustawą zwiększającą wydatki na budownictwo społeczne. Teraz ugrupowanie Hołowni krytykuje pomysł debat ze Sławomirem Mentzenem. Wśród uczestników są m.in. Radosław Sikorski, Borys Budka, Władysław Kosiniak-Kamysz czy Łukasz Litewka. Czy naprawdę udział w wiecach politycznych Mentzena – które przecież służą zdobywaniu nowych wyborców dla Konfederacji – ma być receptą na zwycięstwo w 2027?! - pyta na oficjalnym profilu partia.
- Nie tędy droga. Potrzebujemy konstruktywnych i konkretnych rozwiązań dla ludzi. Zgodnych z naszymi wartościami. Zwłaszcza planu rozwoju dla Polski lokalnej. Zróbmy to razem - dodano.
Trump broni swojej administracji ws. „listy Epsteina”
Prezydent USA Donald Trump zaapelował do swoich zwolenników, by nie atakowali jego administracji w związku z teoriami spiskowymi dotyczącymi rzekomej "listy klientów" Jeffreya Epsteina. Podkreślił, że prokurator generalna Pam Bondi "fantastycznie wykonuje swoją pracę".
Teorie o rzekomym udziale Trumpa w działaniach Epsteina ponownie rozpalają środowisko MAGA. Trump napisał na Truth Social: "Nie traćmy czasu na Jeffreya Epsteina, który nikogo nie obchodzi".
Zatrzymania kurierów i nielegalnych migrantów
W niedzielę funkcjonariusze Straży Granicznej i ełckiej policji zatrzymali kobietę, która przewoziła dwóch obywateli Syrii. Zatrzymana to bezpaństwowiec z Łotwy posiadający litewski tytuł pobytowy. Migranci zostaną przekazani stronie litewskiej.
Wcześniej służby zatrzymały trzech kurierów – obywateli Łotwy – przewożących czterech migrantów z Somalii i Sudanu. Od 7 lipca wzdłuż 104-kilometrowej granicy z Litwą prowadzone są wzmożone kontrole w 13 punktach, z czego 3 to stałe przejścia graniczne.
Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja z politykami PiS
Na Jasnej Górze odbyła się 34. pielgrzymka Rodziny Radia Maryja. Wśród uczestników pojawili się politycy obecnej opozycji, m.in. Przemysław Czarnek, Antoni Macierewicz i Daniel Obajtek. Listy do uczestników skierowali prezydent Andrzej Duda, prezydent-elekt Karol Nawrocki i prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Duda podkreślał znaczenie duchowości i patriotyzmu, a Nawrocki odwoływał się do dziedzictwa św. Jana Pawła II oraz środowiska kibicowskiego. Kaczyński napisał, że pielgrzymi są „opoką, na której wznosi się gmach wiary, patriotyzmu i polskości” oraz wezwał do mobilizacji przed wyborami parlamentarnymi.
O. Tadeusz Rydzyk krytykował rząd, twierdząc, że obecna władza „nie chce Muzeum Pamięć i Tożsamość” i „rozmywa polską tożsamość”. Podczas mszy bp Tadeusz Lityński wspominał natomiast o potrzebie budowania dialogu mimo politycznych podziałów.
Kąpieliska nad Bałtykiem zdatne do kąpieli, ale są wyjątki
Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że woda na kąpieliskach nad Bałtykiem w woj. pomorskim i zachodniopomorskim nadaje się do kąpieli. Czerwona flaga powiewa jednak nad kąpieliskami w Mikoszewie, Jantarze i Stegnie z powodu prądów wstecznych, a w Ustce, Łebie i Kołobrzegu z powodu wysokich fal.
Zamknięte jest tylko jedno kąpielisko – nad jeziorem Skrzynki Duże na Kaszubach – z powodu zakwitu sinic. Sanepid przypomina, że kąpiel w takiej wodzie może powodować wysypkę, ból brzucha, wymioty czy biegunkę.
Fot. Szymon Hołownia, marszałek Sejmu z żoną/X
Red.
Inne tematy w dziale Polityka