Blog
swann
swann
swann logik, analityk
2 obserwujących 59 notek 36938 odsłon
swann, 20 kwietnia 2017 r.

Geneza nienawiści.

1115 69 0 A A A

Do napisania tych słów przyczyniła się lektura wczorajszej notki Jana Maka i  towarzyszących jej komentarzy. Wiele tam napisano o nienawiści. Moim skromnym zamiarem jest diagnoza jednego tylko fenomenu. Skąd mianowicie u ludzi maszerujących pod sztandarami KOD-u tak silne negatywne emocje? Dlaczego symptom ten jest szczególnie widoczny u pokolenia obecnych seniorów?  Skąd u nich nienawiść?

Ze swej strony uważam, że kluczem do zrozumienia tego zjawiska jest  sprawa stosunku tych ludzi do PRL.  Seniorzy z KOD w zdecydowanej większości identyfikują swój dorobek życiowy, swoją młodość oraz awans społeczny swej rodziny z okresem PRL. W ogromnej części ludzie ci, określający się jako "inteligencja"  ( niezależnie od tego czy słusznie czy nie ) są pierwszą generacją absolwentów wyższych uczelni w swych rodzinach. PRL wbił im w podświadomość, że pomimo "błędów i wypaczeń ",  to jednak dzięki władzy ludowej ich rodziny wyszły z biedy i analfabetyzmu. Sami robili jakieś kariery w PRL, bo niby gdzie mieli je robić?  Byli krytycznie nastawieni do PRL bo  chcieli,  "żeby było lepiej". Nie stawali w pierwszych szeregach do walki z komuną. Zazwyczaj nie stawali nawet w tych tylnych szeregach. Nie buntowali się otwarcie, nie ryzykowali. Swój sprzeciw wobec systemu  ograniczali do żartów z głupot PRL, na imieninach u cioci.  Słuchali  Trójki. Nie odebrali podstawowego wykształcenia z historii, filozofii, polityki czy ekonomii.  Z historii najnowszej Polski znają tak naprawdę stalinowską jej wersję - tę obowiązującą w szkołach PRL. Późniejsza lektura GW dokończyła dzieła dewastacji ich rozumienia historii i polityki. Symbolicznie rzecz ujmując : nadal uważają, że NSZ to polscy faszyści kolaborujący z hitlerowcami, Polskę wyzwoliła Armia Czerwoną  a Jaruzelski ocalił kraj przed inwazją ze Wschodu.

Kaczyńskiemu i PiS  nie mogą wybaczyć jednego. Tego mianowicie, że powyższe rozumienie i ocenę PRL kwestionuje. Odbierają to jako atak na życiorysy własne i swych najbliższych. To dla nich atak personalnie wymierzony w nich. Stąd te emocje. Stąd nienawiść.!

Honorowanie Żołnierzy Niezłomnych to dla nich przykład tak radykalnej rewizji historii, że musi budzić ich sprzeciw. Ich autorytety, których potrzebują, są też rodem z PRL. Nie  czują żadnej więzi z II Rzeczpospolitą, ani rodzinnej ani ideowej. Są dziećmi PRL.  Ich reakcja na Kaczyńskiego, czysto emocjonalna, wykluczająca racjonalny spór,  ogranicza się do prostego odrzucenia i epitetów. Te suflują im codziennie lewackie media. Powtarzają za nimi jak za Panią Matką frazesy o "obronie Konstytucji  czy Trybunału Konstytucyjnego". Wżyciu nie czytali żadnej konstytucji, ani tej obecnie obowiązującej w Polsce, ani żadnej innej. O ustroju konstytucyjnym i sądach konstytucyjnych nie mają zielonego pojęcia. I nie ma to dla nich żadnego znaczenia. Nie zgadzają się emocjonalnie na radykalne odejście od paradygmatu III RP. Negacji dorobku PRL i jej emanacji :  III RP,  nie wybaczą nikomu, a szczególnie Kaczyńskiemu. Nigdy.  Aż po grób.


Opublikowano: 20.04.2017 11:02.
Autor: swann
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

neopopperysta, weteran zimnej wojny

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Szeliga Pisząc o godnościowymi segmencie elektoratu miałem na myśli to, że reaguje w...
  • @jan mak Brałem ten punkt widzenia pod uwagę. Udana walka o zdobycie centrum, nie powinna...
  • @jan mak No cóż, pisanie o polityce, to zawsze była orka na ugorze.... Serdeczności.s.

Tematy w dziale Polityka