Tak Polacy planują wakacje. Nowy trend w turystyce

Redakcja Redakcja Turystyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Choć wakacje tradycyjnie kojarzą się z urlopem, rośnie liczba Polaków, którzy decydują się na wypoczynek poza szczytem wyjazdów. Dla nich wakacje przez cały rok – to nowy trend wśród turystów.

Tak wynika z badania wykonanego na zlecenie towarzystwa ubezpieczeniowego Compensa, w którym aż 83 proc. ankietowanych deklaruje, że stara się unikać wyjazdów w lipcu i sierpniu, a co trzeci z nich robi to regularnie. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na wybór miejsca wypoczynku pozostaje cena – im niższa, tym lepsza. Wskazuje ją 57 proc. osób. Coraz większe znaczenie mają również bezpieczeństwo oraz jakość wypoczynku.  


Unikają tłumów i wysokich cen. Polacy poza sezonem

Podróżowanie poza sezonem przestało być niszową strategią unikania tłumów – staje się nowym standardem w planowaniu urlopów, szczególnie wśród osób młodszych i starszych. Co trzeci przedstawiciel generacji Z regularnie wybiera urlop poza miesiącami letnimi, podobnie jak osoby po 55. roku życia. Te grupy mają największą elastyczność w planowaniu czasu. Inaczej wygląda sytuacja trzydziestolatków i czterdziestolatków z dziećmi w wieku szkolnym – są oni ograniczeni kalendarzem edukacyjnym, choć już 60 proc. z nich marzy o wakacjach poza letnimi miesiącam. 

Jesteśmy przy tym coraz bardziej ciekawi świata i podróżujemy coraz dalej. Najpopularniejszym miejscem na urlop nadal pozostaje Polska (wybiera ją 46,5 proc. ankietowanych), ale już 14 proc. z nas stawia na egzotykę i odległe destynacje takie jak Karaiby, Afryka czy Azja Południowo-Wschodnia. Do tych miejsc chętnie wyjeżdżamy w miesiącach innych niż lipiec i sierpień. Pozostali podróżują do popularnych destynacji zagranicznych (28 proc.) lub zwiedzają europejskie miasta (11 proc.).  


Koszty głównym kryterium

Mimo że podróżujemy coraz dalej i coraz odważniej, liczymy pieniądze. Dla 57 proc. wyjeżdżających na urlop głównym kryterium wyboru jest cena. Dodatkowo dla połowy badanych ważne jest, by przy okazji skorzystać z atrakcyjnej promocji. Letni urlop ma być nie tylko tani, ale także oferować różnorodne zajęcia. Na ciekawą lokalizację o wysokim standardzie, która zapewnia dostęp do licznych atrakcji, wskazuje 44 proc. badanych. Dla co trzeciej osoby wyjeżdżającej na urlop kluczowe jest poczucie bezpieczeństwa. Jest ono szczególnie istotne dla tych, którzy planują wypoczynek poza Polską. Ponad połowa z nich nie wyobraża sobie spędzenia urlopu w kraju, w którym mogliby poczuć się zagrożeni.

Najważniejszym elementem bezpiecznego urlopu poza Polską jest dobry i sprawdzony hotel – wskazało go 48 proc. ankietowanych. Tuż za nim uplasował się łatwy dostęp do pomocy w razie choroby lub wypadku (36 proc. wskazań) oraz posiadanie dobrego ubezpieczenia turystycznego (35 proc.). A 62 proc. deklaruje, że zabiera ze sobą na zagraniczny wyjazd polisę podróżną. Kolejne 20 proc. robi to od czasu do czasu, a do podróżowania po świecie bez ubezpieczenia przyznaje się 17 proc. badanych.  


Gdzie szukać inspiracji do wyjazdu? 

Co trzeci ankietowany wskazał, że do wakacyjnych podróży inspirują go opinie i rozmowy ze znajomymi lub rodziną, 23 proc. kieruje się trendami w mediach społecznościowych. 21 proc. szuka inspiracji w internecie – na blogach i portalach turystycznych, a 13 proc. w katalogach biur podróży. Co ciekawe, już 3 proc. respondentów przyznaje, że konsultowało wybór miejsca na wakacje ze sztuczną inteligencją. 

Z artykułu dowiesz się: 

  • Aż 83 proc. Polaków unika wyjazdów w lipcu i sierpniu – podróżowanie poza sezonem staje się nowym standardem
  • Cena nadal gra kluczową rolę – decyduje o wyborze miejsca urlopu dla 57 proc. badanych
  • Coraz więcej osób stawia na bezpieczeństwo, jakość i ubezpieczenie – aż 62 proc. zabiera ze sobą polisę turystyczną
  • Do wakacyjnych decyzji inspirują znajomi, internet i… sztuczna inteligencja – tak przyznaje już 3 proc. respondentów 

Fot. zdjęcie ilustracyjne/Unsplash

Tomasz Wypych

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj1 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo